Search

English

سفر «خاص» رامبد جوان و نگار جواهریان به کانادا

بحث‌ها پیرامون سفر خاص رامبد جوان و نگار جواهریان به کانادا تمام‌شدنی نیست. بحثی که پیرامون محل تولد فرزند در راهِ این دو اوج گرفته است و بسیاری از مخاطبان را به انتقاد از رامبد جوان وا داشته است. رامبد جوان که گویا برای به دنیا آمدن فرزند خود به کانادا سفر کرده است، در اولین مصاحبه خود در کانادا، تاکید کرد که علت این سفر اکران فیلم «قانون مورفی» نبوده است.

پرویز پرستویی در واکنش به انتقادات گسترده از رامبد جوان و نگار جواهریان، مطلبی در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرد و اعلام کرد که علت سفر رامبد جوان و نگار جواهریان، در این مقطع، به کانادا، این بود که مادر و خواهر نگار جواهریان در کانادا اقامت دارند و جواهریان می‌خواست موقع زایمان در کنار آنان باشد.

اگرچه سفر خاص جوان و جواهریان به کانادا بسیار سروصدا کرد اما این مسئله مختص رامبد جوان نیست. چنانکه در آذر ۱۳۹۷ نیز یکی دیگر از بازیگران سینما به نام «سام درخشانی» صراحتا گفت که برای اخذ تابعیت کانادایی برای فرزندش، برنامه‌ریزی کرد که او در آن کشور به دنیا بیاید. شیلا خداداد، فریبا نادری، روناک یونسی، محسن تنابنده، ترانه علی‌دوستی، شبم قلی‌خانی و… از جمله دیگر کسانی هستند که با برنامه‌ریزی پیشینی، خواستند که شاهد تولد فرزند خود در کانادا یا دیگر کشورهای غربی باشند.

Image result for ‫رامبد جوان نگار جواهریان کانادا‬‎

کاریکاتوری متناسب این روزها!

هزینه این سفر چقدر بوده است؟

یکی از بحث‌‌های جالب پیرامون این سفر، نکته‌ای بود که روزنامه «خراسان» دست روی آن گذاشت و آن هزینه نیم‌میلیارد تومانی سفر رامبد جوان و نگار جواهریان به کانادا و فرزندآوری در آن کشور بود. این هزینه از آن روی برجسته  روزنامه خراسان با این پیش‌فرض که هدف اصلی سفر این دو به کانادا، تولد فرزندشان در آنجاست، دست به محاسبه هزینه این سفر و هزینه‌های پیرامونی‌اش زده است.

به گفته این روزنامه، هزینه پرواز، هزینه تولد فرزند در یکی از بیمارستان‌های تورنتو (بدون خدمات بیمه؛ زیرا کسانی که در زمان حاملگی وارد این کشور می‌شوند مشمول خدمات بیمه نمی‌شوند)، هزینه اقامت سه ماهه دو نفر در تورنتو، هزینه اقامت و خورد و خوراک و زندگی روزانه برای نزدیک به چهارماه، و همه این‌ها در مجموع بین ۴۸۰ تا ۵۱۰ میلیون تومان برای رامبد جوان و نگار جواهریان هزینه بر می‌دارد. برای محاسبه تفصیلی این عدد می‌توانید به این لینک مراجعه کنید.

واکنش رسانه‌های موسوم به «اصولگرا»

روزنامه جوان که رسانه‌ای نزدیک به سپاه پاسداران است در این میانه موضعی انتقادی اما نرم گرفت و بر خلاف دیگر رسانه‌های اصولگرا که ادبیاتی تند اتخاذ کرده بودند، در بخشی از یادداشت خود گفت «اگر بخواهیم جانب انصاف را در نظر بگیریم شاید این حق تمام شهروندان باشد که هر جا و در هر کشوری که دوست دارند فرزندشان را به دنیا آورند، اما آن وقتی موضوع با انتقاد جدی کاربران و مخاطبان مواجه می‌شود که معمولا کسانی دست به این کار می‌زنند که همواره از عشق به میهن سخن گفته‌اند و نوشته‌اند. درواقع پذیرفته نیست کسی که در آنتن تلویزیون بار‌ها از عشق به ایران سخن به میان آورده حالا حتی حاضر نباشد دخترش شناسنامه ایرانی بگیرد».

در این میان تصویری از رامبد جوان و نگار جواهریان نیز منتشر شد که نگار جواهریان را با لباس باز و بدون حجاب در خیابان‌های تورنتو نشان می‌داد. تصویری که خشم برخی از فعالان موسوم به «اصولگرا» را برانگیخت.

Image result for ‫بدون حجاب نگار جواهریان‬‎

تصویری بدون حجاب از نگار جواهریان به همراه رامبد جوان

از جمله، «امیرحسین ثابتی» که مجری برنامه‌های تلویزیون جمهوری‌اسلامی نیز هست و در توییتر شخصی خود مواضع تندی اتخاذ می‌کند، به صداوسیما اعتراض کرد و جمهوری‌اسلامی را «پیشقدم مسخره‌کردن ملت در بحث حجاب» دانست و گفت: «فاجعه اول این است که رامبد جوان ۲۴ ساعته روی آنتن صداوسیمای ایران است، ولی برای به دنیا آمدن فرزندنش به کانادا می‌رود، فاجعه دوم این است که بعد از انتشار عکس بی حجاب همسرش در کانادا صداوسیما همچنان به او آنتن دهد! این یعنی خود جمهوری اسلامی پیشقدم مسخره کردن ملت در بحث حجاب است».

روزنامه کیهان نیز به این ماجرا پرداخت و به عنوان تریبون اصلی جناح موسوم به «اصولگرایان»، خواهان «اخراج سریع» رامبد جوان از صداوسیما شد. آنچه خشم کیهان تهران را برانگیخت بیش از هر چیزی، «کشف حجاب» نگار جواهریان بود. کیهان همچنین به سِمت نگار جواهریان در جشنواره فیلم فجر اشاره کرد و با ذکر اینکه این اتفاق از جانب کسی رخ داده است که «مدیر اجرایی جشنواره جهانی فیلم فجر» بوده است، او را «از عناصر معلوم‌الحال و بی‌اعتقاد» دانست.

کیهان به بهانه این مسئله گفتگویی با فردی به نام «امیرحسین جوانشیر، منتقد سینما» ترتیب داد و سعی کرد از موضع این فرد، به دولت حسن روحانی نیز حمله کند. امیرحسین جوانشیر گفت: « البته این کاملا طبیعی و عادی است که وقتی فضای مدیریتی کشور روز به روز بسوی کم‌رنگ کردن حضور نیروهای ارزشی و انقلابی و معتقد پیش می‌رود نتیجه‌ای جز حضور افرادی از این دست در فضای رسانه ملی یا سینما نخواهیم بود و تا این دولت با این سیاست‌های ضد فرهنگی بر سر کار است هیچ امیدی هم به اصلاح شرایط نخواهیم داشت و هیچ روزنه امیدی جهت بهبود شرایط هم متصور نیست».

کاملا پیدا بود که آنچه کیهان تهران را عصبانی کرده بود، بیش از آنکه سفر خاص رامبد جوان و نگار جواهریان به کانادا بوده باشد، «کشف حجاب» جواهریان در خیابان‌های تورنتو بود.

واکنش صداوسیما به رامبد جوان

طبیعی بود که با وجود چنین حجم گسترده‌ای از حمله و انتقاد، صداوسیما نیز واکنشی نشان دهد. خندوانه از پربیننده‌ترین برنامه‌های صداوسیما بود و این برنامه با رامبد جوان شناخته می‌شود. در چنین فضایی بود که رسانه‌ها خبر دادند طبق تصمیم مدیران سازمان صدا و سیما، بازپخش برنامه‌های رامبد جوان از رسانه ملی متوقف شد. «مشرق‌نیوز» که از رسانه‌های نزدیک به جمهوری‌اسلامی‌ست نوشت: «تکرار فصل‌های قبلی خندوانه یا بریده‌هایی از آن به عنوان میان برنامه در شبکه نسیم تا اطلاع بعدی پخش نخواهد شد».

Image result for ‫خندوانه.‬‎

صداوسیما بازپخش خندوانه را قطع کرد

حتی گزارشگران صداوسیما نیز به این مسئله پرداختند و به صورت مستقیم یا غیرمستقیم سعی کردند از سفر خاص جوان و جواهریان به کانادا انتقاد کنند. کنایه واداشته است. از جمله یکی از گزارشگران والیبال در جریان گزارش مسابقات والیبال، بدون‌ نام‌بردن از رامبد جوان و نگار جواهریان به این نکته اشاره کرد که کانادا تبدیل به خانه دوم ایرانی‌ها شده است و حتی اگر بچه هم بخواهند به دنیا بیاورند به کانادا می‌روند!

رضا رفیع، از دیگر چهره‌های مشهور تلویزیونی نیز  در یک برنامه تلویزیونی اولا از رامبد جوان بابت اینکه حرفش با عملش نمی‌خواند انتقاد کرد و سپس از اینکه سلبریتی‌ها گمان می‌برند مردم فقط باید از آنان تمجید کنند انتقاد می‌کند. و با نقل شعری از سعدی گفت همانطور که از تمجید و محبوبیت بین مردم لذت می‌برید باید خود را مهیای انتقاد آنان هم بکنید؛ چون همیشه در دید مردم هستید.

اگر صد ناپسند آید ز درویش / رفیقانش یکی از صد ندانند

وگر یک بذله گوید پادشاهی / از اقلیمی به اقلیمی رسانند

واکنش متفاوت دو طنزپرداز

امیر مهدی ژوله از جمله نخستین کسانی بود که به انتقاد گسترده از رامبد جوان و نگار جواهریان واکنش نشان داد و با ادبیاتی خاص که از سوی برخی مخاطبان به ادبیاتی «گستاخانه» تعبیر شد، خیل منتقدان رامبد جوان و نگار جواهریان را بابت انتقادهایشان سرزنش کرد و آنان را حتی به صورت غیرمستقیم کسانی دانست که دچار مشکلات روانی هستند.

Image result for ‫رامبد جوان و نگار جواهریان‬‎

امیرمهدی ژوله، منتقدان رامبد جوان و نگار جواهریان را مبتلا به مشکلات روانی دانست

این نویسنده برنامه‌های طنز که به زعم برخی از منتقدان «چهره»شدن خود را مدیون حضور در برنامه «خندوانه» به مدیریت رامبد جوان است، در اینستاگرام خود نوشت: «میدونید چرا یکی میگه مردم ایران ما شما رو خیلی دوست داریم شما خیلی خوبید؟ چون رسالت برنامه‌اش این تعریف‌شده که به مردم غمگین و گرفتار و افسرده و «گریه بلد» سرزمینش، شادی و عزت‌نفس و مجالی برای خنده بده. میدونید چرا یکی میره بچه‌اش رو خارج از ایران به دنیا بیاره؟ چون رسالت پدریش این تعریف‌شده که به بچه‌اش شادی و عزت‌نفس و مجالی برای خنده بده و نذاره اون غمگین و گرفتار و افسرده و «گریه بلد» بار بیاد. اگر از جایی که به دنیا اومدیم ناراحتیم، یقه پدرمون رو بگیریم. اگر از جایی که بچه مردم به دنیا میاد ناراحتیم، یقه روان پزشک مون رو بگیریم».

اما بر خلاف طنزنویسی همچون امیرمهدی ژوله، طنزنویسی همچون «رضا ساکی» که در سایت «ایسنا» می‌نویسد، موضعی انتقادی در قبال سفر خاص رامبد جوان و نگار جواهریان به کانادا گرفت و با اشاره به تابعیت دوگانه فرزندان برخی از سیاستمداران جمهوری‌اسلامی، نوشت: «هنرمندان فرزندان‌شان را در خارج به دنیا می‌آورند و سیاست‌مداران سال‌هاست فرزندانشان را به خارج فرستاده‌اند. این وسط ما ملت مانده‌ایم که در بازی دوستانه با کره هم چنان خوشحال می‌شویم از گل زدن ایران که انگار جام‌جهانی را برده‌ایم. ملتی که شب‌ها خواب ایران می‌بیند».

 

انتشارات بیشتر ...