Search

English

جای تنگ مراسم تحلیف و غیبت مولوی عبدالحمید

عدم دعوت از «مولوی عبدالحمید» – امام جمعه زاهدان و از رهبران جامعه اهل سنت ایران – برای حضور در مراسم تحلیف دومین دوره ریاست جمهوری «حسن روحانی» در فضای خبری و مجازی ایران اعتراضاتی برانگیخت. مولوی عبدالحمید که از محبوبیت بسیاری در میان جامعه چندمیلیونی اهل سنت ایران برخوردار است در شنبه ۱۴ مرداد در گفتگویی خبر داد که برخی از اعضای دولت حسن روحانی به حضور او در مراسم تحلیف اصرار داشتنند اما هیئت رییسه مجلس شوری اسلامی دعوتنامه‌ای برای او نفرستادند. او گفت: ‌ «میزبان تحلیف، مجلس بود و ظاهرا تمایلی برای دعوت نداشتند. لذا ما هم دیدیم ظاهرا جا تنگ است و ترجیح دادیم حضور نداشته باشیم».

بسیاری از اهل سنت ایران در استان سیستان و بلوچستان و استان کردستان زندگی می‌کنند. نکته جالب توجه این است که در انتخابات اخیر ریاست جمهوری در ایران استان کردستان با ۷۵ درصد و استان سیستان و بلوچستان با ۷۳ درصد از مناطقی بودند که بیشترین رای را به حساب حسن روحانی ریختند. عبدلحمید در اردیبهشت ۱۳۹۶ و در حمایت از انتخاب مجدد حسن روحانی گفته بود: ‌ «به اعتقاد جامعه اهل سنت، دولت یازدهم علی‌رغم مشکلات و نقاط ضعفی که داشته است، اما نقاط قوت آن بیشتر بوده است که امیدواریم اگر دولت فعلی مجدداً روی کار بیاید در راستای رفع مشکلات و نقاط ضعف تلاش‌های بیشتری انجام دهد».

مولوی عبدالحمید در هر دو دوره انتخابات اخیر ریاست جمهوری از حسن روحانی حمایت کرد

اعتراض به عدم حضور مولوی عبدالحمید مختص کاربران عادی نبود. برخی از چهره‌های سیاسی مانند «محمود صادقی» – نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی – نیز در توییتر خود نسبت به این مساله اعتراض کردند. صادقی که به گرایشات اصلاح طلبانه مشهور است در توییتر خود نوشت: ‌ «اگر عدم استفاده از اهل سنت در کابینه را با محدودیت‌ها توجیه می‌کنند، دعوت نکردن از مولوی ‌عبدالحمید در مراسم تحلیف را چگونه توجیه می‌کنند؟». صادقی بود که در توییت دیگری افشا کرد که نمایندگان در اداره مجلس «هیچ کاره» هستند و «همه چیز» با «اراده و خواست رییس و رییس دفتر نظامی – امنیتی‌اش» مدیریت می‌شود.

در واقع محمود صادقی به صورت تلویحی در عدم دعوت از مولوی عبدالحمید، توپ را به زمین «علی لاریجانی» و رییس دفتر نظامی امنیتی او انداخت. رییس دفتر نظامی امنیتی علی لاریجانی، «محمد جعفری صحرارودی» است؛ از فرماندهان سابق سپاه پاسداران و از جمله افرادی که احتمال داده می‌شود در قتل «عبدالرحمن قاسملو» – دبیر کل وقت حزب دمکرات کردستان ایران و از جمله چهره‌های برجسته اپوزیسیون جمهوری اسلامی – نقش داشته است.

«عبدالستار دوشوکی» – بنیانگذار جبهه متحد بلوچستان ایران و بنیانگذار مرکز مطالعات بلوچستان در لندن- محبوبیت بالای مولوی عبدالحمید در میان جامعه مدنی ایرانیان و «شخصیت ملی و فراجناحی» او را یکی از عوامل احتمالی در عدم دعوت از او می‌داند. به گفته او نیروهای امنیتی احتمالا مایل نبودند یک شخصیت برجسته اهل سنت با حضور در مراسم تحلیف توجهات زیادی را به خود جلب کند. او تاکید می‌کند که عدم دعوت از مولوی عبدالحمید، «رسم برادری» نبود.

اهل سنت در ایران از محدودیت‌های قابل توجهی رنج می‌برند. این محدودیت‌ها هم در ساختار حقوقی جمهوری اسلامی وجود دارد و هم به عنوان قوانینی نانوشته تبعیض را بر پیروان بزرگ‌ترین اقلیت مذهبی در ایران روا می‌دارد. براساس اصل ۱۱۵ قانون اساسی، رییس جمهوری اسلامی ایران باید شیعه و «پاسدار مذهب رسمی کشور» باشد. مولوی عبدالحمید درباره این اصل چنین نظری دارد:‌ «یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات تدوین کنندگان قانون اساسی این بود که گفتند رئیس جمهور حتماً باید شیعه باشد. همه‌ما ملت ایران هستیم و این کشور متعلق به همه‌اقوام و مذاهب است و نباید تفاوتی بین شیعه و سنی، کرد، فارس و بلوچ وجود داشته باشد.»

 نمازخانه اهل سنت در پونک تهران که از طرف نیروهای امنیتی تخریب شد

جدای از این مساله اهل سنت هیچگاه در جمهوری اسلامی وزیری در کابینه‌های دولت‌های مختلف نداشته‌اند. جامعه چندمیلیونی اهل سنت در ایران از داشتن یک مسجد ویژه خود در تهران، پایتخت ایران محروم است و حتی نمازخانه‌های آنان در تهران نیز گاهی مورد تعدی نیروهای امنیتی قرار می‌گیرد و به علل امنیتی پلمپ می‌شود. این جدای از محرومیت‌های آشکار در زمینه رفاه اقتصادی و توسعه است که مناطق اهل سنت ایران همچون سیستان و بلوچستان از آن رنج بسیار می‌برند. نقض موارد متعدد حقوق بشر نیز در این استان یک سیاهه بلند را تشکیل داده است. رهبران اهل سنت ایران نیز به صورت شخصی محدودیت‌های بسیاری را تجربه می‌کنند. به عنوان مثال مولوی عبدالحمید حق سفر به خارج از ایران را ندارد و در ایران نیز تنها می‌تواند به تهران سفر کند.

 

منابع مرتبط؛

گوشه ای از رنجی که بلوچستان می برد

تبعیضات ناروا علیه اقلیت های قومی و مذهبی در قانون اساسی ایران

موارد نقض حقوق بشری علیه اقلیت بلوچ

نقش فرادست شورای نگهبان در روند انتخابات ریاست جمهوری در ایران

مقالات و کیس استادی های گوناگون درباره مساله رواداری را در اینجا می توانید پیدا کنید

انتشارات بیشتر ...