Search

English

شناسایی رابطه مسموم

یک رابطه وقتی سمی است که از لحاظ جسمی و روانی رفاه و آسایش شما را تهدید کند. این فرسایش روانی و جسمی گاهی آن‌قدر آهسته، ظریف و خزنده رخ می‌دهد که  افراد تا پایان عمر متوجه سمی‌بودن رابطه‌ای که در آن قرار دارند نمی‌شوند.

بنابراین لازم است گاهی رابطه خود را بررسی کنیم و در آن تعمق کنیم. این امر مستلزم این است که نشانه‌های یک رابطه مسموم را بشناسیم.

هشت نشانه‌یک رابطه سمی

ترس از تغییر و رشد فرد دیگر

وقتی شریک زندگی شما با هرگونه تغییر و رشد فردی شما مخالفت می‌کند، می‌ترسد که شما را از دست بدهد. در رابطه سالم افراد تلاش می‌کنند که شرایط رشد و پیشرفت را برای یکدیگر مهیا کنند؛ چرا که پیشرفت هر یک به معنای رشد رابطه است.

تنها یک نفر مسئول است

در همه رابطه‌ها اختلاف و دعوا وجود دارد؛ اما در رابطه مسموم یکی همیشه سیاه و دیگری همیشه سفید است. اگر شما کسی هستید که در پایان هر نزاع مسئول ایجاد مشکل در رابطه، خوانده می‌شوید و باید مسئولیت عدم خوشبختی در رابطه را به تنهایی بپذیرید، بدانید که در رابطه‌ای سمی قرار دارید.

نمی‌توانید خودتان باشید

معنای زندگی هر فرد در علایق و اهدافی است که او را راضی و خوشحال می‌کند. اگر شریک زندگی شما علاقه‌ای به خواسته‌های شما نشان نمی‌دهد و شما به خاطر حفظ رابطه از خواسته‌ها، سرگرمی‌ها و علایق خود دایما چشم‌پوشی می‌کنید، رابطه شما سمی است.

اجتناب از بحث و جدل

نمی‌توانید احساس واقعی خود را در رابطه با مسائل بیان کنید؟ نمی‌توانید رنگ لباس و مدل لباس خود را انتخاب کنید؟ دوستان شما مورد پسند شریک زندگی‌تان نیستند و گاهی مخفیانه با آن‌ها دیدار می‌کنید؟ به خاطر جلوگیری از بحث و اختلاف، تسلیم می‌شوید و از خواسته‌های خود چشم‌پوشی می‌کنید؟ اگر چنین است شما در رابطه‌ای سمی قرار دارید.

از کاه کوه ساختن

اگر شریک زندگی شما از موضوعی که حل‌وفصل آن چند دقیقه طول می‌کشد، موضوع بزرگی برای دعوا می‌سازد، اگر هنگام بحث موضوعاتِ مربوط به بحث‌های گذشته را پیش می‌کشد و اگر راجع به یک موضوع بیش از یک بار بحث و دعوا می‌کند، رابطه شما یک رابطه سمی است.

عدم تمایل به سکس

در رابطه سالم کیفیت سکس مورد توجه قرار دارد، اما در رابطه سمی کمیت سکس بیش‌تر است؛ چرا که تلاش می‌شود کمبود عشقی که در رابطه وجود دارد از طریق سکس جبران شود. اگر علاقه‌ای به سکس ندارید و ناخودآگاهِ شما وادارتان می‌کند برای دریافت قدری عشق، سکس داشته باشید در رابطه سالمی قرار ندارید.

اشتباه‌گرفتن حسادت با شور و اشتیاق

حسادت، سم است. اجازه ندهید کسی به نام عشق و علاقه با حسادت زندگی شما را خراب کند. حسادت رابطه را بیمار می‌کند و به هیچ عنوان نشانه عشق و مهر نیست.

نادیده‌گرفتن مرزها و فاصله‌ها

اگر وسایل شخصی شما؛ مثل گوشی تلفن، ایمیل، فیس‌بوک، دفتر دست‌نوشته و رابطه شما با دوستان و آشنایان‌تان به بهانه‌های مختلف از سوی شریک زندگی‌تان کنترل می‌شود، شک نکنید که در رابطه‌ای سمی قرار دارید.

 

نشانه‌های رابطه مسموم کم نیستند؛ اما این‌ها نشانه‌هایی موذی هستند که ممکن است سالیان طولانی در رابطه شما وجود داشته باشند و ذره‌ذره سلامت جسم و روان شما را نابود کنند، بدون این‌که آگاه باشید.

انتشارات بیشتر ...