Search

English

لغت‌نامه کدخدا، ۵۷: معلوم‌الحال و مجهول‌الهویه و محافظه‌کار و محاکمه و شاخ به شاخ

داستان بدینجا رسید که شخصی از دور هویدا گشته گفتند معلوم‌الحالی است. پس باید بدانی معلوم‌الحال چه باشد و مجهول‌الهویه کدام است. معلوم‌الحال همانا آدمی باشد ادیب، هنرمند، سیاس، کیاس، قدیم و شناخته‌شده که نشریه کیهان را با او عداوت افتاده. و مجهول‌الهویه آن دیگر مردی یا زنی باشد مانند کیارستمی مرحوم، یا بهروز وثوقی یا محمدرضا شجریان یا شیرین عبادی که همه او را بشناسند. کنایه از کسی که می‌دانیم آدم خوبی است ولی نمی‌خواهیم اسمش را ببریم. دشمن داخلی. اغلب هنرمندان، روشنفکران، نویسندگان، سیاستمداران مخالف و درستکار و افراد محترم جامعه شامل این واژه می‌شوند. جز اشخاص محافظه‌کار و اینک بدان محافظه‌کار چه باشد.

محافظه‌کار چه باشد؟ گروه حفاظت‌کننده. راست سابق. شخصی که با خطر ازدست‌دادن شغل مواجه نیست. آن‌که راست‌راست راه می‌رود و چپ‌چپ شعار می‌دهد، و هیچ وقت محاکمه نمی‌شود. پس بدان محاکمه چیست و چه باشد.

محاکمه چه باشد؟ محاکمه یک تئاتر دسته‌جمعی است برای حذف مخالفان. اعلام حکمی که از قبل تعیین‌شده به کسی که زیاد حرف می‌زند یا بیش از حد فکر می‌کند. محاكمه علني يك نمايش پرهيجان براي جلوگيري از سوالات بعدي است. نوع غير‏علني آن مخصوص كساني است كه احساس مي‏كنند نيازي به پاسخ‌دادن به سئوالات مردم ندارند. در بسیاری از کشورهای خاورمیانه محاکمه علنی پس از اعدام متهم انجام می‌شود. و بعض اشخاص کلا محاکمه نمی‌شوند مثل کسانی که شاخ به شاخ می‌شوند. پس بدان که شاخ به شاخ چیست.

شاخ به شاخ چه باشد؟ وقتی دو نفر شاخ در کامنت با هم کل می‌اندازند. و تعدادی لوس و مصرف‌کننده دستمال خوشبوکننده روابط انسانی لایک پرتاب می‌کنند. شاخ آهو: در گذشته به خالی‌بند می‌گفتند و شاخ آهوان به معنی خالی‌بندان می‌آمد. تا جایی که در اصول کافی آمده است: «خالی‌بندان از کفار بدترند.» و حال باید بدانی اصول کافی چه باشد.

 

کدخدای علی‌آباد علیا

انتشارات بیشتر ...