Search

English

پرونده یاسین رامین به انتهای خط رسید؟

خبرگزاری‌ها در ایران، یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ خبری را منتشر کردند که طبق آن، از محکومیت «یاسین رامین» به ۱۷ سال زندان و «رد مال یک تا دو میلیون یورو» سخن گفته شده بود.

البته این حکم، «حکم اولیه» است و ضمن اینکه بنا به تغییرات جدید در قانون جدید مجازات اسلامی تنها هفت سال از آن قابل اجراست. وکیل مدافع یاسین رامین نیز تاکید کرده است که این حکم اولیه در رابطه با پرونده اختلاف مالی با جمعیت هلال‌احمر صادر شده است و هنوز قطعی نیست.  پرونده‌ای که به سال ۱۳۹۵ باز می‌گردد.

در مرداد ۹۵ بود که خبر بازداشت یاسین رامین در شهر پیچید. یاسین رامین فرزند محمدعلی رامین – مشاور مطبوعاتی جنجالی محمود احمدی‌نژاد و همچنین همسر مهناز افشار، بازیگر مشهور سینما نیز است. از این رو نسبت سببی و نسبی او با دو چهره مشهور، می‌توانست پرونده‌هایی که حول و حوش او می‌چرخید را نیز پرسروصدا کند.

در مقطع بازداشت یاسین رامین، «عباس جعفری دولت‌آبادی» – دادستان عمومی و انقلاب تهران – گفته بود: «این پرونده با اعلام شکایت هلال احمر در دادسرای کارکنان دولت تحت رسیدگی است و بازپرس برای متهم قرار وثیقه ۲۹ میلیارد تومانی صادر کرده که متهم به‌لحاظ عجز از تودیع وثیقه به زندان معرفی شده است». یاسین رامین پس از هفت ماه بازداشت، در اسفند ۹۵ از زندان آزاد شد تا اینکه امروز حکم نهایی برای او صادر شد.

اتهام یاسین رامین چه بود؟

یاسین رامین به صورت رسمی متهم شده بود که دو میلیون یورو از جمعیت هلال احمر برای واردات دارو و تجهیزات پزشکی دریافت کرده اما این مبلغ را به فروشنده تحویل نداده است. وکیل مدافع او نیز درباره موضوع اصلی پرونده موکلش گفته بود: «موضوع این پرونده اختلاف حساب مالی بین شرکت موکلم و هلال احمر است و قرار بوده اسناد و مدارکی از آلمان ارسال شود که برخی از این مدارک از آلمان واصل شده، ولی ناقص است و قرار است نماینده هلال احمر به آلمان برود؛ یکسری مدارک هم کارشناس پرونده می‌خواهد که باید تکمیل شود و پرونده درحال بررسی و تکمیل است».

اما آنچه در تمام این‌ سال‌ها در فضای عمومی یاسین رامین به آن متهم شده بود، داستان مربوط به شیرخشک‌های آلوده‌ای بود. یاسین رامین را متهم کرده بودند که شیر خشک آلوده به ایران وارد کرده است. اتهامی که یاسین رامین آن را از اساس رد کرده بود و گفته بود تنها تجارت شیر خشک زندگی‌اش، خرید شیر خشک برای فرزندش بوده است. در سال ۹۷ نیز «علی فرجی» – مدیرعامل سازمان تدارکات پزشکی هلال احمر-  شاکی اصلی یاسین رامین، اتهام مربوط به شیر خشک را رد کرده بود و گفته بود که پرونده شکایت هلال احمر از یاسین رامین مربوط به شیر خشک آلوده نیست.

«مهناز افشار»، همسر یاسین رامین، نیز همان زمان روح‌الله زم و سایت «سحام نیوز» را متهم کرده بود که اتهام مربوط به شیر خشک آلوده و واردکردن آن را به انگیزه‌های سیاسی و شخصی به یاسین رامین چسبانده‌اند تا از آن بهره‌برداری سیاسی کنند. مهناز افشار در توییتر خود نوشته بود: ««سلام آقای روح الله زم! اولین بار موضوع شیرخشک فاسد از طرف سایت سحام نیوز که به گفته برخی متصل به شخص شماست حدود ۵ سال پیش مطرح شد! آیا این موضوع زاییده ذهن شما بود یا نقشه آقای ”الف” یا سازمان خاص برای تلافی این وصلت؟ ممنون میشم برای عزیزان پیگیر این مورد رو هم شفاف سازی کنین!»

Image result for ‫مهناز افشار روح‌الله زم‬‎

توییت حمایتی افشار از همسرش

انتشارات بیشتر ...