Search

English

لغت‌نامه کدخدا، ۶۲: شینزو آبه و فخرکردن و فشافویه و مذاکره با دشمن

شینزو آبه چه باشد؟ نخست وزیر ژاپن که فکر می‌کرد علی‌آباد شهر شده است. فرزند شینتارو آبه، همسر آکیو آبه، پدر یکی دو تا آبه. وی پیام ترامپ را برای آیت‌الله خامنه‌ای آورد و سپس به گردش در شهرهای ایران، اصفهان، شیراز، قم و چند جای دیگر رفت یا قرار بود برود، وی در هنگام دریافت قالیچه اهدایی گفت: «به خدا ما تو خونه‌مون قالیچه داریم، شما لطف کنید بیایید مذاکره کنیم.» وی گفت: «اگر مذاکره نکنیم خطر جنگ در پیش است.» مسئولان گفتند: «آخ جون! بمب اتمی هم می‌زنن؟» شینزو آبه گفت: «ما قربانیان بمباران اتمی هستیم و از تکرار آن می‌ترسیم.» مسئولان گفتند: «عوضش این‌همه بخاطر هیروشیما و ناکازاکی معروف شدین، اگه اون موقع سلفی بود، کلی سلبریتی‌های ما با بمب اتمی سلفی می‌گرفتند.» شینزو آبه گفت: «بیش‌تر فکر کنید، خواهش می‌کنم.» مسئولان گفتند: «فکر کنیم یعنی چی کار کنیم؟ چطوری فکر کنیم، ما هم شنیدیم خارجی‌ها فکر می‌کنن، ولی هیچ وقت هیشکی نمی‌گه چطوری.» شینزو آبه گفت: «من می‌رم» و رفت. او اصلا اهل فخرکردن نبود. حال که بدین جا رسیدی بدان فخرکردن چیست و چطور است.

فخر کردن چه باشد؟ کاری که حکومت‌ها بعد از این‌که قدرت پیدا کردند یا خیال کردند قدرت دارند، می‌کنند. هر وقت حکومتی شروع کرد به افتخارکردن به گذشته، معلوم است که آینده ندارد. وسایل فخرکردن: ساختن میدان، موزه، چاپ تمبر، برگزاری مراسم سالگرد، چاپ مدال و دادن مدال افتخار، چاپ پوستر و سان و رژه مردم. ادبیات فاخر: ادبیاتی است که حکومت از وقتی کمی ثبات پیدا کرد، تولید می‌کند. روش تولید شعر و طنز و رمان فاخر: پول می‌دهیم، تولید می‌شود. نوع عکس رهبران کشور قبل از دوران فخرکردن: عکس با لباس نظامی و جوان و کروکثیف و در منطقه جنگی و با هیکل لاغر و چشم‌های براق. عکس در دوران فخرکردن: شبیه عکاسی مدلینگ، خیره به افق، پشت سر شکوفه‌های بهاری، خیره به دوربین یعنی زر بزنین دهنتونو، دست‌ها کنار صورت مثل هنرپیشه‌های زن هندی. دوره فکرکردن معمولا دو سه سال قبل از سقوط حکومت است. لطفا به آدرس زیر مراجعه شود: آفریقا، تونس، خیابان ابن‌عماد، پلاک 68، منزل آقای ابن‌خلدون تونسی. در این دوران فخرکردن اگر کسی زیاد صحبت کند شاید برود فشافویه. پس بدان که فشافویه کجاست.

فشافویه چه باشد؟ یک نوع کهریزک در ابعاد بزرگ و برنامه‌ریزی‌شده. این زندان در بخش فشافویه، که در گذشته پشاپویه خوانده می‌شد، نزدیک حسن‌آباد در 32 کیلومتری تهران ساخته شده است. این زندان برای معتادان که پنج درصد جمعیت ایران را تشکیل می‌دهند، ساخته شده که اعتیاد را ترک کنند، ولی از آن برای زندانیان سیاسی که 95 درصد بقیه جمعیت را تشکیل می‌دهند، استفاده می‌شود که در آن می‌توانند معتاد شده یا توسط اراذل و اوباش کشته شوند. علیرضا شیرمحمدعلی، فعال و معترض سیاسی، در حمله اراذل و اوباش قمه به دست در فشافویه کشته شد، مادرش گفته است: «قاتلان فرزندم سرخود نبودند، دستور داشتند.» جمهوری اسلامی، زندانیان سیاسی و اصولا همه را را دشمن می‌پندارد و حاضر به مذاکره با آنان نیست. پس بدان که مذاکره با دشمن چیست.

مذاکره با دشمن چه باشد؟ مذاکره با دشمن نوعی مذاکره است که در آن دشمنی به دوستی تبدیل می‌شود و همه به خانه خودشان می‌روند و خوش می‌گذرد. آیت‌الله خامنه‌ای، که فکر می‌کند رهبر ایران است، گفت: «آمریکا دشمن ماست و قصد براندازی ما را دارد، به همین دلیل ما با او مذاکره نمی‌کنیم شینزو، فهمیدی؟» شینزو آبه گفت: «آیا بهتر نیست که مذاکره کنید که دشمنی از بین برود؟» آقای خامنه‌ای گفت: «فرض کن دشمنی از بین برود، بعد ما با کی دشمنی کنیم؟ شما حاضری دشمن ما بشوی؟ همین عربستان هم دور از جان می‌خواهد از دشمنی با ما کنار بکشد، این درد را کجا ببریم؟» شینزو آبه ساکت ماند و داشت فکر می‌کرد که «من چی بگم» و حتی یک کلمه هم نگفت. گفته می‌شود آبه قصد دارد به کانادا برود تا در کنار بعضی شاداسپرم‌ها تلخی این دیدار را پاک کند. پس بدان که شاداسپرم چه باشد.

 

کدخدای علی‌آباد وسطی

انتشارات بیشتر ...