Search

English

سید مهدی موسوی؛ به اتهام شعر

 «ناگهان زنگ می‌زند تلفن

ناگهان وقت رفتنت باشد»

خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در خبری در دی‌ماه سال ۱۳۹۴ نوشت که «مهدی موسوی و فاطمه اختصاری از ایران متواری شدند». شاید اگر کسی با این دو نام آشنا نباشد و خبرگزاری موهن فارس را نیز نشناسد گمان کند که این دو شاید به خاطر اختلاسی چندهزار میلیاردی از ایران گریخته‌اند تا در تورنتو به برج‌سازی مشغول شوند.

فارس می‌نویسد: «مهدی موسوی و فاطمه اختصاری، شاعران اصلی جریان شعر مبتذل‌سرا موسوم به پست‌مدرن بوده‌اند و بعد ادامه می‌دهد که شعبه‌ ۲۸ «دادگاه انقلاب اسلامی» در مهرماه سال ۱۳۹۴ فاطمه اختصاری و مهدی موسوی را به ترتیب به یازده‌سال و نیم زندان و ۹۹ ضربه شلاق و ۹ سال زندان و ۹۹ شلاق محکوم کرده‌ است.»

خبرگزاری فارس نشانه‌‌های ابتذال در شعر این دو شاعر را همکاری با خواننده‌ به تعبیر فارس مرتد و همچنین اتهامات ضد‌امنیتی و مسائل اخلاقی نظیر دست‌دادن با نامحرم اعلام می‌کند.

نمونه‌ای از پرونده‌سازی نهادهای امنیتی

بسیاری او را پدر غزل پست‌مدرن می‌دانند

مهدی موسوی کیست؟

مهدی موسوی در سال ۱۳۵۵ در تهران به دنیا آمد. او شاعر و پژوهشگر حوزه‌ ادبیات است. بسیاری او را پدر غزل پست‌مدرن می‌شناسند. موسوی همچنین دکتر داروساز است.

مهدی موسوی در تعریف عناصر غزل پست‌مدرن چنین می‌آورد:

«غزل پست مدرن در واقع بیان وضعیتی پست مدرن در قالب‌های موزون است. غزل به عنوان مجاز جزء از کلّ قوالب کلاسیک فارسی در این ترکیب قرار گرفته است. زیرا ممکن بود ترکیب «شعر کلاسیک پست مدرن!» مخاطب را دچار اشتباه کرده و به یاد مکتب کلاسیسیسم بیندازد و به نوعی ترکیب پارادوکسیکال بدل شود. مهم‌ترین رکن این اشعار، تفکر و وضعیت پست مدرن است نه تکنیک‌هایی که در مقالاتی نظیر «تبارشناسی غزل پست مدرن» و «جستاری در غزل امروز» در دهه‌ی هفتاد مورد نقد و بررسی قرار داده‌ام. در واقع تکنیک در تعامل فرم و محتوا شکل می‌گیرد و چیزی تحمیل شده بر اثر نیست. پس به بیانی ساده‌تر ممکن است اثری به خاطر اندیشه‌اش غزل پست مدرن نام بگیرد بدون آنکه به هیچ کدام از تکنیک‌ها و ویژگی‌های معمول غزل پست مدرن تن داده باشد و بالعکس ممکن است اثری سرشار از تکنیک‌های آثار پست مدرن بخوانیم امّا به خاطر اندیشه و تفکّر موجود، آن را غزل پست مدرن ننامیم. مانند بسیاری از غزل‌های نئوکلاسیک این روزها که از تکنیک‌های غزل پست مدرن (برای ایجاد تنوّع و زیبایی) بهره می‌برند.»

سید مهدی موسوی

 از سال ۱۳۷۸ تا ۱۳۹۲ در شهرهای مختلف کارگاه شعر و داستان ایجاد کرده است

از فعالیت‌های تاثیرگذار مهدی موسوی می‌توان به ایجاد کارگاه‌های شعر و داستان در شهرهای مختلف ایران بین سال‌های ۱۳۷۸ تا ۱۳۹۲ اشاره کرد.

مهدی موسوی در دوران فعالیت‌های فرهنگی خود در ایران توانست شاعران و نویسندگان صاحب‌سبکی را به جامعه‌ی ادبی و هنری ایران معرفی کند که می‌توان به فاطمه اختصاری، محسن عاصی، محمدحسینی مقدم، الهام میزبان، هدی قریشی شهری، مونا زنده‌دل، طاهره کوپالی و آناهیتا اوستایی اشاره کرد.

مهدی موسوی در سال‌های ۱۳۸۶ و ۱۳۸۷ سردبیری نشریه «همین فردا بود» که نشریه‌ای تخصصی در حوزه‌ی غزل پست‌مدرن بود را عهده‌دار بود که بعدها لغو مجوز شد.

انتشار آثار مهدی موسوی در ایران همواره با موانع بسیاری روبه‌رو بوده است.

مهدی موسوی پیش از بازداشت در صفحه‌ی فیس‌بوک خود نوشته بود:

«چرا من سال‌هاست برای برگزاری یک کارگاه صرفا ادبی و حتی جلسه آموزش وزن و قافیه دچار مشکل هستم؟ چرا کتاب‌های ما با وجود مصلحت‌اندیشی‌ها در انتخاب اشعار و گذشتن از ممیزی شاعر و ویراستار و ناشر و… کلا مجوز نمی‌گیرد و توقیف می‌شود؟»

برخی از آثار مهدی موسوی به صورت الکترونیکی در خارج از ایران منتشر شده است.

سیدمهدی موسوی و فاطمه اختصاری

او و فاطمه اختصاری به دلیل حکم‌های زندان طولانی و فشار نیروهای امنیتی مجبور به ترک ایران شدند

از آثار مهدی موسوی می‌توان به «پر ستاره‌ام اما …»، «فرشته‌های خودکشی کردند»، «این‌ها را فقط به خاطر شما چاپ می‌کنم»، «حتی پلاک خانه را»، «با موش‌ها» و «انقراض پلنگ ایرانی با افزایش بی‌رویه تعداد گوسفندان» اشاره کرد.

مهدی موسوی و فاطمه اختصاری به دلیل حکم‌های زندان طویل‌المدت و فشار نیروهای امنیتی مجبور شدند ایران را علی‌رغم میل خود ترک کنند.

انتشارات بیشتر ...