Search

English

شیوا رز؛ هنرپیشه سینمای آمریکا

 توانا– شیوا رز، هنرپیشه ایرانی-آمریکایی متولد هشتم فوریه ۱۹۶۹ در کالیفرنیا است. او پدری ایرانی و مادری ایرلندی دارد. پرویز قریب افشار، پدر شیوا، را بسیاری از ایرانی‌ها می‌شناسند.هر گاه سخن از برنامه‌های نوروزی در تلویزیون ملی به میان می‌آید بسیاری از مردم خصوصا نسل گذشته به یاد قریب افشار می‌افتند.

 قریب افشار تحصیل‌کرده آمریکا بود و پس از سال‌‌ها فعالیت در آمریکا به ایران آمده بود و فعالیت هنری خود را در زادگاهش پی گرفته بود و در ایران به چهره‌ای شناخته‌شده تبدیل شده بود. آخرین برنامه‌ای که قریب افشار در تلویزیون ملی اجرا کرد به سال ۱۳۵۷ برمی‌گردد و پیش از انقلاب اسلامی. دختر او «شیوا رز قریب افشار» راه هنری پدر را ادامه داده است.

شیوا رز به خاطر بازی در فیلم «دیوید اند لیلا» به هنرپیشه‌ای شناخته‌شده تبدیل شد. «دیوید و لیلا» (David & Layla) یک فیلم کمدی آمریکایی است. این فیلم در ۱۸ فستیوال سینمایی در جهان از جمله سه فستیوال در اسرائیل انتخاب شد و در مجموع ۵ جایزه را از آن خود کرد. داستان این فیلم در محله بروکلین در شهر نیویورک اتفاق می‌افتد و در آن لیلا (با بازی شیوا رز) یک دختر عراقی از شهر حلبچه است که بستگان خود را دز بمباران شیمیایی شهر حلبچه توسط صدام از دست می‌دهد. او به تازگی وارد آمریکا شده است و مدت زمان ویزایش رو به پایان است. اقوام او از ترس این‌که مبادا وقت ویزایش تمام شود و او را دیپورت نکنند مردی را از آشنایان برای ازدواج با او در نظر می‌گیرند اما لیلا دوست ندارد که با او ازدواج کند. با این حال از طرفی چاره‌ای جز این ندارد. لیلا به رقص و آواز علاقه دارد اما پایبندی به رسوم مذهبی فامیل مانع از آن است. دیوید که از خانواده‌ای یهودی است و فیلم‌بردار یکی از شبکه‌های محلی است به دنبال یک سوژه سکسی است و علاقه‌مندی زیادی به دخترهای زیبا داد. روزی لیلا را در خیابان می‌بیند و شیفته زیبایی او می‌شود. او رفته‌رفته به فرهنگ و شخصیت لیلا علاقه‌مند می‌شود و قصد ازدواج می‌کند اما پدر و مادر لیلا بر سر منازعه تاریخی اسرائیل و فلسطین با این رابطه مخالفت می‌کنند.

در خانواده دیوید نیز مشکل مشابهی رخ می‌دهد که آن هم ریشه‌ای سیاسی مذهبی دارد. کم‌کم خانواده‌های هر دو طرف مجبور می‌شوند که این ازدواج را بپذیرند و حاضر می‌شوند از عقاید سیاسی و مذهبی خود به خاطر این ازدواج چشم بپوشند. در آخر فیلم، یهودیان و مسلمانان را می‌بینیم که در مراسم ازدواج با هم در حال رقصیدن هستند.

شیوا رز همسر «دیلان مک درموت» هنرپیشه آمریکایی بود. آن‌ها پس از سیزده سال زندگی مشترک در سال ۲۰۰۹ از یک‌دیگر جدا شدند. حاصل این زندگی مشترک دو دختر به نام‌های کولت و شارلوت است.

انتشارات بیشتر ...