Search

English

پویان خوشحال؛ بی‌اعتنایی دردسرآمیز به افعال مقدس

پویان خوشحال سوستانی، روزنامه‌نگار روزنامه اصلاح‌طلب ابتکار، متولد سال ۱۳۶۹ در شهر لاهیجان است. این روزنامه‌نگار در شماره ۲۹ مهرماه سال ۱۳۹۷ روزنامه ابتکار یادداشتی با عنوان «بیماری در کمین زائرین بی‌ملاحظه» منتشر کرد و در آن ضمن اشاره به خطراتی که سلامتی زائران را تهدید می‌کند به بررسی کلی بیماری‌ها و راه حل‌های پیش‌گیری از آن‌ها در این ایام پرداخته بود.

اما آنچه صدای اعتراض محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دوره محمود احمدی‌نژاد، را با توییتی – که با دو کلمه‌ «زهی بی‌شرمی» آغاز می‌شد – در آورد، نه اشاره به بی‌ملاحظه‌بودن زوار و دلسوزی برای آنان و نگارش مطلبی متفاوت در روزهای منتهی به پیاده‌روی اربعین بود، بلکه استفاده پویان خوشحال از واژه «درگذشت» به جای واژه «شهادت» برای امام سوم شیعیان بود.

تصویر توییت سید محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در کابینه محمود احمدی‌نژاد

پس از اعتراض حسینی، بسیاری از افراد حزب‌اللهی در صفحات شخصی و رسانه‌ای‌شان در فضای مجازی با هشتگ‌هایی چون پویان خوشحال و روزنامه‌نگار هتاک اقدام به اعتراض علیه این روزنامه‌نگار کردند و حتی در مواردی با استناد به ماده ۵۱۳ قانون مجازات اسلامی، از رئیس دستگاه قضا خواستار اشد مجازات یعنی اعدام یا دست‌کم صدور حکم یک تا پنج سال حبس برای این روزنامه‌نگار شدند.

توییت یکی از کاربران حزب‌اللهی درباره یادداشت پویان خوشحال در روزنامه ابتکار

این در حالی است که در ماه‌های اخیر امیرحسین اسماعیلی روزنامه‌نگار دیگری که در روزنامه جهان صنعت کار می‌کرد، به سبب توییت طنزآمیزی درباره امام هشتم شیعیان، تحت حمله‌های مجازی بسیار قرار گرفت و بازداشت شد. قاضی دادگاه در نهایت او را به ده سال حبس محکوم کرد؛ در حالی که توییت‌اش را پاک کرده و عذرخواهی عمومی نیز کرده بود.

پویان خوشحال، تنها چند روز پس از انتشار مقاله یادشده در روزنامه ابتکار بازداشت شد و البته که پیش از آن، مسئولان این روزنامه اعلام کرده بودند که این روزنامه‌نگار هتاک را اخراج کرده‌اند.

محمدعلی وکیلی، نماینده اصلاح‌طلب مجلس دهم و عضو شورای نظارت بر مطبوعات، مدیر مسئول و صاحب امتیاز روزنامه ابتکار است که از سال ۱۳۸۲ در ایران منتشر می‌شود. وکیلی پس از انتشار این مطلب و ایجاد چنین جنجالی اعلام کرد که پسرش، مهدی وکیلی، سردبیر روزنامه ابتکار است. در همین حال بسیاری از روزنامه‌نگاران اصلاح‌طلب و دوستان پویان خوشحال از وکیلی پرسیدند که مگر یادداشت‌های روزنامه‌نگاران از فیلتر سردبیر رد نمی‌شود و مسئولیت مطالب با سردبیر نیست؟ پس چرا پویان خوشحال قربانی شده است.

مهدی وکیلی در پاسخ به یکی از این منتقدان، در توییتر خود اعلام کرد که مشکل پیش‌آمده برای پویان خوشحال تنها ناشی از این مقاله نبوده؛ چرا که مسئله یک کلمه در این گزارش آنچنان پیچیده نیست. خوشحال در واقع متحمل عواقب توییت‌های دیگر خود شده است که به گفته جنجال‌برانگیزان حزب‌اللهی، بارها در آن‌‌ها به مقدسات اسلامی توهین کرده بود.

خط قرمز روزنامه‌نگاران، کارتونی از شقایق معظمی

روزنامه ابتکار روز سه‌شنبه، اول آبان‌ماه سال ۱۳۹۷، چند روز پس از انتشار مقاله خوشحال در توضیحی درباره گزارش وی نوشت که در این گزارش «سهوا به جای شهادت، از واژه‌ای اشتباه استفاده شده است که از محضر حضرت ولی‌عصر، امام حسین و عموم شیعیان عذرخواهی می‌کنیم.»

تمام این‌ها در حالی است که به گفته خبرگزاری میزان‌آنلاین، پویان خوشحال چهارشنبه شب دوم آبان سال ۱۳۹۷ در حالی که قصد خروج از کشور را داشت، بازداشت شد.

«بازداشت» یا «قربانی‌شدن»؟ مسئله این است!

با نگاهی به مطلب پویان خوشحال در روزنامه ابتکار می‌توان پی برد که در این مطلب نه تنها عمدا به مقدسات مذهبی اسلام توهین نشده؛ بلکه خوشحال در مقاله خود از کربلا به عنوان سرزمین عاشقان برای زوار نام برده است. حال این پرسش پیش می‌آید که آیا به واقع استفاده از واژه درگذشت به جای واژه شهادت – که اتفاقا شهادت نیز نوعی از درگذشت است – توهین عمدی به امام سوم شیعیان است یا این مسئله فقط به درگذشت او و مراسم عزاداری اربعین اشاره دارد؟

ماجرای پویان خوشحال را می‌توان ادامه مسیری دانست که طی آن نهادهای امنیتی با همکاری عناصرشان در فضای مجازی به چنین تب و تاب‌های متعصبانه‌ای التهاب می‌بخشند. آن‌ها با امیرحسین اسماعیلی آغاز کردند تا شاهد موج جدیدی از سرکوب روزنامه‌نگاران در ایران با مضمونی متفاوت باشیم.

 

انتشارات بیشتر ...