Search

English

لغت‌نامه کدخدا، ۶۶: پرستو داوری و فضولات و گمرک و احمدآباد و آدم

پرستو داوری چه باشد؟ نوعی پرستو که به جای این‌که سراغ اصلاحات اعتدال اصولگرایان برود، سراغ احمدی‌نژادی‌ها می‌رود. خصوصیات پرستو: زن است، زیادی زن است، ماموریت دارد حجابش را محکم گرفته، ولی لباس زیرش را راحت در بیاورد. پرستوها نوعی از واحد خواهران سربازان گمنام (و بدنام) امام زمان هستند که مسئولیت دارند عاشق افرادی بشوند که زیپ دهانشان شل است (منظور از دهان خیلی کلی است). وظایف محوله به پرستو: خیره‌شدن به سوژه، خندیدن‌های بدون دلیل توی جلسه، یک دفعه نگاه‌کردن، علاقه به وحشی‌بافقی و اهلی شیرازی و نیاز به کتابی در آن مورد وسط بحث درباره گسترش و توسعه شهری یا دکوراسیون ریاست جمهوری. پرستو ممکن است شهرزاد یا فاطمه یا ویکتوریا گلپایگانی باشد و در عین حال که برای آن‌طرف کار می‌کند برای این‌طرف هم کار کند. به این نوع پرستو، پرستوی DP (Swallows Double Post) می‌گویند. الهام سلطانی – همسر عبدالرضا داوری، مشاور احمدی‌نژاد – گفت: «همیشه پای یک پرستو در میان است» و شوهرش گفت: «نه خیر، اصلا هم پرستو نیست، ما از قبلش می‌خواستیم طلاق بگیریم، بعد من دیدم یک پرستو روی شانه‌ام نشسته دارد جیک‌جیک می‌کند.» الهام گفت: «نه خیرم، از دو سال قبل بود.» داوری گفت: «دو سال قبلی فرق می‌کرد، تو تفاوت هیکل رو نمی‌فهمی؟ اون کوچولو بود.» انواع پرستو: پرستو قائم مقامی، پرستو سرافراز قصه‌گو، پرستو داوری، پرستو نجفی، پرستو معادیخواه … و ادامه دارد. معمولا در اصطلاح عامیانه به کش شل پرستو گفته می‌شود. در این شرایط نقش فضولاتی که پذیرای پرستو – از هر نوعی – هستند را نیز باید مهم بدانیم. پس بدان که فضولات چیست و چه نیست.

فضولات چه باشد؟ اعضای بسیج: جمع عربی فضول (فضولات: تعدادی فضول). و چون فضول‌ها همه مثل هم هستند به جای تعدادی فضول می‌شود گفت: مقداری فضول. فضول از فضله می‌آید و به معنی «پی‌پی» یا براز یا مدفوع یا مجذوب نیز گفته شده است. به کسانی که زیادی مجذوب در ولایت هستند نیز فضله یا فضول یا فضولات گفته شده است. یکی علما در صدا و سیما گفت: «در کتب روایات شیعه آمده که اهل بیت فضولات نداشتند، و وقتی برای قضای حاجت جایی می‌رفتند بوی عطر می‌آمد و زمین دهان باز می‌کرد و آن را می‌بلعید.» نتیجه‌گیری اخلاقی: ائمه اطهار احتمالا باسن هم نداشتند، وگرنه برای دو تا فیس‌فیس عطر دیگر نیازی به آن همه پیچیدگی نیست. سوال: اگر ائمه اطهار فضولات نداشتند، پس این‌همه روحانی و حجت‌الاسلام و مجتهد به قول بعضی اشخاص از کجا آمده؟ البته ممکن است سوال شود که آیا روحانیون همه مثل هم هستند؟ که پاسخ منفی است، فضولات هم مثل هم نیستند. ولی چون در این‌جا خانواده نشسته است از ذکر انواع فضولات و انواع روحانیون خودداری می‌کنیم. روحانیون به گمرک هم علاقه خاصی دارند. پس باید بدانی گمرک چیست و به چه کار آید.

گمرک چه باشد؟ گمرک سازمانی است که مسئول صادرات کالا و انسان از یک کشور یا واردات آن به یک کشور است و همچنین مسئول عوارض و بده بیا بینیم، تا ندی جنست رو نمی‌دم، دستت درد نکنه ایشالا خیرشو ببینی، به خدا تریاک نیست شکلاته و از این جور قضایا. گمرک ترجمه واژه کومرسیوم است. از زمان اشکانیان در ایران گمرک وجود داشت و عوارض از کالاها گرفته می‌شد و تصادفا فساد و رشوه و شیتیل زیاد نبود. کلمه «گم-رک» واژه سغدی است و از دو کلمه گم یا گوم یا گوما گرفته شده به معنی ناپدیدشدن. کلمه «رک» تا سه قرن پیش در هیچ کدام از زبان‌های فارسی وجود نداشت، چون همیشه همه چیز پنهانی صورت می‌گرفت، اما از سه قرن قبل واژه «رخ» به معنی صورت و جلوه برای بیان صریح و رک استفاده شد. حتی حافظ هم برای گفتن این‌که واعظان وقتی به خلوت می‌روند چه کار می‌کنند از واژه «آن کار دیگر» استفاده کرد. البته حافظ شیرازی بود و خودش می‌گفت: «ازنا می‌کنند» یعنی «از این‌ها می‌کنند» ولی در شعر از واژه «آن کار دیگر» که در برخی موارد به کودکان و در برخی موارد به پرستو و فنچ مربوط بود، استفاده کرد. در واقع از سه قرن پیش که شیعیان قدرت بیش‌تری گرفتند، گم‌شدن کالاها در گمرک، که در آن موقع به آن «گوم نان» گفته می‌شد، به معنی: «جنس شما گم شده ولی نمی‌دونیم چی شده» بود که بعدا به «گوم-رخ» و سپس «گمرخ» و آن گاه «گمرک» تبدیل شد و از آن زمان خیلی رک می‌گفتند: «جنس شما گم شده خودمون بالا کشیدیم، برو گمشو» که در واقع خیلی رک همه چیز گم می‌شد. اوج تاریخ گمرک ایران در زمانی بود که یک دکل 76 میلیون دلاری خیلی رک گم شد و از آن پس همه سارقین بیت‌المال و بیت‌المعمولی به گمرک ایران ایمان آورده و سپر انداختند. به همین دلیل پدرام سلطانی گفت: «گمرک ایران از فاسدترین گمرکات دنیاست.» آگاهان گفتند: دستش درد نکنه، تره به تخمش می‌ره حسنی به باباش. به هر حال گمرک در تاریخ ایران نقش مهمی دارد. مثل احمدآباد. پس بدان که احمدآباد چیست.

احمدآباد چه باشد؟ قلعه احمدآباد قلعه‌ای است که مرحوم دکتر محمد مصدق در آن زندانی بود. وی، که عده‌ای او را خادم و عده‌ای خائن می‌دانند، نفت ایران را ملی کرد و در عوض آیت‌الله کاشانی و تعدادی از اراذل و اوباش هر کدام ده بیست هزار تومان از آمریکایی‌ها پول گرفتند و عملی صورت گرفت که بعضی‌ها به آن کودتای آمریکایی و بعضی قیام ملی می‌گویند و هر ده سال یک بار مصدق تبدیل به خائن و خادم می‌شود و فعلا خدا را شکر در دوره خادم‌بودن او به سر می‌بریم. قرار شده قلعه احمدآباد، که جزء منطقه کرج و استان البرز است، بازسازی شود و ایرانیان یاد بگیرند که افرادی که به آنها خدمت می‌کنند را نباید گوربه گور کنند و باید از آن‌ها قدردانی کنند. عین آدم. پس بدان که آدم چیست.

آدم چه باشد؟ انسان. موجودی که روی دو پا راه میرود (در بسیاری از سیرکها مشاهده شده که انسان روی دو دست راه میرود). ظاهرا قرار است این موجود از عقلش استفاده کند. حیوان ناطق. این موجود در میان تمام موجودات جهان تنها موجودی است که میتواند با آگاهی برخلاف تمام منافعش عمل کند و بعدا به آن عمل افتخار کند. یکی از ویژگیهای انسان این است که میتواند فکر کند، ولی نمیکند. پروژه شکست‌خورده خداوند برای آفرینش اشرف مخلوقات. انواع از نظر جنسی: مرد، زن، دوجنسی، تغییر جنسیت داده، شی میل و فاطمه رجبی. آدم علاقه زیادی هم به حمله به حیات وحش دارد. پس بدان که حیات وحش چیست و چه بر سرش رفته.

 

کدخدای علی‌آباد و حومه

انتشارات بیشتر ...