Search

English

لغت‌نامه کدخدا، ۵۸: اصول کافی و شیعه و خدمات و شراب

اصول کافی چه باشد؟ اصول کافی در اصل چهار اصل بوده که بعدا شیخ کلینی – که برخلاف شیخ مفید اصلا مفید نبود، چون اصولا کسی نمی‌تواند همزمان هم شیخ باشد هم مفید – آن را در چهار جلد خلاصه کرد. چهار اصل کافی که هر اصولگرای ارزشی باید به اندازه کافی داشته باشد این اصول است: اصل اول: بهشت و جهنمی در کار نیست، اگر جهنم وجود داشت، آخوندها از ترس آن مال مردم را نمی‌خوردند و دروغ نمی‌گفتند. اصل دوم: راست نگویید وگرنه دین خدا از بین می‌رود. اصل سوم: از یک جا و از طریق یک منبع دزدی نکنید، که همیشه بتوانید از منبع دیگری رشوه بدهید. اصل چهارم: هیچ وقت خودتان آدم نکشید، این‌قدر آدم گرفتار در جهان هست که با پول شما آدم می‌کشند. پس بر هر مسلمان (به طور کلی مسلمان یعنی شیعه) است که این اصول کافی را به طور مکفی رعایت کند و اکنون باید بدانی شیعه چیست و با اهل سنت چه فرقی دارد.

شیعه چه باشد؟ شیعه گروهی است از مردم که کهکشان راه شیری، منظومه شمسی و کره زمین برای آن‌ها خلق شده و نشان‌دهنده کل استعداد خداوند متعال است. شیعیان به رنگ‌های مختلف، عمدتا سیاه و سفید، خلق شده و حق دارند هر کاری دوست دارند بکنند، و روز قیامت خداوند متعال – به عنوان معاون اجرایی حضرت علی – آن‌ها را می‌بخشد و به بهشت می‌برد و بین آن‌ها و بقیه جانداران یک شیشه بزرگ کشیده شده که آنان بفهمند در این دنیا باید شیعه می‌شدند و حالا باید به آن‌ها خدمات بدهند. و اکنون که به این‌جا رسیدیم بدانیم که خدمات چیست و چی کار باید بکنیم.

خدمات چه باشد؟ خدمات مجموعه کارهایی است که مردم و رعایای کشور باید انجام دهند تا دولت، قوه قضائیه، مجلس و رهبر و سایر عناصر حکومت احساس موفقیت و خوشبختی بکنند. خدمات به دو صورت ارائه می‌شود: نقدی و جنسی. خدمات نقدی را مردم به صورت مالیات، عوارض، انواع تعرفه‌ها و خریدن اموال خودشان مانند زمین و هوا و دریا و نفت و گاز و محصولات معدنی می‌پردازند و خدمات جنسی توسط انواع مختلف پرستوها و عوامل مشابه ارائه می‌گردد و باعث شادی دولت و رهبر می‌گردد و اینک باید بدانی شادی چیست و از کجا به کجا وارد می‌شود.

شادی چه باشد؟ شاد بر وزن باد. کسی که در فنلاند یا سایر کشورهای اسکاندیناوی مثل سوئد و نروژ و ایسلند و بقیه جاهایش را که بلد نیستم، یا اتریش و سوئیس به دنیا آمده و اطلاعات اضافی ندارد و نمی‌داند خاورمیانه کجای کره زمین است و بیخودی هم نباید به او اطلاعات اضافی داد. شخص خوشحال و خوشوقت یا خوشبخت و بی‌غم، طبیعتا ایرانی نمی‌تواند باشد؛ حتی اگر در اسکاندیناوی زندگی کند. مهم‌ترین هدف آمریکایی‌ها در زندگی. پر: زیاد. مثلا شاداب یعنی لیوانی پر از آب (البته موقع خواندن این متن لیوان پر آبجو نخورید وگرنه منظور را نمی‌فهمید.) شراب: به شرابخوار شادخوار هم می‌گویند، البته اگر موقع خوردن آن یک گروه فضول یا نصیحت‌کننده یا زن یا شوهر یا فامیل بی‌ربط سر نرسد و گند تزریق نکند به شادی آدم. اما کمی قبل درباره پرستوها هم گفتیم. پس بدان که پرستو چه باشد و چطور.

 

کدخدای علی‌آباد سفلی

انتشارات بیشتر ...