Search

English

یاشار توحیدی؛ دانشجوی معترض به بی‌عدالتی در زندان 

یکی از خصایص جمهوری اسلامی این است که دستگاه سرکوب در آن پیش از آن‌که نوع باورمندی و کیفیت و محتوای آن را بسنجد، تلاش می‌کند زاویه آن با دیدگاه و ایدئولوژی حاکم را اندازه بگیرد و بر این اساس نوع نگاه خود را به افراد تنظیم کند. به همین علت است که در زندان‌های جمهوری اسلامی از فرد باورمند به مذهب شیعه تا فرد بهایی تا بی‌دین و از افراد باورمند به مشی لیبرالیسم تا مشی مارکسیسم پیدا می‌شوند. زیرا همه آن‌ها در نسبت و زاویه زیاد با ایدئولوژی حاکم قرار می‌گیرند که ولایت فقیه در مرکز آن قرار دارد.

یکی از این افراد، «یاشار توحیدی» است که ابتدا در دی‌ماه سال ۱۳۹۶ بازداشت شد و پس از مدتی کوتاه آزاد شد. او که یک دانشجوی معترض بود دگرباره در خرداد ۱۳۹۷ بازداشت شد و این‌ بار پس از یک ماه بازداشت به قید وثیقه آزاد شد. او بار دیگر در تیر ۱۴۰۰ از سوی دستگاه سرکوب بازداشت شد و به بند دو الف سپاه پاسداران منتقل شد و پس از ۱۲ روز بازجویی، این‌ بار با وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی به قید وثیقه آزاد شد. 

در «دادگاه»ی که در بهمن ۱۴۰۰ در تهران برای یاشار توحیدی در شعبه ۲۶ «دادگاه» انقلاب تهران تشکیل شد، او به «اقدام علیه امنیت ملی» متهم شد و بابت این اتهام به دو سال و ۹ ماه حبس محکوم شد و همچنین به اتهام «تبلیغ علیه نظام» متهم شد و بابت این اتهام نیز هشت ماه حبس برای او بریده شد. «قاضی» این «دادگاه» ناعادلانه «ایمان افشاری» بود. مصداق این دو اتهام برای یاشار توحیدی «عضویت در گروه‌های چپ مارکسیستی» بود. دستگاه سرکوب در جمهوری اسلامی بایستی پاسخگو باشد که چگونه عضویت در یک گروه چپ‌گرا می‌تواند به مثابه اقدام علیه امنیت ملی به حساب آید؟

در خرداد ۱۴۰۱ یاشار توحیدی برای سپری‌کردن دوران حبس ناعادلانه خود راهی زندان اوین شد. یاشار توحیدی دانشجوی رشته هوا فضا در دانشگاه علوم تحقیقات تهران بود. او اکنون ۲۵ ساله است. او به جای گذراندن درس‌ها و دوره‌های آموزشی در دانشگاه، اکنون در زندان در حال تماشای هدررفت عمر خود است.

یکی از دانشجویانی که یاشار توحیدی را از نزدیک دیده است در توییتر خود درباره یاشار توحیدی نوشته بود: «من با یاشار توحیدی در توییتر آشنا شدم و وجه مشترکمون این بود كه هر دو در اردوهای جهادی خواجه نصیر شركت كرده بودیم. چی به سر این مملكت اومده كه امثال یاشار كه برای خدمت به مردم حتی تا دورترین مناطق کشور سفر می‌کنن در زندانند اما دزدان جیب‌های مردم در خیابان ها قدم می‌زنند؟»

به پرسش بالای این دانشجو، کارگزاران جمهوری اسلامی بایستی پاسخ دهند.

انتشارات بیشتر ...