Search

English

لغت‌نامه کدخدا، ۳۹: پلدختر و پارلمان و تهران و تمساح و جابلقا

پلدختر چه باشد؟ نام شهرستانی باشد در لرستان که تا سیل نیامد و آن را خراب نکرد، کسی به یادش نیامد چنین شهری هم وجود دارد. این شهر ۳۲۰۰۰ نفر جمعیت دارد که فعلا همگی به کمک نیاز دارند. شهر پلدختر تعداد زیادی پل از قرن‌ها قبل داشت که این پل‌ها ساخته شده بود تا بعد از ایجاد جمهوری اسلامی از بین بروند. یکی از فواید سیل اخیر این بود که به سران مملکت شهرهای آن را معرفی کرد، و به نمایندگان پارلمان نشان داد که شهری که نماینده آن هستند کجاست. پس اکنون باید بدانی ایدک الله تعالی که پارلمان چیست و چرا نیست.

پارلمان چه باشد؟ پارلمان همان مجلس است که در آن تعدادی نماینده که رهبری قبول دارد، مشغول کسب درآمد و زندگی هستند. در پارلمان رئیس جمهوری که مورد قبول رهبری است، رأی اعتماد می‌گیرد و وزرایی که مورد اعتماد رهبری نیستند، رأی اعتماد نمی‌گیرند. در پارلمان‌های مهم دنیا قوانین نیز تصویب شده یا رد می‌شود. در ایران پارلمان قوانینی که رهبر دوست ندارد را رد می‌کند و اگر دوست داشته باشد تصویب می‌کند. نظام پارلمانی: نظامی است که در آن مجلس تعیین‌کننده اصلی است. در ایران خدا تعیین‌کننده اصلی است و چون خداوند کار دارد، نایب برحق او که از بقیه زورش بیش‌تر است همه چیز را تعیین می‌کند. محل پارلمان در پایتخت بوده و پایتخت ایران شهر تهران می‌باشد، پس باید بدانی که تهران چیست و چه فایده‌ای دارد.

تهران چه باشد؟ تهران کشوری باشد کوچک و دهی باشد بزرگ. در این شهر چند مجلس تصمیم‌گیری وجود دارد (مجلس شورای اسلامی؛ مجمع تشخیص مصلحت نظام؛ شورای نگهبان؛ شورای شهر؛ شورای عالی دفاع؛ جامعه مندرسین حوزه علمیه قم، واحد ایران؛ مجمع روحانیون مبارز؛ جامعه روحانیت مبارز). در این شهر چند دولت وجود دارد (دولتی که رئیس جمهور ریاست آن را به عهده دارد و هنوز ساقط نشده؛ دولت سایه که نخست وزیر آن سردار جلیلی است؛ دولت همسایه که محل آن در عراق و لبنان است و گاهی هم در تهران؛ دولت سابق که هنوز فکر می‌کند رئیس جمهور است). و تعدادی وزیر خارجه دارد (محمدجواد ظریف، محمدجواد خشن”لاریجانی”، علی‌اکبر ولایتی، سردار جعفری وزیر خارجه مربوط به یمن، سردار قاسم سلیمانی وزیر خارجه لبنان و سوریه)، و تعدادی قوه قضائیه و وزارت اطلاعات و امنیت (کشور / دادگستری / اوین / وزارت اطلاعات شعبه پاسداران / واحد اطلاعات سپاه، واحد سپاه اطلاعات)، و ده تا بیست میلیون جمعیت در آن زندگی می‌کنند که بعضی از آن‌ها به روال قرن دوم هجری، بعضی به روال دوران حمله مغول، بعضی در دوره مشروطه، بعضی در دوران پهلوی و بعضی در دوران خاتمی زندگی می‌کنند و بعضی اصولا به روال صد سال بعد در مریخ به سر می‌برند. پایتخت ایران. باقرآباد سابق. شهری بزرگ که از ۱۲ تا ۱۵ میلیون نفر بیکار از صبح تا نیمه شب از خانه بیرون میآیند تا بنزین مصرف کرده و امکان تنفس در فضای آلوده را برای کلیه جمعیت این شهر بزرگ فراهم کنند. در مورد مسائل بشری تصمیمات مهم میگیرند و جهانیان را از سرگردانی نجات میدهند. تهرونی: کسی است که بیست سال قبل از یکی از روستاها به این شهر آمده و احتمالا ده سال قبل یا تا پنج سال بعد به اروپا یا آمریکا مهاجرت خواهد کرد. وی به پایان میگوید «پایون». یکی از مهمترین مراکز اتلاف انرژی در جهان. محل تولید کثیفترین هوا از گران‌قیمت‌ترین انرژی. مهم‌ترین مرکز تصمیمگیریهای غیرقابل اجرا. به قول دکتر سروش لشگری: «این‌جا تهرانه یعنی شهری که هر چی توش می‌بینی موجب تحریکه، تحریک روح تو تو آشغالدونی می‌فهمی تو هم آدم نیستی یه آشغال بودی» (ادامه برنامه در لندن). و در این شهر همه نوع جانورانی یافت می‌شود؛ از عقرب و رتیل و میمون و سگ و گربه تا سیمرغ و مرغ و پلنگ و تمساح و اکنون بدان ایدک الله فی الدارین که تمساح چیست و به چه کار آید.

تمساح چه باشد؟ موجودی دریایی و خشن و وحشی که در مناطق کثیف زندگی میکند و به دلایل احمقانه به آدم‌های مختلف حمله میکند و با وجود اینکه خودش مقصر است، بعد از خوردن آن‌ها، برایشان اشک میریزد. (ر.ک: نیک‌آهنگ کوثر) به نوع بسیار ریزه‌کاری آن مارموز، به نوع معمولی آن مارمولک و به نوع خشن و راست افراطی آن تمساح می‌گویند. گویند که در جابلقا نمساح‌هایی وجود دارند که کاش وجود نداشتند؛ هی می‌خورند و هی گریه می‌کنند. و اکنون باید بدانی جابلقا چه باشد.

جابلقا چه باشد؟ خیلی با جابلسا فرق ندارد. ظاهرا پیامبر اسلام و امامان جانشین او طی سخنانی از جابلقا و جابلسا نام بردند و گفتهاند که جابلقا شرقیترین شهر دنیا و جابلسا غربیترین شهر دنیا ست. در آن زمان چون در مورد اعلام اشتباه چنین چیزهایی مالیات نمیگرفتند، در مورد جابلقا و جابلسا نیز معافیت تعلق گرفت. احتمالا منظور از جابلسا همان لاس‌وگاس بود که به خاطر این‌که خانواده نشسته بود، به آن جابلسا میگفتند. جابلقا هم شرقیترین شهر بود که احتمالا منظورشان بمبئی یا راولپندی یا یک جای دیگر بود. در عجایب‌المخلوقات طوسی در مورد جابلقا و جابلسا نکاتی نوشته شده که نشان از جدیت موضوع دارد: «هر یک هزار یا ده هزار دَر دارد، مخلوقات آن‌ها غیرقابل‌شمارشند، ساکنان آن‌ها از ابلیس و حضرت آدم بی‌اطلاع هستند و هر یک هفت هزار سال عمر می‌کنند؛ خورشید و ماه را نمی‌بینند و از نور دیگری استفاده می‌کنند.» توضیح اول: در آن زمان هزار با ده هزار زیاد فرق نمیکرد. توضیح دوم: در آن دوران شهرها در داشتند، ولی خانهها بدون در بودند. توضیح سوم: در آن دوران ماشین حساب کشف نشده بود و عدد بالاتر از صد از جمله جمعیت شهرها قابل شمارش نبود. توضیح چهارم: در آن دوران مردم هر چیزی از جمله این‌که افرادی جایی هفت هزار سال، نه یک سال کم نه یک سال زیاد، زندگی میکنند را باور میکردند. توضیح پنجم: جابلقا و جابلسا هر دو جزء پروژههای ایلان ماسک بودند و از نور مخصوص تسلا استفاده میکردند. و چون بعضی مردم هنوز متمدن نشده بودند نمی‌توانستند این مسئله را درست درک کنند. پس اکنون بدان که تمدن چیست و به چه کار آید.

 

کدخدای علی‌آباد و حومه

انتشارات بیشتر ...