Search

English

اعتراضات آبان ۹۸؛ پیام‌هایی از ایران

آموزشکده توانا همیشه در طول دوران فعالیت خود تلاش کرده است تا حد امکان رابطه‌ای دوسویه با مخاطبان و همراهان خود برقرار کند. رابطه‌ای که به توانا کمک می‌کند بهتر و بیشتر به انگیزه اصلی خود جامه عمل بپوشاند؛ یعنی آموزشکده‌‌‌ای برای جامعه‌مدنی؛ کیست که نداند مهم‌ترین خصیصه جامعه مدنی، چند صدایی بودن است.

در طول اعتراضات سراسری آبان‌ماه ۱۳۹۸ و قطعی سراسری اینترنت در ایران، به مدت چند روز ارتباط توانا با داخل کشور نیز گسسته شد. توانا همیشه در شبکه‌های اجتماعی خود تلاش کرده است پیام‌هایی از همراهان – خصوصا از داخل کشور – دریافت کند و عمدتا بدون نام، آن‌ها را منتشر کند. پس از برقراری نسبی دوباره اینترنت در ایران، پیام‌ها به سوی توانا سرریز شد. مخاطبانی که به توانا لطف دارند و آن را صدای خود می‌دانند. 

چهار پیام از میان پیام‌ها را منعکس می‌کنیم که از چند زاویه به اعتراضات سراسری آبان ۹۸ می‌نگریستند. هر چهار پیام از ایران بوده است. لازم به ذکر است تنها اشکالات نگارشی واضح در میان پیام‌ها ویرایش شده است و تلاش بر آن بوده است که جدای از انتقال کامل محتوا، صورت پیام نیز شکل اصلی خود را حفظ کند.

پیام نخست؛ لزوم آموزش مقاومت مدنی برای سرنگونی

«باور کنید دیگه اون چیزی که می‌تونه به این وضعیت پایان بده سرنگونی جمهوری اسلامی‌ست. هیچ بازی سیاسی توی خود این نظام نمی‌تونه به مردم امید ببخشه. حداقل مردمی که من دیدم. باید می‌دیدید که مردم چه خشمی داشتند. شجاعت مدنی‌شون دیدنی بود. پس از گرونی بنزین، ماشین‌ها همه می‌ایستادند! [اشاره این مخاطب به توقف اعتراضی اتوموبیل‌ها در بزرگراه‌هاست که خشم حسن روحانی را نیز برانگیخت] این رو چه چیزی می‌تونست هماهنگ کنه جز یک خشم عمومی و یک عزم دسته‌جمعی برای اعتراض؟ چقدر خوبه که شما بیشتر از قبل آگاهی برسونید که چگونه میشه با مقاومت مدنی و اعتراض بساط این حکومت رو جمع کرد. این مردم نیاز به هدایت و راهنمایی دارند».

اعتراضات آبان ۹۸ نقطه عطفی در مبارزات مدنی در ایران بود

پیام دوم؛ لزوم اطلاع‌رسانی به دنیا در صورت قطعی اینترنت

«دیدید اینترنت رو چطوری راحت تونستن یک هفته کلا قطع کنند؟ دیدید اینا از دستشون بر می‌اومد؟ دیدید چطوری کلا از دنیا جدا افتادیم؟ کره‌شمالی خاورمیانه ما هستیم! من تاسفم اینه که اگر نت بود و می‌تونستیم فیلم‌ها و ویدیوها رو منتقل کنیم تا شما ببینید ملت ایران چه شاهکاری آفریدند. توروخدا از همین الان به فکر این باشید چگونه می‌تونیم قطعی نت رو جبران کنیم؟ رادیو؟ اینترنت ماهواره‌ای؟ من نمی‌دونم و سوادش رو ندارم. ولی نذارید تو بی‌صدایی خفه بشیم. تنهامون نذارید. باز هم مردم میان تو خیابون. به فکر راه جایگزین باشید. تا وقتی اینترنت هست راه‌های جایگزین رو معرفی کنید».

پیام سوم؛ لزوم اتحاد بین مردم علیه ظلم 

«من از آذربایجان غربی پیام میدم. طرفدار صفحه خوب شما هستم و همیشه به دوستام معرفی‌ش کردم. خواهش می‌کنم پیام من رو بذارید تو صفحه‌تون. اینجا استان مهمی‌ست ولی چندسال است هی می‌گن کورد و تورک اختلاف دارن و یه…[یک واژه توهین‌آمیز حذف شد] مثل نادر قاضی‌پور تو مجلس هی به این اختلاف اضافه می‌کنن. من خودم تورک ارومیه هستم. دیدید تو همین تظاهرات چطوری با برادرای کوردمون علیه ظلم شعار دادیم؟ نه تورک‌ها همه‌شون قاضی‌پور و خلخالی هستند نه کوردها همه‌شون کومله و پژاک. ما آدمای عادی هستیم. ما یک درد مشترک داریم اونم جمهوری اسلامی. ارومیه کورد و تورک و مسیحی و ارمنی و سنی و شیعه داره. ولی همه‌مون همسایه هستیم. لطفا آموزش بدید تو صفحه‌تون که نذارید جمهوری ننگین اسلامی از این اختلافات استفاده کنند علیه خودمون».

پیام چهارم؛ به مبارزه ادامه خواهیم داد

«سلام. از تهران خون و آشوب حرف می‌زنم. خامنه‌ای گفته که دشمن را عقب زده و عملا اعلام پیروزی کرده است! ضمن توصیه مصرف زرشک برای حفظ سلامتی ایشون در مواقع ضروری، باید بگم البته ایشون تو تشخیص دشمن هیچ اشتباهی نکردند! ایشون کاملا درست می‌فرمایند! دقیقا کسانی که کف خیابون بودند و هستند و علیه کلیت جمهوری اسلامی شعار دادند، دشمن شما بودند و هستند و خواهند بود. آقای خامنه‌ای! فکر می‌کنی بچه‌های کف خیابون رو شکست دادی؟ من باز هم توصیه می‌کنم مصرف زرشک در مواقع ضروری فراموش نشه. من دارم از داخل ایران این پیام رو می‌نویسم. در مناطقی از تهران اینترنت خیلی محدود وصل شده. به ایرانی‌های خارج از کشور بگید که مردم ایران سرتاسر خشم هستند و تا لحظه پیروزی از پا نخواهند نشست. شما فقط باید به ما کمک کنید تا صدامون در دنیا شنیده بشه. فکر نکنید الان کمی آروم شده. این عین آتیش زیر خاکستره. این دور، دور آخره. صدای ما باشید. همین!»

انتشارات بیشتر ...