Search

English

حساسیت دستگاه سرکوب بر فعالیت توییتری؛ مورد پویا نیک‌مرام و مجتبی حسینی

اگرچه توییتر در ایران فیلتر است و توسط مراجع رسمی زیر نظر شخص رهبر جمهوری اسلامی نیز فیلتر شده است، ولی خامنه‌ای قانون بد منسوب به خودش را دور می‌زند و به چند زبان در توییتر حضور دارد. اکانت‌های او صرفا فارسی و انگلیسی نیستند بلکه او با اکانت‌های فرانسوی، عربی، روسی و از این دست نیز توییت می‌زند. دیگر چهره‌های برجسته جمهوری اسلامی نیز در توییتر حضور پررنگی دارند.

با این وجود جمهوری اسلامی بسیاری از شهروندان ایران را به علت فعالیت در توییتر بازداشت می‌کند. از جمله می‌توان از «پویا نیک‌مرام» نام برد. شخصی که به گفته وبسایت اطلس زندانیان ایران به علت فعالیت در توییتر بازداشت شده است.

آقای نیک‌مرام ابتدا در بهمن ۱۳۹۹ توسط دستگاه سرکوب بازداشت شد و شعبه ۲۶ «دادگاه» انقلاب تهران به او اتهاماتی سنگین همچون «توهین به مقدسات» و «تشویق مردم به فساد» زد. بر اساس چنین اتهاماتی او در کل به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد که با توجه به اعمال ماده ۱۳۴، مجازات اشد در خصوص وی اجرا می‌شد و او بایستی ۳ سال حبس کاملا ناعادلانه را تحمل می‌کرد.

پویا نیک‌مرام از آذر ۱۴۰۰ مشغول تحمل این حبس ناعادلانه است.

بازداشت‌های مربوط به فعالیت شهروندان در توییتر فقط محدود به پویا نیک‌مرام نیست. دست‌کم می‌توان از چهره‌های دیگری نظیر حسین قشقایی یا مجتبی حسینی نیز نام برد. نکته جالب توجه این است که بعضی از این اکانت‌ها اساسا با اسم مستعار فعالیت می‌کردند ولی دستگاه سرکوب جمهوری اسلامی شامل سپاه و وزارت اطلاعات تلاش می‌کرد هویت واقعی فرد مستعار را شناسایی کند و او را بازداشت کند.

مجتبی حسینی با نام مستعار «موژی» در توییتر فعالیت می‌کرد و با زبان طنز عملکرد جمهوری اسلامی را نقد می‌کرد. او را در سال ۱۳۹۹ شناسایی و بازداشت کردند. او خود درباره چگونگی لو رفتن هویت خودش می‌گوید: ««ماموران وزارت اطلاعات از توییت‌ها و کامنت‌های من در توییتر متوجه شدند که با یکی از کاربران پرمخاطب توییتری که با نام واقعی خودش فعالیت می‌کند، دوست هستم. پس سراغ او رفتند و بازداشتش کردند و در نهایت او مجبور شد تا نام و آدرس من را به آن‌ها بدهد. این اشتباه من بود که به اطرافیان و دوستان صمیمی خودم گفته بودم که اکانت موژی متعلق به من است، و همین مسئله موجب لو رفتنم شد.»

مجتبی حسینی تاکید می‌کند نقد عملکرد سپاه پاسداران با زبان طنز، و حتی شوخی با بازیکنان فوتبال که به تعبیر اطلاعاتی‌ها «ولایت‌مدار» بودند از جمله مصادیق اتهامات امنیتی بود که به او وارد شد.

«قاضی» بر اساس چنین مصادیق اتهامی، مجتبی حسینی ۳۲ساله را به سه سال و هشت ماه حبس و دو سال منع اقامت در تهران محکوم کرد و عملا این شهروند ایرانی را مجبور کرد پیش از اجرای حکم زندان به کشور ترکیه فرار کند. 

حسین قشقایی نیز از جمله دیگر کاربران توییتر است که به واسطه فعالیت انتقادی خود در توییتر با نام واقعی خود بازداشت و به سه سال حبس محکوم شد و از سال ۱۴۰۰ تاکنون در حال گذراندن دوران حبس خود است.

انتشارات بیشتر ...