Search

English

لغت‌نامه کدخدا، ۳۷: تکلیف شرعی و ستاد بحران سیل و تلویزیون و رفتن تا زانو در آب و توقیف

تکلیف شرعی چه باشد؟ واگذارکردن اجباری مدیریت یک کارخانه با چهل هزار کارمند و کارگر با درآمد ماهانه چند میلیون تومان به یک جوان ۲۴ ساله که تا ماه گذشته در دکان پدرش یا دفتر کار پدرش مدیریت پرواز مگس‌ها را به عهده داشت. شیوه تعیین مدیر شایسته در کشورهای جهان سوم و جهان خودی در حالتی که دولت الهی یا خدا دولتی باشد یا بخش خصوصی را موش خورده باشد. تکلیف شرعی را یا معمولا خود انسان احساس می‌کند، که در آن صورت مطمئنا با خدا رابطه شخصی دارد؛ یا علمای اسلام چیزی را به یک شخص تکلیف شرعی می‌کنند که درآمدش کافی باشد؛ یا علما چیزی را به کل جامعه تکلیف شرعی می‌کنند که در این حالت معلوم می‌شود کسی برای دولت و علما تره هم خورد نمی‌کند. (یا به قول احمدی‌نژاد: «در مشهد هویج هم خرد نمی‌کند.») یکی از انواع تکلیف شرعی حضور در ستاد بحران سیل است. و اکنون باید بدانی که ستاد بحران سیل چه باشد؟

ستاد بحران سیل چه باشد؟ ستاد بحران سیل، ستادی است شامل گروهی بسیجی که کارشان ایجاد بحران در مناطق سیل‌زده است. اعمالی که ستاد بحران سیل انجام می‌دهد؛ یک: عکس‌گرفتن در آب تا زانو همراه با یک بیل یا دوربین در دست، دو: درآوردن حرص مردم سیل‌زده بای نحو کان، سه: انتشار لحظه به لحظه سلفی‌های من و آب کنار هم، چهار: بغل‌کردن یک بچه و نجات‌دادن او از وضعیتی که خطری برای او وجود ندارد، پنج: اجرای عملی ترانه «بهر رضای رهبرون، خودمو تو گل می‌پلکونم»، شش: روحیه‌دادن به سیل‌زدگان از طریق ترک سریع محل، هفت: پرتاب یک مهر تربت امام حسین در داخل سیل برای متوقف‌کردن آن. ستاد بحران سیل معمولا یا با خودش صدا و سیما را می‌برد، یا صدا و سیما با خودش یک ستاد بحران سیل می‌برد. در هر دو حالت باید بدانیم که رسانه ملی یا میلی یا صدا و سیما چیست؟

تلویزیون چه باشد؟ یکی از اموال شخصی رهبر جمهوری اسلامی ایران. رسانه ملی. رسانه میلی. نوعی منبر. ناطق نوری. یک وسیله برای نشان‌دادن محسن قرائتی. رسانه‌ای که در آن جدی‌ترین مسائل با سطحی‌ترین شکل مطرح می‌شود. وسیله اهانت به شعور مردم و روشنفکران. وسیله بیان جزئی‌ترین مسائل زندگی مردم آفریقا و فلسطین و بیان‌نکردن کلی‌ترین مسائل زندگی مردم ایران. دادن وعده سقوط اسرائیل در چند سال آینده (سالی حداقل ۱۲ بار). یک رسانه سراسری که ثابت می‌کند ابتذال، سلیقه فکری همه دیکتاتورها ست. تلویزیون اپوزیسیون: مبتذل‌ترین بخش اپوزیسیون. یکی از کارهای اصلی صدا و سیما در جریان سیل نشان‌دادن آدم‌هایی ست که تا زانو یا تا بالاتر در آب هستند. پس بدان که تا زانو در آب رونده چه کسان باشند.

رفتن تا زانو در آب برای چه باشد؟ یکی از نشانه‌های مردمی‌بودن در شرایط وقوع سیل. هرچه شخص بیش‌تر توی آب قرار بگیرد، میزان ذوبش در ولایت بالاتر و ایمانش راسخ‌تر است. روشی برای ماهی‌گرفتن از سیل گل‌آلود. یک روش زیرآبی رفتن در شرایط بحران که برای افزایش درآمد آن مفید است. این روش مانع توقیف‌شدن جریده می‌گردد که فواید بسیار دارد. پس بدان توقیف چیست و چطور آن را می‌کنند؟ 

توقیف چه باشد؟ یکی از حوادث طبیعی فرهنگی که برای مطبوعات جهان پیش نمی‌آید. جلوگیری از انتشار یک چیز یا نگه‌داشتن آن چیز در یک جا و یا نگه‌داشتن کسی در جایی به طور موقت که بعدا چون دائمی می‌شود، ادامه پیدا می‌کند. نوع آتنای دائمی آن سال‌ها ست در جریان است. بازداشت‌کردن: جلوی چیزی را گرفتن و به فکر عواقب آن نبودن. ضبط‌کردن و جلوگیری از پخش. توقیف موقت: نوعی توقیف که تا ابد ادامه دارد. کاربرد در جمله: «روزنامه شرق توقیف شد». انواع توقیف مطبوعات؛ توقیف به دلیل اهانت: آن توقیفی باشد که کاتب از لفظ موهن استفاده کند و این در سنن ماضیه رویت شده بود (تاریخ الکاتبین فی ایام السابق)، توقیف به دلیل وجود داشتن: آن توقیف بود که در آن کسی که نباید وجود داشته باشد، وجود داشته یا چیزی که نباید باشد، هست، پس آن را توقیف کنند که نباشد (تاریخ جزای الکی، چاپ مغولستان، جلد سوم)، توقیف به دلیل وجود یک جرم واقعی: این نوع توقیف یک بار در سال ۹۸۶ هجری قمری و یک بار در سال ۱۲۱۳ هجری‌شمسی رخ داد و پس از آن دیگر دیده نشد (تاریخ قرون میانه، نورووسکی)، توقیف فله‌ای: همان که هست (تاریخ معاصر، یاردانقلی توپچی)، توقیف با مگس‌کش: در این نوع توقیف معمولا سوسکی، مارمولکی، عنکبوتی، سوسماری، الاغی، تمساحی، چیزی را در روزنامه پیدا می‌کنند و آن را توقیف می‌کنند (تاریخ معاصر مطبوعات، جلد آخر). حکایات و امثال: «آسه برو آسه بیا، ولی در هر حال شاخت می‌زنه»، «تلافی ساقی رو سر باقی در می‌آره»، «فرض کن دیوار موش نداشته باشه، خودت که عقل داری»، «سرناچی کم بود، یکی هم از کانادا اومد»، «در هر حال سرت درد می‌گیره، دستمال رو ببند». شاعر در مورد شرق گفته است: «از غرب فرود آمد و در شرق نشست / از کفتر عدل، فضله بر فرق نشست / ای هم‌میهن! تو زودتر رفتی و شرق / یک چشم به‌هم‌زدن چنان برق نشست». و این توقیف در بسیاری مواقع دچار تمدد است. پس بدان که تمدد چیست و انسان چه نسبتی با آن دارد.

 

کدخدای علی‌آباد، جناح اکثریت

انتشارات بیشتر ...