Search

English

پدوفیلیا و محافظت از کودکان

آزار جنسی کودکان، کابوس والدین است. چگونه از کودکان محافظت کنیم، زمانی که شناسایی پدوفیل آسان نیست و او اغلب در حلقه افراد مورد اعتماد و نزدیک به خانواده است؟ این امر محافظت از کودکان را دشوارتر می‌کند؛ اما دانستن و رعایت بعضی نکات می‌تواند کمک کند از کودک خود محافظت کنید:

هر فردی ممکن است پدوفیل باشد: پدوفیل ویژگی خاصی ندارد، او می‌تواند جذاب، دوست‌داشتنی و کاملا بی‌خطر باشد. می‌تواند جوان یا پیر باشد. حتی ممکن است دقیقا همان فردی باشد که شما فکر می‌کنید با اطمینان تمام می‌توانید کودک خود را به او بسپارید. گمان نکنید که پدوفیل انسان عجیب و غریب و ترسناکی است که می‌توانید از راه دور و به سرعت او را شناسایی کنید.

– پدوفیل اغلب آشنا ست: کودک معمولا توسط فردی آشنا مورد آزار قرار می‌گیرد؛ اما شجاعت درخواست کمک و بیان آن را ندارد. معمولا این فرد در دایره نزدیکان است و آزار جنسی ممکن است سال‌ها ادامه پیدا کند. طبق تحقیقات هفتاد درصد آزارهای جنسی در نزدیکی منطقه زندگی کودک رخ می‌دهد. پدوفیل غالبا کودک را از طریق محله، مهد‌کودک، پارک نزدیک محل و مدرسه یا به عنوان مربی، پرستار، مغازه‌دار و معلم می‌شناسد. در موارد بسیاری نیز فرد آزارگر داخل خانواده و از بستگان نزدیک است.

– شاخصه‌های رفتاری: پدوفیل‌ها به‌وضوح به کودکان بیش‌تر از بزرگ‌سالان علاقه نشان می‌دهند و زیاد از کودکان تعریف می‌کنند. آن‌ها تمایلات خود را با لمس‌کردن کودک یا بازی با او پنهان می‌کنند. متاسفانه آن‌ها تلاش می‌کنند مشاغلی را انتخاب کنند که با کودکان سر و کار دارد؛ مثل معلمی، مربی‌گری، پرستاری …

پدوفیل برای یافتن کودک موردِ نظر، چندین کودک را لمس می‌کند و کسی را انتخاب می‌کند که نتواند «نه» بگوید و اعتراض کند. سپس او را تهدید می‌کند که چنانچه این راز را فاش کند او یا اعضای خانواده‌اش را می‌کشد و با این ترفند سال‌ها کودک را آزار می‌دهد.

پدوفیل‌ها غالبا تظاهر می‌کنند که هنوز احساس کودکی می‌کنند یا این‌که به‌شدت عاشق بچه‌ها هستند.

– برنامه‌ریزی برای جلب اعتماد: آن‌ها با خرید هدیه یا ایجاد تصادف نمایشی کم‌کم اعتماد کودک را جلب می‌کنند. سوء‌استفاده به‌آرامی آغاز می‌شود و بعد از جلب اعتماد کودک شدت می‌گیرد. به طور آشکار کودکانی بیش‌تر قربانی پدوفیل‌ها می‌شوند که محبت و نوازش کمی از سوی والدین دریافت می‌کنند.

هر روز کودک خود را نوازش و به او محبت کنید! با دقت به آنچه می‌گوید گوش دهید و راجع به اسرار خوب و بد به او توضیح دهید. بگویید نباید اسرار بد را نزد خود نگاه دارد و باید آن را با شما در میان بگذارد، به کودک اطمینان دهید که شما حتما از او حمایت می‌کنید.

– توجه به کودک و شناسایی افرادی که قصد جلب اعتماد و نزدیک‌شدن به کودک را دارند: پدوفیل‌ها اغلب فعالیت‌هایی را بر می‌گزینند که بتوانند به کودکان نزدیک باشند؛ مثل زمین بازی، استخر شنا، کافی‌نت … آن‌ها تلاش می‌کنند اعتماد کودک و والدین را جلب کنند. با گذشت مدتی پدوفیل می‌تواند تبدیل به دوست شما شود. او به شما پیشنهادهایی برای مراقبت از کودک‌تان می‌دهد تا بتواند با کودک تنها باشد. قربانی کودکی است که حمایت و عشق کافی از والدین دریافت نمی‌کند و پدوفیل حتی می‌تواند در آغاز جانشین والدین کودک شود. کودکان خانواده‌های تک‌سرپرست نیز می‌توانند قربانیان آسان‌تری برای پدوفیل باشند.

– همراهی کودک هنگام فعالیت: تلاش کنید با فرزند خود در فعالیت‌های ورزشی یا اوقات فراغت همراه باشید. این به معنای کنترل و به‌عهده‌گرفتن مسئولیت‌های کودک نیست. همراهی با کودک نمی‌تواند به اعتمادبه‌نفس او آسیب برساند. پس به قصد آشنایی با محیط‌هایی که کودک شما در آنجا فعالیت می‌کند، او را همراهی کنید. این همراهی باعث می‌شود که هم کودک و هم شما بتوانید بهتر به خطرات واکنش نشان دهید. به کودک بیاموزید در موقع خطر درخواست کمک بکند.

– انتخاب افراد مورد اعتماد: دانستید که پدوفیل ممکن است از نزدیکان و آشنایان باشد؛ با این وجود نباید اجازه دهید کودک با بزرگ‌سال غریبه به تنهایی بازی کند. راجع به غریبه‌ها و خطراتی که ممکن است داشته باشند با کودک صحبت کنید.

– آموزش مراقبت از خود: شما نمی‌توانید همیشه مراقب کودک باشید. باید به او آموزش دهید از خود مراقبت کند. به او بگویید همه افراد بزرگ‌سال قابل اعتماد نیستند. بگویید حتی اگر بدون هیچ دلیلی احساس بدی راجع به فرد بزرگ‌سالی داشت از او دور شود. تفاوت لمس سالم و ناسالم را خیلی زود به او بیاموزید. به او یاد بدهید چگونه «نه» را با کلام و زبان بدن بگوید.

– اجازه توضیح همه چیز: کودک باید آنقدر به شما اعتماد داشته باشد که راجع به هر چیزی حتی چیزهای بد با شما حرف بزند. کودک را سرزنش و قضاوت نکنید و به او احساس گناه ندهید. به او اطمینان دهید که راجع به هر چیز عجیبی می‌تواند با شما حرف بزند و شما بیش‌تر از هر کسی به او اعتماد دارید.

– امنیت در اینترنت: کودکان با اینترنت بزرگ می‌شوند؛ بنابراین باید راجع به امنیت در اینترنت و خطراتِ ممکن، آموزش ببینند. کودک باید بداند افراد می‌توانند در دنیای مجازی خود را جای هر کسی جا بزنند. او باید یاد بگیرد همچون زندگی واقعی، در اینترنت نیز نباید به غریبه‌ها اعتماد کند. به کودک یادآوری کنید که با افرادی در دنیای مجازی در ارتباط باشد که در دنیای واقعی می‌شناسد. سعی کنید راجع به این موضوعات با آرامش و با چاشنی طنز صحبت کنید که کودک مقاومت نکند و فعالیت‌های‌اش را پنهان نکند.

نکته آخر:

بسیاری از پدوفیل‌ها می‌دانند که دارای گرایش جنسی نامناسب هستند و نیاز به کمک‌درمانگر دارند؛ اما می‌ترسند به متخصص مراجعه و به او اعتماد کنند. آن‌ها می‌ترسند خودِ واقعی‌شان را به درمانگر نشان بدهند؛ اما باید بدانند که حق آن‌ها ست که بدون قضاوت از سوی درمانگر پذیرفته شوند و درمانگر می‌تواند به آن‌ها کمک کند که تمایلات خود را کنترل کنند.

انتشارات بیشتر ...