Search

English

مطالبه‌گری جمهوری‌اسلامی از مردم!

در روزهای اخیر به نظر می‌رسد دور جدیدی از سخنان غریب چهره‌ها و شخصیت‌های جمهوری اسلامی را شاهد هستیم. سخنانی که سعی می‌کنند توپ را در زمین مردم بیاندازند و نظام جمهوری اسلامی را طلبکار نشان دهد. این سخنان طلبکارانه در روزهای اخیر حداقل از زبان سه مقام مهم در جمهوری اسلامی بیان شده‌اند.

«زمان مطالبه‌گری از معلمان و کارگران»

در پرده نخست می‌توانیم به سخنان «احمد علم الهدی» در ۱۲ اردیبهشت ۹۸ اشاره کنیم که از «مطالبه» نظام از معلمان و کارگران گفت. امام جمعه مشهد در سخنان خود گفت: «سال اول از گام دوم انقلاب زمان مطالبه گری از معلمان است و اسلام از معلمان مطالبه دارد و معلمان باید در این برهه در تربیت نسل انقلابی بکوشند…همان مطالبه‌ای که انقلاب از معلمان دارد از کارگران هم  توقع دارد تا در جبهه مقابله با جنگ اقتصادی دشمن با تلاش بیشتر و جهادگونه بایستند».

«حسن روحانی» – رییس جمهور جمهوری اسلامی – نیز در روزهای نخست اردیبهشت ۹۸ از کارگران خواست  برای مقابله با تحریم‌های آمریکا شیفت کاری خود را «تا چند برابر» بیشتر کنند. روحانی گفت: «یکی از راه‌های مقابله با آمریکا و خط مقدم این مبارزه شما کارگران عزیز هستید که بتوانید با کار بیشتر محصولات بیشتری تولید کنید و ظرفیت خالی کارخانجات پر شود».

این در‌حالی‌ست که با سیاست‌های جمهوری اسلامی، بسیاری از کارخانجات عملا به تعطیلی کشیده‌ شده‌اند و خطوط تولید بسیاری از رونق افتاده‌اند. کارگران نیز با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند.

به عنوان نمونه وضعیت «اسماعیل بخشی» خود یک غمنامه ماتم‌افزاست. کارگر مبارزی که برای احقاق حقوق معوق و عقب‌مانده خود به همراه دیگر کارگران نیشکر هفت‌‌تپه مبارزه کرد اما چوب ایستادگی خود را خورد. بازداشت شد و به شدت شکنجه شد. پس از از آزادی با قید وثیقه از شکنجه‌هایی که شد نوشت. مجددا بازداشت شد و اکنون – اردیبهشت ۹۸ – سه ماه است که در بازداشت مجدد بسر می‌برد. او هیچ نمی‌خواست جز حقوق عقب‌مانده خود و نیز شفافیت وضعیت اقتصادی کارخانه‌ای که در آن بود؛ یعنی نیشکر هفت‌تپه.

Related image

اسماعیل بخشی در یک سال اخیر تبدیل به نماد کارگران مبارز شد

نماینده ولی‌فقیه در سپاه پاسداران: «مردم احساس مسئولیت کنند»!

«علی سعیدی» – نماینده ولی‌فقیه در سپاه پاسداران – نیز در ۱۵ اردیبهشت ۹۸ از مردم خواست احساس مسئولیت کنند و با رهبری حرکت کنند تا موانع برداشته شود. او همچنین با بیان این ادعا که مردم «اصل نظام و ولی‌فقیه» را قبول دارند، و صرفا از دولت «ناراضی» هستند، از مردم خواست، «مجلس انقلابی» انتخاب کنند. «انقلابی» از جمله اصطلاحاتی‌ست که خامنه‌ای در چندسال اخیر به وفور برای بیان صفت مطلوب نهادها و افراد استفاده می‌کند.

علی سعیدی که در شهرکرد سخن می‌گفت دو سخن جالب‌توجه دیگر نیز گفت. او  به مقایسه انقلاب ۵۷ با «انقلاب موسی» نیز پرداخت و انقلاب ۵۷ را از همه انقلاب‌های دیگر – حتی حرکت پیامبران – سرتر دانست و گفت: «انقلاب حضرت موسی هم منحرف شد ولی انقلاب اسلامی منحرف نشد…تمامی انقلاب‌ها به‌جز انقلاب‌اسلامی از آرمان‌های‌شان‌ منحرف شدند؛ حتی انقلاب‌های توحیدی مانند انقلاب حضرت موسی. مردم بنی‌اسراییل از آرمان‌های آن حضرت عدول‌کردند و این عدول‌نکردن انقلاب‌اسلامی از آرمان‌های‌اش برای مردم امید می‌سازد».

نکته جالب‌توجه دیگر در سخنان سعیدی، احتمالی بود که او از برپایی یک «فتنه» در سال ۹۸ داد: «در چهاردهه‌اخیر در هر دهه، یک فتنه از سوی دشمنان برنامه‌ریزی شده؛ دهه نخست ماجرای بازرگان، دولت موقت و بیت منتظری بود. در دهه دوم ۱۸تیر ۱۳۷۸ و دهه سوم فتنه ۱۳۸۸بود و شاید در سال ۱۳۹۸نیز دشمن به دنبال تحقق فتنه دیگر باشد و جنس این فتنه تلاقی محافل داخلی با اندیشه ترامپ برای ضروری‌نشان‌دادن عقب‌نشینی نظام از مواضع‌اش است».

 

انتشارات بیشتر ...