Search

English

لغت‌نامه کدخدا، ۶۰: مصرف‌گرا و کامنت و نزار ذکا و اسنپ و اویغور

مصرف‌گرا چه باشد؟ کسی که برای جلوگیری از مرگ غذا می‌خورد، کسی که برای خریدکردنِ روزانه و هفتگی مواد غذایی باید نیم ساعت فکر کند، کارگران و دهقانان کشور. کلیه مردم کشور غیر از روحانیون و پاسداران و اعضای حکومت. توضیح غیرضروری: «فکر نکنید سردار فیروزآبادی با 240 کیلو اضافه وزن به خاطر غذاخوردن زیاد وزنش بالا رفته، علتش جذب حداکثری و دفع حداقلی است.» وزیر نیرو کشور که ماشاءالله لپ‌هاش گل انداخته و سالی هفت بار در فرنگ رستوران می‌رود، گفت: «ما مصرف‌گرا هستیم، چینی‌ها با یک وعده سیر می‌شوند.» و البته مهم نیست که چینی‌ها اگر اختلاس کنند اعدام می‌شوند و اگر فساد مالی داشته باشند خواهر و مادرشان برای زیارت به دیوار چین می‌روند و مردم چین روزی هشت ساعت مثل چینی‌ها کار می‌کنند. ربطی ندارد ولی چینی‌ها در فضای مجازی کامنت هم زیاد می‌گذارند. پس بدان که کامنت چیست.

کامنت چه باشد؟ نظر. عقیده. بیان دیدگاه در موردی خاص. دیدگاه. البته از دید بیش از 62 درصد مردم ایران کامنت به معنی فحاشی، دادن نظر در مورد اعضای مونث خانواده دیگران، پرت‌کردن ضرب‌المثل‌های بی‌ربط، محل نوشتن اشعار حسین پناهی به جای چرچیل، و انیشتین و الهی قمشه‌ای به جای دکتر سمیعی. محل چاپلوسی برای سلبریتی‌ها و قلب‌افشانی قرمز و سبز و بنفش. معمولا خیلی افراد فکر می‌کنند اگر خدای ناکرده کامنت از آنان تراوش نکند سکته می‌کنند یا درخت توی شکمشان سبز می‌شوند یا می‌میرند. محل کپی پیست‌کردن نظر دیگران جهت حل مشکلات دوران کودکی. بخشی از کامنت‌ها درباره آزادی افراد از زندان‌های جمهوری اسلامی است. مثل نزار ذکا که بالاخره آزاد شد. پس باید بدانی که نزار ذکا چیست.

نزار ذکا چه باشد؟ جاسوس، خائن، مزدور، لیبرال، دموکرات، کراواتی، آشنا با اینترنت، اهل لبنان، دارای اقامت دائم آمریکا. وی شش هفت بار در ده دوازده سال به ایران آمده و در جلسات مختلف شرکت کرده بود، اما پس از هفت سال در عرض سه دقیقه ماموران گمنام و بدنام آقا امام زمان و خانم زینب کبری و علی اکبر و اصغر و اوسط پی بردند که او واسطه اصلی بین سازمان‌های اطلاعاتی سیا، موساد، میت ترکیه، استخبارات عراق، سازمان امنیت عربستان و پسر کوچک جان بولتون است که برای جاسوسی از ایران نام خود را تغییر داده و او را دستگیر کرده و هفتاد میلیارد دلار وثیقه برای تبدیل حکم ده سال زندان او به هشت سال و نیم درخواست کردند. سفارت لبنان اعلام کرد: ده میلیارد دلار خیلی زیاد است، بیایید روی دویست دلار توافق کنیم. سازمان‌های اطلاعاتی گمنام اعلام کردند: یا پنج میلیارد دلار یا هیچی. آمریکایی‌ها گفتند: نه دویست دلار، نه ده میلیارد دلار، هزار و پانصد دلار. ایران اعلام کرد نه، ما کم‌تر از یک میلیون دلار نمی‌گیریم. سرانجام پس از ملاقات سفیر آلمان با وزیر روسیه و ملاقات دبیرکل حزب‌الله لبنان با مدیرکل فیسبوک روی رقم 400هزار دلار توافق شد و وی بالاخره بدون هیچ وثیقه و با دستور همان کسی که گرفته بودش، آزاد شد. بعد هم نزار ذکا اعلام کرد بازداشتش آدم‌ربایی بوده و خواستار آزادی بقیه زندانیان هم شد. اما نقل است که ذکا فاصله زندان تا فرودگاه را با تاکسی اسنپ طی کرده است. پس بدان که اسنپ چه باشد و چطور.

اسنپ چه باشد؟ نوعی تاکسی اینترنتی مانند اوبر و لیفت و تپسی که علاوه بر جابجایی مسافر قوانین کشور را هم در مورد زنان اجرا یا در صورت لزوم تجاوز کرده یا سرقت می‌کند. در لبنان تجاوز اتفاق افتاد و در ایران نیز راننده اسنپ مسافر خودش را به خاطر بدحجاب‌بودن فقط پیاده کرد و دفعه بعد خواهد کشت. وزارت خارجه از این راننده خواست که به عنوان سفیر ایران در نایروبی یا کینشازا یا مونته ویدئو یا هر نوع ویدیوی دیگری که دوست دارد منصوب شود، اما وی گفته است که علاقه دارد به کربلا رفته و شهید شود. مسئولان کشور به وی گفتند جنگ سی سال قبل تمام شد و احتمال شهادت در کربلا پایین است، به همین دلیل وی درخواست کرد به عنوان نماینده مجلس یا مدیرعامل یکی از کارخانجات کشور، که دفترش نزدیک خانه‌شان باشد، منصوب شود. همزمان با این موضوع وزارت اسمشو نبر به پرستوهای خود اعلام کرد در هنگام حمل و نقل بدون لباس، کارت پرستو بودن خود را در اسنپ با خود داشته باشند. اما اسنپ تا کنون به اویغورها سرویس نداده است. پس حال باید بدانی که اویغورها چیستند.

اویغورها چه باشند؟ اویغورها یک گروه از مسلمانان چینی هستند که در کشورهای دیگر هم زندگی می‌کنند. دولت چین یازده میلیون اویغور را تحت کنترل دارد و یک میلیون نفر از آنان را در بازداشتگاهی نگهداری می‌کند تا کم‌کم از اویغور به چینی تبدیل شود و بعد همان طور که به همه چینی‌ها زور می‌گوید به اویغورها هم زور بگوید. در حال حاضر چون عربستان و کشورهای حامی آن ربطی به اویغورها ندارند، جمهوری اسلامی هم از همه مسلمانان جهان حمایت می‌کند غیر از مسلمانان چین و بقیه کشورهای غیرشیعه. فعلا اویغورها همان وضعی را دارند که قبلا داشتند. آمریکا از کشورهای اسلامی انتقاد کرد که چرا هیچ واکنشی نسبت به بازداشت یک میلیون اویغور نشان ندادند. کشورهای اسلامی هم گفتند ما فعلا داریم مسلمانان خودمان را که بازداشت کردیم مورد چیز قرار می‌دهیم و وقت نداریم از آن کارها با اویغورها بکنیم. اویغورها در کانادا زندگی نمی‌کنند، برخلاف اختلاس‌گران که شیفته کانادا هستند. پس بدان که کانادا چیست و چطور.

 

کدخدای علی‌آباد ترکستان

انتشارات بیشتر ...