Search

English

مصاحبه بی‌پاسخ اینستاگرامی با خامنه‌ای

پرسش‌های مخاطبان آموزشکده توانا از خامنه‌ای

در صفحه اینستاگرام آموزشکده توانا که حدود ۴۰۰ هزار فالوئر دارد، از مخاطبان پرسیده شد که اگر یک خبرنگار بودند و قرار بود از خامنه‌ای پرسشی بپرسند، مهم‌ترین پرسش‌شان چه می‌بود؟

این پست بر این اساس در اینستاگرام توانا مطرح شد که خامنه‌ای در طول بیش از سی سال رهبری خود در جمهوری اسلامی تقریبا در هیچ گفت‌وگوی آزادانه و چالشی با رسانه‌ها – چه داخلی و چه خارجی – شرکت نکرده است و اساسا خود را به افکار عمومی پاسخگو نمی‌داند. تنها گاهی وقت «انتخابات» دوربین‌های صداوسیما – که رییس آن را خود خامنه‌ای منصوب می‌کند – سراغ او می‌روند تا «پیام» او را برای بینندگان و شنوندگان منعکس کنند!

شاید برای برخی از مخاطبان این پرسش مطرح شود که شاید این سنتی‌ست که در میان بالاترین مقامات وجود دارد. در پاسخ می‌توان گفت جز در نظام‌های استبدادی در جای دیگری نمی‌توان از این وضعیت نشانه گرفت. حتی در برخی نظام‌ها که دموکراتیک نیستند هم افراد عالی‌مقام با رسانه‌ها گفتگوهای متعدد داشتند که می‌توان به محمدرضاشاه اشاره کرد که در پیش از انقلاب ۵۷ با رسانه‌های داخلی و خارجی گفتگوهای چالشی زیادی داشت. حتی خود شخص خمینی در ماه‌های پیش از انقلاب و ماه‌های نخست پس از انقلاب تعدادی گفتگو و مصاحبه داشت.

به‌هرحال این پست چند هزار کامنت گرفت و از آن استقبال زیادی شد. تصمیم گرفتیم برخی پرسش‌های برگزیده مردم را در اینجا منعکس کنیم. در محتوای پرسش‌ها به هیچ‌عنوان دست برده نشده است و ویرایش نگارشی نیز بسیار اندک بوده است. در واقع تلاش شده است همان پرسش‌ها به صورتی که خود مخاطبان مطرح کرده‌اند در این‌جا آورده شود. 

۳- مگه رهبر موقت نبودی؟ چی شد که یهو دائم شدی؟ چطور شد که شرط مرجعیت رو برات حذف و مرجعیت شیعه رو لوث کردن که رهبرت کنن؟ چرا حتی یک بار با رسانه‌های دست‌نشانده خودت هم مصاحبه نکردی؟ چرا به نظرت امریکا که بعد از کودتای بیست و هشت مرداد تو تاریخ ایران نقش داشته قابل اعتماد نیست ولی روسیه که سیصد ساله علنا به ایران چشم طمع داره متحد و دوست محسوب میشه؟

۴- خدمت شما در دوران ۳۰ سال رهبری ایران به مردم چه بوده؟ به همین سادگی… .

۵- چرا اجازه نمیدی خودمان برای سرنوشتمان و روش زندگیمان تصمیم بگیریم؟

۷- تو که انقدر ادعا داری چرا یه بار مصاحبه نمیکنی با رسانه‌های خارجی؟

۸- من جوون که هم کارشناسی هم ارشد دانشگاه‌های تاپ بودم خدمت هم رفتم، چرا کار گیرم نمیاد؟ تا قبل خدمت بهونه کارت پایان خدمت داشتن الان بهونه سابقه کار. اونوقت طرف با پارتی از وسط لیسانسش استخدامه، چرا؟

۹- چرا رفراندوم آزاد نمیذاری اگه میگی مردم منو قبول دارن؟

۱۰- چند سوال ساده: چرا خمینی در فرانسه گفت جمهوری مثل فرانسه و روحانیت در حکومت دخالتی ندارد، ولی بعد از انتخابات پنجاه هشت، ولایت فقیه رو علم کرد با حاکمیت مادام‌العمر قشر آخوند؟ چرا رهبری موقت خود که مثلا با حکم حکومتی خمینی و خلاف قانون اساسی بود رو پذیرفتید و به مردم نگفتید بطور موقت است؟ چرا زندانی عقیدتی به جرم امضای زیر بیانیه عزل شما باید زیر شکنجه باشه؟ مگر نه در حکومت اسلامی نقد از حاکم مجاز و شیوه پیغمبر بوده؟ مگر نه مجلس در راس امور است، چرا با حکم حکومتی وارد قضیه بنزین شدید؟ اینجور که انتخابات و مردم‌سالاری معنایی ندارد در صورتی که مقام مادام‌العمر و دائمی شما رو هم نادیده بگیریم، چرا رئیس قوه قضاییه رو شما منصوب می‌کنید در سیستم جمهوری و تفکیک قوای به انتخاب ملت؟ چرا رسانه ملی زیر نظر شماست؟ در حالی که این مخالف حرف خمینی در فرانسه است.

۱۱- می‌پرسيدم كه وقتي می‌تونه بي‌خيال امريكا و اسراييل بشه و تمام تمركز و توانشو داخل ايران مصرف كنه و محبوب بشه و دنيا و آخرت مردم و تامين كنه، چرا اينكارو نمي‌كنه؟

۱۲- دلیلش چیست که با قانونی شدن و تعریف حق و حقوق اجتماعی برای همجنسگراها نقض حقوق بشر در ایران و رفع نمیکنی!؟!؟ چرا با تهدید و اعدام سعی برای گل و بلبل نشون دادن جامعه داری!؟ چطور میشه بگید توو ایران همجنسگرا ندارید اما برای همجنسگراها قانون معافیت از سربازی دارید؟ قانونش هست اما اعدامش ندارید!؟! قانونش هست اما همجنسگرا ندارید!؟! پس این همه اعدامی که همجنسگرا بودن اما با عنوان و چسبوندن اتهامات دیگه بالای چوبه‌ی دار بردید و صداش در نیومد چی!؟!؟ پس این همه همجنسگرا که بخاطر عدم امنیت جانی در ایران تو دولت‌های دیگه پناهنده شدن چی!؟!! من شهاب شیری یه همجنسگرای معاف از سربازی جمهوری اسلامی پناهنده در ترکیه و الانم شهروند کانادا محسوب میشم.

نکته جالب‌توجه در این پرسش‌ها، تنوع آن‌‌هاست. از پرسش‌هایی که با پیش‌فرض‌های مذهبی پرسیده شدند تا پرسش‌هایی که مشخصا از مشکلات اقتصادی شخصی برمی‌خاستند تا پرسش‌هایی که به تاریخ اشاره می‌داشت و تردیدهای تاریخی درباره جایگاه خامنه‌ای مطرح می‌کرد. حتی یک همجنسگرا نیز پرسش و دغدغه‌های خود را مطرح کرد. در یک کلام، چه دل پری داشتند مخاطبان!

خامنه‌ای به این پرسش‌ها چه پاسخی می‌دهد؟!

انتشارات بیشتر ...