Search

English

توسعه دفتر نهاد نمایندگی ولی‌فقیه در دانشگاه‌ها

خبر کوتاه است اما هزینه‌اش از جیب ملت ایران بسیار زیاد و البته بیش‌تر هم خواهد شد. با امضای تفاهم‌نامه همکاری میان نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، دفاتر نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد توسعه خواهد یافت. به گزارش خبرگزاری مهر، این تفاهم‌نامه به امضای حجت‌الاسلام مصطفی رستمی – رئیس نهاد نمایندگی آیت‌الله خامنه‌ای در دانشگاه‌ها – و محمدمهدی طهرانچی – رئیس دانشگاه آزاد اسلامی – رسیده است.

نوزدهم آذرماه سال ۱۳۹۶ هم خبر رسید که بودجه نهاد نمایندگی ولی‌فقیه در سال ۱۳۹۷ افزایش خواهد داشت. روزنامه دنیای اقتصاد نوشت که بر اساس لایحه بودجه، نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در سال ۱۳۹۶، ۱۲۴ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان بودجه دریافت کرده که این رقم در سال ۱۳۹۷ به ۱۳۹ میلیارد و ۱۶۰ میلیون تومان افزایش پیدا خواهد کرد.

هم‌زمان با این افزایش بودجه حسن رحیم‌پور ازغدی – استاد علوم انسانی وابسته به حکومت و عضو شورای نمایندگان نهاد نمایندگی علی خامنه‌ای در دانشگاه‌های کشور – مدعی شد که حجت‌الاسلام محمد محمدیان، رئیس نهاد مذکور، به‌ دلیل عدم پرداخت بودجه از سوی دولت استعفا داده است. البته حجت‌الاسلام قریشی، معاون سیاسی این نهاد، ادعای ازغدی را تکذیب کرد.

مصطفی رستمی، رئیس جدید نهاد نمایندگی ولی‌فقیه در دانشگاه‌ها، در کنار محمد محمدیان، رئیس سابق همین نهاد

محمد محمدیان در شهریورماه سال ۱۳۹۶ و در جمع مسئولان دفاتر استانی نهاد رهبری در دانشگاه‌های کشور، مدعی شد که «چند سال است که ما از نظر بودجه مشکل پیدا کرده‌ایم.» نهاد ایدئولوژیک مذکور با شرح وظایفی کاملا بی‌ربط به مصلحت، رفاه و سعادت ایرانیان، با وجود قریب به ۱۵۰ میلیارد تومان سهم از خزانه کشور ادعا دارد: «مشکلات بودجه‌ای ما، مربوط به امسال نیست؛ بلکه چند سال است که از نظر بودجه مشکل پیدا کرده‌ایم.» محمدیان همچنین در واکنشی جالب از صدارت طولانی‌مدت خود بر این نهاد گلایه و اظهار خستگی کرد و با اشاره به مسئولیت رئیس قبلی، محسن قمی به ‌مدت هشت سال، گفت که ریاست او اکنون مرز دوازده سال را هم رد کرده است. او ادامه داد که ماجرای استعفای‌اش با هدف جایگزینی یک نیروی تازه‌نفس به ‌عنوان رئیس این نهاد بوده؛ ولی «رهبر معظم انقلاب پس از بررسی دفتر ایشان فرمودند: الان به‌هیچ وجه مصحلت نیست، لذا شما به کار خود ادامه دهید. بنده وظیفه داشتم که نظر کارشناسی خودم را بیان کنم، اما وقتی دستور این است که ادامه دهید ما هم به ‌عنوان یک سرباز ادامه می‌دهیم. ما ایشان را نائب امام زمان می‌دانیم و اطاعت از ایشان را هم اطاعت از امام زمان.» در نهایت محمدیان در شهریورماه سال ۱۳۹۷ جای خود را به مصطفی رستمی داد.

طبق سابقه چهل ساله حکومت دینی در ایران، بودجه نهاد نمایندگی ولی‌فقیه در دانشگاه‌ها، صرف اهداف کاملا ایدئولوژیک انقلاب اسلامی می‌شود؛ یعنی مواردی چون «اعزام سخن‌ران و شخصیت‌های مذهبی و سیاسی»، «حمایت و هدایت تشکل‌ها و هیئت‌های مذهبی» و علی‌الادعا «دانش‌افزایی در حوزه علوم اسلامی». این در حالی است که بودجه «برنامه ارائه خدمات رفاهی به دانشجویان» در سال ۱۳۹۷ تنها ۲۸ میلیارد تومان بوده است.

اکنون نیز خبر بستن تفاهم‌نامه میان نهاد رهبر جمهوری اسلامی در دانشگاه‌ها با ریاست دانشگاه آزاد اسلامی جهت تاسیس، توسعه و تقویت هرچه بیش‌تر دفاتر نهاد نمایندگی ولی‌فقیه و فعالیت‌های آن در دانشگاه‌های کشور منتشر شده است.

شما چه فکر می‌کنید؟ آیا دانشگاه‌های ایران را نیازمند نهادی ایدئولوژیک می‌دانید که افزون بر بهره بی‌حساب از بودجه عمومی، به کنترل هرچه بیش‌تر دانشجو و استاد و فعالیت‌های آنان مشغول باشد؟

آیا شما تا کنون در جریان گزارشی از نحوه هزینه‌کرد این بودجه توسط نهادهای بی‌شمار نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه‌ها قرار گرفته‌اید؟

آیا به‌ نظر شما فارغ از بنیان ایدئولوژیک این نهاد، شفافیتی در هزینه پول ملت در همان اهداف مد نظر حکومت وجود دارد؟

برای ما از تجربه احتمالی خود به‌ عنوان استاد یا دانشجو در مواجهه با این نهاد و نمایندگان آن در دانشگاه بنویسید.

 

منابع مرتبط

جدایی‌ دین از دولت، آزادی مذهبی و پلورالیسم / محمدرضا نیکفر

بسیج دانشجویی؛ خدمتگزار دانشگاه یا پاسبان ولایت؟

 

تلگرام توانا را دنبال کنید:

https://t.me/Tavaana_TavaanaTech

انتشارات بیشتر ...