Search

English

لغت‌نامه کدخدا، ۴۱: علی مطهری و فقیه و ولایت فقیه و جاسوس

علی مطهری چه باشد؟ وی فرزند شهید آیت‌الله مطهری (تخت طاووس سابق) و از دوستان فرزند شهید آیت‌الله بهشتی (عباس‌آباد سابق) است. پدرش رئیس شورای انقلاب، خودش سه دوره نماینده مجلس، شوهر خواهرش علی لاریجانی و به‌شدت طرفدار حجاب زنان است. نظرات علی مطهری در مجلس ششم درباره مسائل سیاسی کشور و رهبری و احمدی‌نژاد به‌شدت تغییر کرد و به همین دلیل در سفرش به شیراز از سوی حزب‌الله آن شهر به‌شدت کتک خورد و نگاه واقع‌گرایانه‌تری به حکومت پیدا کرد. علی مطهری تحصیلات خود را در رشته مهندسی مکانیک آغاز کرد و آن را در رشته الهیات ادامه داد و آخر سر دکترای فلسفه گرفت، بسیاری پیش‌بینی می‌کنند که اگر تحصیلاتش ادامه می‌یافت ممکن بود پزشک زنان و زایمان شود. وزارت اطلاعات یک بار در دفترش شنود گذاشت، ولی بعد از مدتی متوجه شد که او در مجلس حرف‌های تندتری نسبت به زمانی که در خانه و دفترش حضور دارد، می‌زند. علی مطهری در مجلس اعلام کرد که نام قبلی مهدی کوچک‌زاده در مدرسه «کوچکف» بوده است. مهدی کوچک‌زاده هم تلاش کرد با مشت‌زدن نظر او را رد کند، که مشت وی به مطهری اصابت نکرد و نظر او تغییری نیافت. علی مطهری پس از خوردن کتک به میزان کافی وارد عرصه اصلاحات شد و به پدرش گفت تو در نیا که من در آمدم. پس اینک باید بدانی فقیه چیست و چگونه شد که فقیه رئیس شورای انقلاب گشت.

فقیه چه باشد؟ فقیه مردی باشد عظیم و پهناور و موئین که در سراسر وی موی روییده باشد، وی بعد از سی سال خواندن کلام عرب به عربی مسلط شود و تواند هرچه در لسان عربی است بخواند. فقیه مردی بود که پای راست از چپ بشناسد و این امر هیچ کس نداند مگر خود به فقاهت رسد. فقیه بر دو نوع است؛ یک- فقیهی که خواهد مردمان دین دارند که در این حالت مردمان بدو پول دهند و او راه خدای به مردم بنماید، فقیه دوم آن بود که مردمان ورا پول ندهند و او سرگردان بماند و آنان را به جزیه و جریمه و غسل بدل از جماع وادارد، و بر آنان ولایت جاری شود. پس حال که بدین جای رسیدی بدان ایدک الله فی الدارین که فقیه را ولایتی باشد بر مردم و باید بدانی ولایت فقیه چه باشد؟

ولایت فقیه چه باشد؟ ولایت فقیه آن باشد که مردی گوید مردان چه کنند و زنان چگونه باید شوند. ولی فقیه به جای مردم فکر می‌کند، می‌گوید چه وقت بخورند و چطور بشاشند، به جای آن‌ها لباس انتخاب می‌کند و مدل مو تعیین می‌کند. فقیهی که ولایت داشته باشد احتیاج به هیچ چیز دیگر ندارد. هر ولی فقیه عده‌ای را در اندازه‌های کوچک‌تر خودش تعیین می‌کند و به آنان ماموریت می‌دهد تا خانه و ماشین بخرند. فقیه انسانی است که اشتباه نمی‌کند و اگر کرد هم به شما هیچ ربطی ندارد. ولی فقیه باید حافظ دین باشد و کاری نکند که مردم هر روز بی‌اعتقادتر شوند. ولی فقیه باید مواظب ناموس و سانفرانسیسکو باشد و اطلاعات دقیق از لباس زیر مردم داشته باشد. وی باید با هوای نفس خودش مبارزه کند، و افرادی مانند حاج سعید طوسی را اسوه حسنه خود قرار دهد. و اکنون چهل سال است که ولایت فقیه حاکم است و کلا مشکلی نیست. جز  برخی از جواسیس که دور و بر بیت می‌چرخند و اطلاعات جمع می‌کنند و تو چه دانی جاسوس کیست و جواسیس جن‌اند یا انس و نشان آن چه باشد؟

جاسوس چه باشد؟ خبرچین و تجسس‌کننده بود و کسی که اطلاعات مورد نیاز را به طور پنهانی و از راه‌های غیرقانونی گردآوری میکند. اصطلاحا به هر نویسنده و اهل فکری که دستگیر شده و دلیلی برای دستگیریاش وجود ندارد، گفته میشود. دیگران. بقیه. و غیره. کسی که به حرف گوش نمیکند. روزنامهنگار. کسی که کتاب هم میخواند. مشکوک. کارشناس محیط زیست. کارشناس آب. محیط شناس. متخصص فیزیک. دانشجوی دانشگاه ییل. کسی که در هنگام رفتن به ایتالیا از سوئیس رد شده باشد. نوع خارجی و یا باسواد سربازان گمنام امام زمان. هر کسی که از او خوشمان نمیآید. عضو یا هوادار یا کسی که از جلو دفتر یک حزب یا یک روزنامه رد شده باشد. کسی که چیزی غیر از نامه اداری یا نامه عاشقانه بنویسد. جمع جبری: جاسوسان. کلیه مردم اسرائیل. کسانی که در بیرون از دفتر ریاست جمهوری یا بیرون ایران زندگی میکنند و کارمند ما نیستند. جواسیس: گروهی از نویسندگان. جاسوسی: عملی که یک جاسوس انجام میدهد. برای مثال: خریدن خودکار، تایپ‌کردن مقاله، تصحیح مقاله، سرودن شعر. کاربرد در جمله: «شریعتمداری گفت: میرحسین جاسوس آمریکاست.» کاربرد دوم در جمله: «رجانیوز گابریل گارسیا مارکز را جاسوس نامید.» کاربرد سوم در جمله: «یکی از جاسوسان دشمن اعتراف کرد.» (ترجمه: یک روزنامه‌نگار دو ماه بدون دلیل در سلول انفرادی زندانی بود.) کاربرد با فعل ماضی بعید: «کیهان سه سال قبل والت دیسنی را جاسوس سیا نامیده بود.» کاربرد با فعل حال استمراری: «خبرگزاری فارس نوشت، خواهر کاسترو جاسوس سیا است.» به کارکنان هالیوود، سازندگان انیمیشنهای والت دیسنی هم گفته شده است. نحوه کشف جاسوس: یک نفر را دستگیر میکنیم، یک ماه به انفرادی میاندازیم، خودش اعتراف می‌کند که جاسوس است، پس از اعتراف او را آزاد میکنیم و جاسوس بعدی را کشف میکنیم. چرا دشمن در کشور ما جاسوسی میکند؟ پاسخ: چون اگر نکند ما بهانهای برای دستگیری مخالفان دولت نداریم. وقتی ما دشمنانمان را به کشورمان راه نمیدهیم، آن‌ها چگونه جاسوسی میکنند؟ پاسخ: آن‌ها از چهل سال قبل نفوذ کردهاند و همینجا هستند. اگر به کسی شک داشتیم که جاسوس است، ولی دلیل نداشتیم، باید چکار کنیم؟ پاسخ: باید فشارش بدهیم. چرا سعید امامی جاسوس دشمن بود و تا معاونت اطلاعات نفوذ کرد؟ پاسخ: چون جاسوسان جایی میروند که اطلاعات وجود داشته باشد. چرا روزنامه‌نگاران جاسوس هستند؟ پاسخ: چون اگر جاسوس بودند، ما به آن‌ها شک نمیکردیم. معنی این آیه چیست؟ اجتنبوا كثیرا من الظن ان بعض الظن اثم و لاتجسسوا و لایغتب بعضكم بعضا. پاسخ: بیخودی وقتی شک میکنید، گیر ندهید و به‌سرعت جاسوسی کنید که غیبت بعضی از شماها لازم است، اگر نمیدانید هم بدانید. در تاریخ بیهقی آمده است: «پدر وی بر وی جاسوسان داشت پوشیده، وی نیز بر پدر داشت هم از این طبقه که هرچه رفتی، بازنمودندی.» (توضیح: در دوران بیهقی چون هنوز دستگاه چاپ به ایران نیامده بود، جاسوسان به خبرچینی مشغول بودند.)، حکایات و امثال: «دیوار موش داره، موش هم وقتی دستگیر میشه اعتراف می‌کنه که گربه است»، «تخم مرغ دزد، بعد از مدتی روزنامه‌نگار میشه، بعد شتر میدزده، و بالاخره جاسوس میشه.»، «چشمش هزار کار میکنه که ابروش حدس میزنه که جاسوسه». یکی از کسانی که دارای قوه تشخیص جاسوس است هم احمد خاتمی ست. پس بدان که احمد خاتمی چیست و چطور است.

 

کدخدای علی‌آباد، واحد اطلاعات

انتشارات بیشتر ...