Search

English

یاشار تبریزی؛ دید‌بان جامعه و حساس به ستمگری

اکبر قلی‌زاده؛ با نام مستعار یاشار تبریزی، اصالت از تبریز ،ساکن شهریار در استان تهران است. او در اینستاگرام خود درباره فعالیت‌هایش نوشته است: «بنده اکبر قلی‌زاده با نام مستعار یاشار تبریزی، از سال ۱۳۹۴ به عنوان یک شهروند به طور خودجوش و بدون وابستگی به هیچ موسسه یا حزبی شروع به انجام کنش‌های اجتماعی و مدنی بر حسب احساس مسئولیت و همنوع دوستی نمودم».

یاشار تبریزی انگیزه خود برای فعالیت را «ناهنجاری‌های اجتماعی، اخلاقی و معضل‌های اقتصادی» دانسته و از «فقر و اعتیاد» به عنوان مثال یاد می‌کند.

او کار خود را با تاسیس یک کانال و گروه تلگرامی به نام «کمپین حمایت از کودکان» در سال ۱۳۹۴ آغاز می‌کند.

در اسفند ۱۳۹۶ بود که توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شد و به سلول انفرادی منتقل شد. مصادیق اتهام او «انتشار گزارش‌هایی درباره کودکان کار، اعتیاد در میان کودکان، کارتن‌خواب‌ها و گورخواب‌ها» بود. به سه ماه زندان محکوم شد.

یاشار تبریزی دست از کنشگری مدنی برنداشت و باز بازداشت شد و این بار به او اتهاماتی همچون «تبانی علیه امنیت ملی» و «تشویش اذهان عمومی» بسته شد.

اتهامی که از جمله مصادیق آن حضور در گردهمایی برای ادای احترام به جان‌باختگان واقعه مربوط به هواپیمای اوکراینی بود.

در پی بازداشت سال ۱۴۰۰ به یک سال زندان محکوم شد. طی گذران این حبس در زندان اوین بود که به گفته خبرگزاری هرانا از سوی زندانبانان مورد ضرب و شتم قرار گرفت و دنده‌های او آسیب دید.

این فعال مدنی در نهایت سوم تیرماه، با تودیع وثیقه از زندان اوین آزاد شد اما بار دیگر در بیست‌و‌سوم شهریورماه ۱۴۰۲ درست در روزهای سالگرد قتل مهسا امینی، توسط نیروهای امنیتی در تبریز بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. یکی از نزدیکان او گفته است: «در ساعت پنج عصر امروز آقای تبریزی توسط چند تن از نیروهای امنیتی در میدان امیرالمومنین شهر تبریز بازداشت شد. ماموران ضمن تفتیش ماشین وی، برخی لوازم دیجیتال او و خانواده‌اش از جمله دو دستگاه تلفن همراه را ضبط کرده‌اند.»

یاشار تبریزی اما خود را همچنان صدای بی‌صدایان می‌داند و تلاش می‌کند در افزایش قدرت بی‌قدرتان موثر باشد.

این شهروند مسئول و آگاه را نه اوین از فعالیت باز داشته است نه کتک و شکنجه زندانبانان.

یاشار نامی است با اصالت ترکی و به معنای جاودان و سرزنده است؛ یاشار تبریزی پاسدار نام مستعار خود است. او از جمله کسانی است که حساسیت به ستم را در ایران پایدار و جاودان ساخته‌اند.

انتشارات بیشتر ...