Search

English

لغت‌نامه کدخدا، ۴: اسلام و شهرام شب‌پره و انرژی و ارتحال و امام خمینی

اسلام چیست؟ اسلام مجموعه‌ای است از دستوراتی که روحانیون شیعه و مفتیان سنی از طرف خدا به بشر می‌دهند تا آن‌ها اعمالی را انجام دهند که آن اعمال باعث می‌شود مسلمانان واقعی نتوانند زندگی کنند، و به آن‌ها پاداش داده می‌شود که اگر کارهایی را که حرام است انجام ندادند بعدا به بهشت می‌روند و همان کارها را انجام می‌دهند. مسلمان کسی است که به چیزی که روحانیون از کتابی که اکثر مسلمانان آن را نمی‌خوانند و اگر بخوانند هم نمی‌فهمند، نقل می‌کنند عمل کند. مسلمان واقعی کسی است که بدون هیچ دلیل خاصی سنگ پرتاب می‌کند و دیگران را گاز می‌گیرد. در سی سال گذشته مسلمانان برای نابودی کفر موفق شدند هزاران مسلمان دیگر را بکشند. مسلمانان بر دو نوع‌اند: اول: مسلمانانی که به دستورات اسلام عمل می‌کنند و باعث بریدن سر و قاچاق مواد مخدر و سرقت و انفجار شده و باید فاصله مناسب را با آن‌ها رعایت کرد. دوم: مسلمانانی که به دستورات اسلام عمل نمی‌کنند و خطر خاصی ندارند، مثل رضا پهلوی، گوگوش، شیرین عبادی، شهرام شب‌پره. و اکنون که به این‌جا رسیدیم باید بدانیم شهرام شب‌پره چیست؟

شهرام شب‌پره چیست؟ شهرام شب‌پره یک خواننده پاپ ایرانی است که پنجاه سال قبل وقتی به نظر 25ساله می‌رسید موسیقی شاد پاپ و راک اند رول اجرا می‌کرد و الان که در آمریکا ست و به نظر 27ساله می‌رسد موسیقی شاد پاپ اجرا می‌کند. ترانه «ای قشنگ‌تر از پریا تنها تو کوچه نریا بچه‌های محل سرقت می‌کنند و ممکن است آدم‌ربایی صورت بگیرد» از کارهای معروف اوست که یک گروه ایتالیایی آهنگ آن را برای اجراهای شاد با شعر ایتالیایی استفاده می‌کنند و خیلی هم از این موضوع خوشحالند. او همه خصوصیاتی را که مسلمانان برای امامان قائل بودند، دارد: مردم را خوشحال می‌کند، دروغ نمی‌گوید، وفادار است، راست‌گو ست، به دیگران کمک می‌کند، تمیز است، حرف بد نمی‌زند. وی در شیراز به دنیا آمده و فرزند یک نظامی هنرمند است. با وجود شیرازی‌بودن شب‌پره، میزان انرژی‌ای که او برای اجرای هر ترانه‌اش مصرف می‌کند، به اندازه انرژی‌ای است که یک شیرازی در شش ماه مصرف می‌کند. و اکنون که به این‌جا رسیدیم باید بدانیم انرژی چیست؟

انرژی چیست؟ در فیزیک به توانایی انجام کار انرژی یا کارمایه می‌گویند. انرژی باعث می‌شود که دیکتاتورهای بی‌عرضه سال‌ها قدرت داشته باشند بدون این‌که توانایی انجام کار را داشته باشند. و با فروش انرژی هم خودشان پولدار شوند، هم مردم بدبخت وابسته به دولت باشند. یکی از فواید انرژی این است که لازم نیست آدم مدیر خوبی باشد تا کشور را اداره کند. انرژی بر چند نوع است: انرژی فسیلی، انرژی خورشیدی، انرژی باد، انرژی گاز، انرژی نفت. انرژی فسیلی نوعی از انرژی است که یک مشت فسیل در شورای نگهبان و مجلس خبرگان را سال‌ها می‌تواند نگه دارد. انواع انرژی: پایان‌پذیر و پایان‌ناپذیر. انرژی پایان‌ناپذیر مثل باد و خورشید، همیشه هست، ولی انرژی پایان‌پذیر بالاخره تمام می‌شود، ولی تا تمام شود زندگی همه ماها به ارتحال رفته است. و اکنون باید بدانیم که ارتحال چیست؟

ارتحال چیست؟ ارتحال نوعی مرگ است که روحانیون بزرگ شیعه وقتی دو دور کیلومتر صفر کردند و خواهر و مادر مردم را به زیارت مشهد بردند، و بالاخره به عزرائیل اجازه دادند جانشان را بگیرد رخ می‌دهد. در این حالت مجری تلویزیون با صدایی گریان خبر مرگش را می‌خواند و ملت نفس نیمه‌راحتی می‌کشند. (نیمه‌راحت به خاطر این‌که این‌قدر از طرف ترس و وحشت دارند که تا به چشم خودشان نبینند باور نمی‌کنند، وقتی دیدند نفس کاملا راحت را می‌کشند.) جمله قصار موسوی اردبیلی بعد از ارتحال خمینی در نماز جمعه بعد: «استکبار می‌گفت اگر امام فوت کند، مملکت به هم می‌ریزد و شلوغ می‌شود و فلان و فلان، در حالی که دیدید الحمدالله امام مرد، هیچ اتفاقی هم نیفتاد.» ارتهالیدی: مسافرت صدها هزار نفر از تهران به طرف دریای خزر برای عزاداری خصوصی، که چون دو سه روز می‌شود مردم به‌خوبی یاد امام را زنده می‌کنند. حرکت آیت‌الله یا آیت‌الله کردن: عملی است که پس از پخش فیلم‌های ارتحال توسط طرفداران یک تیم انگلیسی به عنوان نشانه همراهی و همدلی انجام می‌شود. به این صورت که همه استادیوم با دست‌های گشوده توی سر خودشان می‌زنند. و حال که حرف به این‌جا رسید باید بدانیم خمینی چیست؟

امام خمینی چیست؟ امام خمینی مقوایی است در ابعاد حدود یک متر پهنا و دو متر درازا که از مقوای نسبتا ضخیم تهیه می‌شود. به این دلیل که اولا سنگین نباشد و توسط همراهان امام حمل شود و هم این‌که خم نشود، چون امام همیشه جزء راست‌قامتان تاریخ بود. امام خمینی در اشکال نشسته، ایستاده، بالای پلکان هواپیما، در جلسه شورای انقلاب، با «دست بالاگرفته» می‌باشد. قبل از انقلاب از همین تکنیک برای عکاسی روی موتورسیکلت، در حالی که لیلا فروهر پشت سوژه نشسته است، استفاده می‌شد. علت ایجاد امام مقوایی چه بود؟ علت این بود که در چند سال گذشته هی مسئولان عکس بنی‌صدر و هاشمی و بقیه را از عکس‌های دوره انقلاب حذف می‌کردند. و این کار خیلی مسخره بود. آن‌ها تصمیم گرفتند امام را در دهه فجر مقوایی کنند که از کار قبلی مسخره‌تر است. و اکنون که به این‌جا رسیدیم باید بدانیم دهه فجر چیست؟

 

کدخدای علی‌آباد سفلی

انتشارات بیشتر ...