Search

English

سارا دورسون خواجه؛ فوتبالیست ایرانی‌تبار آلمانی

اگرچه فوتبال زنان در ایران از اقبالی بسیار پایین برخوردار است و رسانه‌های رسمی طوری با آن روبرو می‌شوند که گویی اصلا وجود ندارد، اما هستند زنان ایرانی‌نشانی که در سطح اول فوتبال زنان در دنیا بازی می‌کنند و برای زنان فوتبالیست ایرانی شور و امید می‌آفرینند و عملا تبدیل به الگو می‌شوند و ثابت می‌کنند که اگر فوتبال زنان ایرانی در سطح منطقه و جهان نمی‌درخشد نه از ضعف و بی‌استعدادی زن ایرانی که از عمق بی‌عدالتی سیستم فعلی در حق آنان است.

«سارا دورسون خواجه» بازیکن تیم ملی فوتبال زنان آلمان، در آبان ۱۳۷۰ در شهر کلن آلمان از  پدری ایرانی و مادری ترکیه‌ای به دنیا آمد. نام فامیلی پدر او «خواجه» و نام فامیلی مادر او «دورسون» است. او که از کودکی عاشق فوتبال بود در این رشته به سرعت پیشرفت کرد تا جایی که اکنون عضو برجسته تیم ملی آلمان است. او امسال (سال ۲۰۱۹) نیز در جام‌جهانی فوتبال زنان در فرانسه همراه تیم ملی آلمان بود و در پست هافبک دفاعی در این تیم، مانند همیشه نقشی فوق‌العاده مهم در این تیم قدرتمند بازی کرد. 

سارا که  تاکنون سابقه ۴۰ بازی ملی در تیم ملی آلمان دارد، از سال ۲۰۰۷ در باشگاه‌های حرفه‌ای آلمان نیز بازی می‌کند و قهرمانی در لیگ فوتبال زنان در آلمان و نیز جام حذفی را در لیست دارد. او اکنون در تیم وولفسبورگ مشغول است و با این تیم قهرمان شده است. سارا دورسون خواجه درباره آغاز فوتبال خود می‌گوید: «آن زمان بازی کردن با الان فرق می‌کرد. آن زمان که فوتبال بازی می‌کردم، خیلی برای همه عجیب بود چون من در تیم پسران بازی می‌کردم و همه می‌گفتند چرا یک دختر باید فوتبال بازی کند ولی الان همه جا دخترها می‌توانند فوتبال بازی کنند و شرایط قبل را ندارند».

سارا دورسون خواجه الگویی برای زنان فوتبالیست ایرانی‌ست

«مینا بارانی»، مربی اهوازی فوتبال زنان در گفت‌وگویی درباره نقش سارا دورسون خواجه در رویاهای فوتبالی دختران فوتبالیست ایرانی می‌گوید: «وقتی اسم سارا دورسون خواجه را شنیدیم که در تیم ملی آلمان بازی می‌کند، خیلی از ایرانی‌ها انگیزه گرفتند در همین شرایط ایران بدرخشند تا بتوانند به عنوان لژیونر به کشورهای دیگر بروند». خانم بارانی تاکید می‌کند که خیلی خوشحال است که یک زن ایرانی‌تبار در این سطح درجه یک از فوتبال زنان در دنیا بازی می‌کند. به نظر او سارا الگویی عالی برای دختران فوتبالیست ایرانی‌ست. به زعم خانم بارانی، سارا نشان داد که زنان ایرانی می‌توانند به جایگاه‌های رفیع صعود کنند و این اصلا چیزی بعید نیست.

آیا می‌توان روزی را تصور کرد زنان فوتبالیست ایرانی و تیم ملی فوتبال زنان ایران روزی در جام‌جهانی فوتبال زنان بدرخشند؟ سیستم سیاسی ایدئولوژیک حاکم در ایران، اساسا حضور اجتماعی و فعال زنان در سطح جامعه را بر نمی‌تابد و مسئله عدم پوشش رسانه‌ای فوتبال زنان در ایران نیز تابعی از این سیاست کلی‌ست که شخصا توسط رهبر جمهوری‌اسلامی تبلیغ و ترویج می‌شود. تصور کنیم سارا دورسون خواجه در ایران فعلی به دنیا می‌آمد. آیا اساسا می‌شد تصور کرد او در چنین سطح درجه یکی از فوتبال در دنیا بدرخشد؟ چندین و چند سارا در ایرانی که جمهوری‌اسلامی ساخته است، استعدادهایشان به هدر رفته است؟

انتشارات بیشتر ...