Search

English

لغت‌نامه کدخدا، ۵۳: رادیان و تلویزان و ابیانه و زبان فارسی

رادیان چه باشد؟ رادیان یا رادیون یا رادیول جعبه صوت باشد. صدا، نصف کوچک صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران. رادین. رادیو. جعبه شیطان. زهرماری. وسیله‌ای که در گذشته با آن ارتباط برقرار می‌شد و اکنون سال‌ها ست جز برای اهداف شیطانی توسط رادیوهای اجانب کسی از آن استفاده نمی‌کند. آیت‌الله خامنه‌ای گفت: «به جای رادیو می‌توان گفت رادیان». آگاهان گفتند: «در صفحه اول سایت رهبری به جای کلیپ صوتی می‌توان نوشت “قطعه صدا”.» چرا باید به رادیو چیزی دیگر بگوییم؟ به خاطر این‌که در مترجم گوگل جستجو کردیم کشورهای مجارستان، ایتالیا، اندونزی، کره شمالی و جنوبی، آفریقایی، آلبانی، عربی، ارمنی، آذربایجانی، ترکی، باسک، بلاروس، بنگالی، بوسنی، بلغاری، کاتالان، کرواسی، دانمارک، آلمان، انگلیس، اسپرانتو، استونی، فرانسه، هلندی، یونانی، گجراتی، هاوایی و هندی همه به رادیو می‌گویند رادیو و گناه دارد ما مثل حرف بزنیم و واژه‌ای را که سال‌هاست در زبان ما حل شده و مشکلی هم ندارد، باید انگشت کنیم. کل چین به رادیو می‌گویند «شووین‌چی»، در عوض این کلمات رایج و بدون مشکل محض رضای خدا به برادر عباسی و رائفی‌پور گفته شود این‌همه از واژه‌های لاکچری و برند و استایل و کوفت و زهر مار استفاده نکنند. و حال که حرف از کوفت و زهر مار شد پس باید بدانی تلویزان چیست.

تلویزان چه باشد؟ تلویزیون. تلفزیون. تلفیزیون. طلاویزون. طلاویزان. قلاویزان. وسیله‌ای که الحمدلله در حال از میان رفتن است و دیگر چیزی به اسم کانال تا دو سال دیگر وجود نخواهد داشت. آیت‌الله خامنه‌ای گفت: «چه اشکالی دارد به تلویزیون بگوییم تلویزان؟» کارشناسان سئوال می‌کنند: «چه اشکالی دارد به جای “سماور” روسی بگوییم آب‌جوشان یا چایانه؟ یا به جای “استکان” روسی بگوییم لیوانک، یا به جای بنزین روسی بگوییم بنزان، یا به جای “ترمز” روسی بگوییم “تارموز”، یا به جای “چای” روسی بگوبیم دمنوش. یا به جای ودکای روسی بگوبیم عرق سگی، یا به جای “اسکناس” روسی بگوییم اسکانه، یا به جای “چدن” روسی بگوییم دست فلان… . چرا این‌همه لغت روسی استفاده می‌کنیم، همه در زبان حل شده فقط همین تلویزیون که دارد ریق رحمت را سر می‌کشد مانده؟» و حال که حرف کلمات روسی شد، پس باید بدانی کلمات غیرروسی از جمله ابیانه چه باشد و کجا باشد.

ابیانه چه باشد؟ یک مرکز توریستی که به دلیل زیبایی معماری آن، سالی هزاران توریست از ایران بازدید می‌کردند، و از این به بعد ظاهرا به مرکز حوادث خبری تبدیل شده است. چند روز پیش در ابیانه یک خواننده زن یک ترانه خواند که بیضه اسلام کلا دچار نابودی مطلق شد. معلوم نیست این دین اسلام در ایران از کدام قرآن در آمده که در بیروت و شام و دمشق و آنکارا و اسلام‌آباد و کابل و بغداد و مکه و مدینه و جده و ریاض و کربلا و نجف و سامرا و همه این جاها صدای زن مباح است و مشکل ندارد فقط در ایران صدای زن ممنوع است. و گویا علت ممنوعیت زبان فارسی باشد، پس باید بدانی زبان فارسی چه باشد.

زبان فارسی چه باشد؟ یک موضوع مهم که سالی یک بار اهمیت خودش را نشان می‌دهد و رهبری در مورد زبان فارسی در صدا و سیما نظر می‌دهد. به ما چه؟ رئیس صدا و سیما را رهبر انتخاب می‌کند. شورای سیاست‌گذاری صدا و سیما را رهبر انتخاب می‌کند. نمایندگان مجلس و دولت و شورای نگهبان و ارتش و سپاه و اطلاعات و همه این‌ها را که ناظر بر صدا و سیما هستند رهبر انتخاب می‌کند. برنامه‌های صدا و سیما را هم که کسی نگاه نمی‌کند؛ بر اساس برآورد خود صدا و سیما، مردم صدا و سیما را نگاه نمی‌کنند، و خود رهبر نگاهش می‌کند. خودت می‌زنی، خودت می‌کشی، خودت می‌بری، خودت می‌دوزی. به ما چه؟ ما اصلا تلویزیون نداریم، اختیاراتی هم در این باره نداریم. پس بدان که اختیارات چه باشد و چطور.

 

کدخدای علی‌آباد علیا

انتشارات بیشتر ...