Search

English

مهندس کریم ساعی؛ بانی ساخت پارک ساعی و کاشت درختان خیابان ولی‌عصر تهران

کریم ساعی بنیان‌گذار رشته‌ جنگل‌داری در ایران و همین‌ طور پایه‌گذار سازمان «جنگل‌ها، مراتع و آب‌خیزداری ایران» در سال ۱۲۸۹ در شهر مشهد به دنیا آمد. کریم ساعی همچنین بانی ساخت پارک معروف ساعی در تهران است. اگر از خیابان ولی‌عصر تهران عبور کنید درختان این خیابان دیده و روان شما را آرامش می‌بخشند؛ درختانی که مهندس کریم ساعی کاشته است.

نمایی از پارک ساعی تهران

بسیاری معتقدند خیابان ولی‌عصر تهران در کنار شانزلیزه پاریس و هایدپارک لندن همچنان می‌درخشد و هویت تاریخی تهران را نشان می‌دهد. چنارهایی که مهندس ساعی در دو طرف خیابان ولی‌عصر از میدان تجریش تا میدان راه‌آهن کاشت، طولانی‌ترین خیابان پایتخت دود‌اندود و آلوده‌ کنونی را به یکی از خیابان‌های زیبای جهان تبدیل کرد. خیابانی که امروز شهرداری تهران برای تعریض بخشی از آن قصد بریدن برخی از درختانش را دارد.

نمایی از خیابان ولی‌عصر تهران

 کریم ساعی تحصیلات ابتدایی و متوسطه خود را در شهر زادگاهش، به پایان رساند و پس از آن وارد مدرسه عالی فلاحت دانشگاه تهران، در کرج شد و در سال ۱۳۱۰ فارغ‌التحصیل شد. کریم ساعی پس از این در دوره اعزام دانشجو به خارج برای مدت دو سال به مون‌پلیه در انستیتو اگرونومیک فرانسه رفت و در آن‌جا با رتبه ممتاز فارغ‌التحصیل شد، به طوری‌ که مجله معتبر «روودوبوآ» ساعی را به عنوان یکی از چهره‌های شاخص علم جنگل معرفی کرد. ساعی همچنین در سال ۱۳۱۶، فوق‌لیسانس خود را در رشته آمار جنگل‌ از دانشگاه برکلی کالیفرنیا گرفت. اولین کتاب جنگل‌شناسی در ایران به قلم مهندس کریم ساعی نوشته شده است. روزی که کریم ساعی سخن از جنگل و جنگلبانی و جنگل‌شناسی گفت تعداد کمی می‌دانستند که او از چه سخن می‌گوید. ساعی تدریس جنگل‌شناسی را برای اولین بار در دانشکده کشاورزی کرج آغاز کرد و همین‌ طور اولین بانی آزمایشگاه جنگل و چوب‌شناسی بود. به پیشنهاد ساعی در سال ۱۳۳۱ و همین‌ طور با پشتیبانی دکتر احمدحسین عدل، رئیس وقت دانشکده کشاورزی رشته جنگل بنیان گذاشته شد که خود مهندس ساعی مدرس این رشته در دانشگاه تهران بود.

 

او با انتشار کتاب دوجلدی جنگل‌شناسی، اطلاعات علمی جنگلبانان در ایران را پی‌ریزی کرد

او در فاصله سال‌های ۱۳۲۷ تا ۱۳۲۹ کتاب دو جلدی «جنگل‌شناسی» را منتشر کرد که می‌توان گفت با انتشار این کتاب اساس اطلاعات علمی جنگلبانان در ایران پی‌ریزی شد. ساعی در ۱۵ آذر ماه ۱۳۲۸ نشریه مخصوص کارکنان بنگاه جنگل‌ها را با نام خبرنامه‌ بنگاه جنگل‌ها منتشر ساخت. مجسمه این مرد خدمت‌گذار طبیعت ایران در بوستان ساعی که با نام ایشان نام‌گذاری شده نصب شده است.

مجسمه کریم ساعی در پارک ساعی تهران

مهندس کریم ساعی در راه بازگشت یک ماموریت پژوهشی از شیراز به تهران  در روز ۴ دی‌ ماه ۱۳۳۱ دچار سانحه‌ هوایی شد و هواپیمای مسافربری سقوط کرد و مهندس ساعی و ۲۳ سرنشین دیگر این هواپیما کشته شدند. پیکر مهندس کریم ساعی بنابر وصیتش در دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران به خاک سپرده شد.

آرامگاه او

انتشارات بیشتر ...