Search

English

لغت‌نامه کدخدا، ۷۰: مهاجران و کسری بودجه و شورش شهری و بزن و بخور و فراماسونری

مهاجران چه باشد؟ جمع مهاجر؛ افرادی که از شرایط بد کشور خودشان بیرون آمده، یا بیرون کرده شده‌اند، و به کشور جدید آمده‌اند تا اوضاع سیاسی کشور جدید را تغییر دهند. مهاجر ایرانی: موجودی است که به فرنگ آمده تا مشکلاتی که دولت‌های سوئد و نروژ و آمریکا و استرالیا و کانادا و انگلیس و آلمان دارند را اصلاح کند. مهاجران: نام یک سریال تلویزیونی کارتونی که یادم نیست توش چی بود. مهاجران: یک منطقه نزدیک اراک که از هر ده تا بچه آن شش تای‌شان به دلایل مختلف سیاستمدار می‌شوند. مصرف شیر خر (اشتباه خوانده نشود) در تبدیل این افراد به سیاست‌مدار رابطه دارد. نمونه: «عطاءالله مهاجرانی». وی فکر می‌کند سفیر ایران در انگلیس است و قرار است سیاست‌های انگلیس و آمریکا و اسرائیل را تغییر داده و نقشه جدید خاورمیانه را بکشد. رزومه: نماینده شیراز در مجلس، معاون پارلمانی نخست وزیر، معاون پارلمانی رئیس جمهور، وزیر ارشاد اسلامی، ازدواج، دکل، سفیر اصلی ایران در انگلیس، مسئول ارسال سلمان رشدی به جهنم. در همین شرایط است که ممکن است گاهی بودجه کسری پیدا کند. پس بدان کسری بودجه چیست و چرا.

کسری بودجه چه باشد؟ وقتی میزان درآمدهای بودجه از هزینه‌ها بیش‌تر باشد، دولت دارای کسری بودجه خواهد بود. دولت ایران در حال حاضر و به نظر می‌رسد تا سال‌ها بعد کسری بودجه دارد و خواهد داشت. علت اصلی بحران اقتصادی دولت هم همین است. چون هزینه‌های جمهوری اسلامی موجود، با درآمدهای آن ناسازگار است. به نظر می‌رسد بودجه تبلیغ برای اسلام و جمهوری اسلامی و حفظ ولایت فقیه تقریبا سی تا پنجاه درصد کل بودجه کشور را میبلعد. یعنی اگر کل کشور ایران را به یک شرکت خصوصی کنترات بدهند و کل حکومت ایران طبق نظر آن شرکت رفتار کند، احتمالا هزینه کل کشور نصف می‌شود. رئیس بانک مرکزی گفته است که ما سه راه برای تامین کسری بودجه داریم، که البته لازم نیست ما به حرف‌های او توجه کنیم، چون در واقعیت حکومت ایران از سه راه برای تامین کسری بودجه استفاده می‌کند: ندادن پول مردم، گرفتن پول مردم و صادرات مردم به خارج. البته تعداد زیادی از مردمی که از ایران مهاجرت می‌کنند مغزها هستند، ولی تعداد زیادی هم مهاجرت می‌کنند که مغزها نیستند، ولی با رفتن آن‌ها حکومت به تعداد کم‌تری باید غذا بدهد. به نظر می‌رسد مرحله بعد فروش مردم ایران به خارج باشد. چون بعضی از آن‌ها اگر نروند دست به شورش در شهرها می‌زنند. پس باید بدانی شورش شهری چیست.

شورش شهری چه باشد؟ شورش شهری یکی از انواع مخالفت‌های جامعه با حکومت یا دولت است. انواع مختلف مخالفت با دولت: یک، مخالفت دموکراتیک در حالتی که حکومت دموکراتیک وجود دارد (مثل آلمان، انگلیس، سوئد، آمریکا). دو، مخالفت پارلمانتاریستی: در این حالت ممکن است حکومت کاملا دموکراتیک نباشد، اما انتخابات آزاد وجود داشته باشد و از طریق انتخاب نمایندگان مخالف، حکومت کنترل و اشکالات آن برطرف شود. (مثال: بعضی کشورهای آمریکای لاتین یا استرالیا یا ترکیه)؛ سه، انقلاب: انقلاب یکی از انواع تغییرات حکومت است که تا کنون معمولا به نتیجه خوبی نرسیده است و اغلب انقلابات به استبداد بیش‌تر منجر شده است. (مثال انقلاب ناموفق: انقلاب ایران، روسیه، چین، کوبا و… . مثال انقلاب موفق: انقلاب‌های رنگی دوره فروپاشی کمونیسم، انقلاب مشروطه ایران، انقلاب فرانسه که البته بعد از صد سال به دموکراسی رسید.)؛ چهار، کودتا: که معمولا کودتا خیلی به ملت ربط ندارد، ولی ممکن است وجود ارتش ملی مستقل از حکومت موجب کودتای موفق شود، در ایران کودتا دو بار موفق بوده و هر دو بار هم اصلا کودتا نبوده. (نمونه کودتای ناموفق: قذافی، حافظ اسد، صدام حسین و هوگو چاوز. کودتای موفق: پیدا نشد. معمولا در کودتاها یک نظامی علیه یک سلطان ابد مدت کودتا می‌کند و یک جمهوری ابد مدت تشکیل می‌دهد.)؛ پنج: اصلاحات: یکی از انواع تغییر حکومت اصلاحات است. اصلاحات زمانی موفق است که حکومت خودش بخواهد اصلاح شود وگرنه موفق نمی‌شود (نمونه ناموفق: اصلاحات در ایران و اصلاحات در دوره گورباچف. نمونه موفق: اصلاحات در انگلیس)؛ شش، اعتراض مسالمت‌آمیز: اعتراض مسالمت‌آمیز نوعی انقلاب کوتاه‌مدت است که رهبر موجود نخواهد بیش از سیصد نفر را بکشد و نیروی سرکوب آدم‌خوار نباشد. (نمونه اعتراضات مسالمت‌آمیز ناموفق در ایران: ۱۸ تیر، دی ۹۶. نمونه اعتراضات مسالمت‌آمیز موفق: تغییر حکومت در تونس، تغییر حکومت در آفریقای جنوبی)؛ هفت، حمله نظامی: در این عمل، دولت خارجی با توافق جهانی یا بدون توافق جهانی به کشوری حمله می‌کند و حکومت آن را تغییر می‌دهد. (نمونه موفق: حمله متفقین به آلمان، ایتالیا، فرانسه، بلژیک، هلند و سایر اروپا که دموکراسی با تانک وارد این کشورها شد و پایدار ماند. نمونه ناموفق: حمله آمریکا به ویتنام و حمله عربستان به یمن.) شورش آخرین مرحله اقدام جمعی مردم علیه حکومت است، در این حالت حکومت کاملا مثل گاو عمل می‌کند و مردم خشمگین می‌شوند و همه چیز را نابود می‌کنند. در این حالت ممکن است ۳۰۰ هزار نفر کشته شوند و هیچ پیروزی به دست نیاید و ممکن است صد نفر کشته شود و پیروزی به دست بیاید. (مثال ناموفق: شورش مردم علیه بشار اسد، شورش دی ۹۶ ایران، نمونه موفق: برخی شورش‌های کشورهای سابقا کمونیستی آسیای میانه.) در شورش تقریبا هیچ چیز قابل پیش‌بینی نیست. ضمنا شورش‌ها عمدتا پس از بزن و بخور فراوان حکومت‌ها رخ می‌دهد. پس بدان که بزن و بخور چیست.

بزن و بخور چه باشد؟ یک اصطلاح رایج در دعوای بین دو نفری که قدرت‌شان تقریبا در یک حد است. معمولا چنین عبارتی را آدم‌های عصبانی، اراذل و اوباش و امامان جمعه ایرانی به کار می‌برند. حجت‌الاسلام محمدجواد حاج‌علی‌اکبری در نماز جمعه تهران خطاب به ترامپ گفت: «یکی بزنید یکی می‌خورید.» وی بر اساس نظر کارشناسان نظامی هنوز در جای سفت جیش نکرده است. او از فراماسونری هم خیلی بدش می‌آید. پس حال باید بدانی فراماسونری چیست و چطور است.

فراماسونری چه باشد؟ فراماسونری یا ماسونی سازمانی است دارای مقررات عجیب و غریب که هیچ کس از آن اطلاع ندارد و تا به حال هم کسی در آن وارد نشده، ولی صدها کتاب در مورد آن نوشته شده و تقریبا همه افرادی که ضریب هوشی‌شان از دمپایی ابری بیش‌تر است، به گفته بعضی‌ها عضو آن بوده‌اند. فراموشخانه. جایی گه هر کسی در آن هر چیزی دید باید فراموش کند و نرود چهار جلد کتاب بنویسد و همه آن را بخوانند. حزبی مخفی که در آن همه آدم‌های مهم دنیا جمع هستند و هی می‌روند پشت پرده و دوباره بیرون می‌آیند و معلوم نیست چرا. تقریبا ۲۱۶ کشور از کل ۱۹۲ کشور جهان توسط فراماسون‌ها اداره می‌شوند. فراماسون‌ها با اجنه و طراحان کفش لویی ویتان و بقیه هم ارتباطات مرموزی دارند. نوعی مدرسه هاگوارتز. همه چیز فراماسونری معلوم است، جز علت وجودی آن. هر چیز گرد (مثل باسن برخی بانوان)، یا مثلث، یا بیضی یا هزلولی یا دالبر دالبر نشانه فراماسونری است. (ر.ک: رائفی پور) اعضای مهم: جورج بوش، سید جمال‌الدین اسدآبادی، اینگمار برگمن، محمدعلی فروغی، لیدی گاگا و ژان پل سارتر. علت چپ بودن چشم سارتر نیز به خاطر عضویت او در فراماسونری، گراندلژ پاریس بوده است. بعضی‌ها ادعا کرده‌اند که نامه‌های آن‌ها را دیده‌اند. پس حال باید بدانی اصلا نامه چیست و چه ربطی دارد.

 

کدخدای علی‌آباد سفلی

انتشارات بیشتر ...