Search

English

تاملی در مرگ نابهنگام زهرا نویدپور

«زهرا نویدپور» زنی جوان از ملکان آذربایجان بود که حدود چهار سال پیش به دفتر «سلمان خدادادی» – نماینده ملکان در مجلس شورای اسلامی – در تهران مراجعه کرد تا بتواند به واسطه کمک او شغلی برای خود دست و پا کند. اما سلمان خدادادی – فرمانده سابق سپاه ملکان و عنصر برجسته امنیتی در آذربایجان –  بر جای یاری رسانی، در دفتر کار خود در تهران به این زن جوان تجاوز کرد.

روایت دقیق  زهرا نویدپور از این اتفاق را می توانید در اینجا بخوانید؛ روایتی که از آشنایی پدر درگذشته زهرا نویدپور با سلمان خدادادی در سال های فعالیت در سپاه پاسداران ملکان می گوید. آشنایی قدیمی که به تصور زهرا نویدپور می توانست سلمان خدادادی را به کمک به او وا دارد؛ اما تجاوز جنسی دستاورد او از دفتر سلمان خدادادی در میدان ولیعصر تهران بود.

اما مسئله این است که تجاوز سلمان خدادادی به زهرا نویدپور تنها در تهران رخ نداده است و معاون سابق مدیرکل اطلاعات استان آذربایجان شرقی یک بار دیگر نیز به زهرا نویدپور تجاوز کرد: «پس از این حادثه، روزها، ماهها و سالهای بعد با من با عناوین و بهانه های مختلفی تماس گرفتند و حداقل یکبار دیگر به بهانه‌های واهی من را به منزل مسکونی خود در شهرک پرواز تبریز کشاندند و مجددا تجاوز کردند».

خودکشی زهرا نویدپور و آغاز بررسی پرونده سلمان خدادادی

سلمان خدادادی سابقه مدیرکلی اطلاعات اردبیل و معاونت اطلاعات استان آذربایجان شرقی را در کارنامه خود دارد

آزار و اذیت های خدادادی ادامه داشت. نویدپور حتی روایت می کند که روزی در جمع دوستانش متوجه می شود که او تنها قربانی خدادادی نبوده است و خدادادی به برخی دیگر از دوستان او هم تجاوز کرده است اما آن ها از ترس جان خود حاضر نشدند شکایت کنند.

دادخواهی بی حاصل

اما زهرا نویدپور ساکت نماند.  در فروردین ۹۷ از خدادادی خواست او را رها کند و دیگر او را اذیت نکند. اما خدادادی او را تهدید به مرگ می کند. نویدپور به روایت خود از این تهدید می هراسد و بالاخره تصمیم می گیرد از خدادادی شکایت کند. به تهران می رود و  در خرداد ۹۷ به حراست مجلس و هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس  شکایت می برد.

در حراست برخورد مناسبی نمی کنند و تلویحا او را تهدید می کنند که نباید این مسئله را در جای دیگری مطرح کند.  هیات نظارت نیز که ریاست آن با «مسعود پزشکیان» – نماینده تبریز و نايب ریاست مجلس – است، پس از پیگیری ها و تماس های مکرر به نویدپوراعلام کرد که در این مسئله هیچ دخالتی نخواهد کرد.

پزشکیان و خدادادی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران

تصویری از سلمان خدادادی در کنار مسعود پزشکیان

دقیقا چند روز پس از شکایت نویدپور به حراست مجلس است که سلمان خدادادی در ۲۲ خرداد ۹۷  به عنوان ریاست کمیسیون اجتماعی مجلس برگزیده می شود و چند روز بعد در دوم مرداد ۱۳۹۷ نیز به عنوان رئیس هیئت قایقرانی استان تهران انتخاب می شود. به باور زهرا نویدپور این انتصاب ها و انتخاب ها عامدانه و به عنوان «سرپوش»ی برای پنهان کردن این «جنایت» صورت گرفت.

پس از آن بود که: « آقای خدادادی چند بار دیگر تماس گرفت و گفت اگر شکایتم را پس نگیرم می‌تواند هر بلایی سرم بیاورد. من هم گفتم به شکایتم رسیدگی می‌کنم و ادامه می‌دهم چون حق دارم». زهرا نویدپور این جریان را رسانه ای نیز می کند. از شورای نگهبان با او تماس می گیرند و به او می گویند اگر در این زمینه مدرکی دارد به این نهاد بیاورد و مطمئن باشد که از او حمایت خواهد شد. اما پس از مدتی از شورای نگهبان نیز به او می گویند: « گفتند که به ما چه ربطی دارد، مگر ما وکیل هستیم؟»

در نهایت زهرا نویدپور شکایت خود را در شعبه پنجم دادگاه كيفری يك استان تهران ثبت کرد و متعاقب این شکایت سه جلسه دادگاه نیز تشکیل شد. در جلسه سوم دادگاه سلمان خدادادی که در جریان دادگاه عصبانی شده بود، اتهام تجاوز را علی رغم نهی وکیل و هشدار قاضی پذیرفت و با این اعتراف مجبور شد پس از یک ساعت بازداشت و با گذاردن وثیقه ای ۲۰۰ میلیونی آزاد شود.

در پایان جلسه سوم بود که قاضی به نویدپور گفت با توجه به اعتراف متهم و مدارک موجود، ظرف ۱۰ روز آینده رای دادگاه صادر خواهد شد و او می تواند پس از پایان این ۱۰ روز به دادگاه بیاید. لازم به یادآوری ست که جلسه سوم دادگاه در ۱۴ مهر ۱۳۹۷ برگزار شده بود. اما پس از اینکه زهرا نویدپور در ۲۴ مهر در موعد مقرر به دادگاه مراجعه کرد به او گفتند قاضی حضور ندارد و جلسه دادگاه لغو شده است.

زهرا نویدپور خودکشی کرده است؟

انگار به موازات تلاش زهرا نویدپور برای احقاق حق خود، سلمان خدادادی و عوامل امنیتی و محلی اش نیز آرام ننشسته بودند و این زن جوان را مدام تهدید می کردند. در نامه ای که آن را وبسایت «هرانا» منتشر کرده است –  و انگار نامه  دست نویس زهرا نویدپور است که در ۲۶  مهر ۹۷ خطاب به قاضی پرونده نوشته شده است – نویدپور از تهدیدهای شبانه روزی علیه خود به دلیل بازکردن پرونده علیه سلمان خدادادی سخن گفته است و تقاضای تامین امنیت جانی کرده است.

«مسعود هاشم پور»، خواهرزاده سلمان خدادادی و مدیر کل امور حقوقی شهرداری تبریز و نیز «کمال خوش پیمان»، از نوچه های امنیتی خدادادی نیز از جمله کسانی هستند که زهرا نویدپور در افشاگری رسانه ای خود  از آنان به عنوان «عوامل بی وجدان» سلمان خدادادی نام می برد.  در نامه مورد اشاره نیز نویدپور می گوید که تهدیدکنندگان، او را به ارتباط و تبانی با «صالح رحمتی» – فرمانده سپاه ملکان – برای بدنام کردن سلمان خدادادی متهم می کنند.

به علت اهمیت نامه، عین متن نامه را می آوریم: «ریاست محترم شعبه پنجم دادگاه کیفری یک استان تهران، آقای بابائی، احتراما مستحضر میدارد: اینجانب زهرا نویدپور فرزند: ارشد ساکن تبریز شاکی آقای سلمان خدادادی؛ پرونده شماره : ۹۷۰۹۹۸۴۱۴۱۳۰۰۱۷۸ از روزی که شکایت خود را به دادگاه اعلام کردم، تهدیدات و مزاحمت ها توسط عوامل مشتکی عنه شدت یافته است. حدودا مدت دو هفته هست هر روز این تهدیدها بصورت شبانه روز صورت می گیرد و تهدیدشان اینگونه است .که سر راه بنده نفر می نشانند و می گویند .باید تا سه روز دیگر در دادگاه به صورت کتبی رضایت داده و بنویسی که سپاه و آقای صالح رحمتی فرمانده سپاه ملکان تو را تحریک کرده است. در غیر اینصورت پوست بدن هر دو شما (بنده و آقای رحمتی) کنده و آقای رحمتی را تیرباران می کنیم. و جسد هر دو شما را مقابل سپاه آویزان می کنیم. در کل امنیت و آسایش مرا کاملا گرفته اند جان من هر لحظه در خطر است. لذا از حضرتعالی خواهشمندم اقدامات لازم را مبنی بر حفظ امنیت اینجانب مبذول بفرمایید».

Image result for ‫زهرا نویدپور‬‎

تصویری از نامه دست نویس زهرا نویدپور به قاضی پرونده و نگرانی بابت امنیت جان خود

این مسئله ادامه داشت تا اینکه در ۱۷ دی ۱۳۹۷ بود که «اکبر اعلمی» – نماینده سابق تبریز در مجلس شورای اسلامی – در کانال تلگرامی خود خبر از مرگ زهرا نویدپور داد. مرگی که در رسانه های رسمی به خودکشی تعبیر شد. اما حتی دادستان شهر ملکان نیز به طور قطعی از خودکشی نگفت و از قید «در ظاهر» استفاده کرد: «در ظاهر خودکشی صورت گرفته و برای مشخص شدن جزئیات و دلایل این موضوع جسد متوفی به پزشکی قانونی اعزام شده تا بررسی های دقیق و علمی روی جسد متوفی انجام شود. دو یا سه روز زمان نیاز است تا دلایل این خودکشی و جزئیات بیشتر آن مشخص شود».

اکبر اعلمی اما در کانال تلگرامی خود درباره ادعای خودکشی زهرا نویدپور نوشته بود: «با توجه به عزم خانم نویدپور در رسیدن به حق و حقوقش، خودکشی وی قابل تامل برای دستگاههای ذی‌صلاح و موضوعی شک برانگیز است».

«مسعود اخترانی تهرانی» – وکیل دادگستری مقیم اتریش – نیز که مدت ها بود از طریق تلفن و به رایگان به زهرا نویدپور مشاوره تلفنی می داد درباره احتمال خودکشی نویدپور در گفتگو با «دویچه وله فارسی» می گوید: «من ساعت‌ها با این خانم صحبت می‌کردم ایشان اصلا روحیه خودکشی نداشت و حتی یک ثانیه هم به خودکشی فکر نمی‌کرد. خانم نویدپور در گفتگو با همکارم که زن است سلامت کامل جسمانی‌اش را گزارش کرده بود».

در واقع با توجه به مستنداتی که در بالا وجود دارد، یکی از سخنان مکرر زهرا نویدپور، نگرانی از امنیت شخصی بود. او حتی یک بار در هفت آبان ۹۷ نیز با گزارشگر وبسایت هرانا تماس گرفته بود و گفته بود: «در واقع برای هیچ یک از ارگان ها مهم نیست برای من چه اتفاقی بیفتد. همه فقط به فکر اون…هستن. واقعا من هیچ امنیت ندارم. الان ۸ روز هست جای دیگه مخفی شدم از ترس جانم. دردمو به کجا به کی بگم واقعا».

او بار دیگر در یادداشتی که ۱۸ آذرماه ۹۷ برای وبسایت هرانا ارسال کرد باز به نگرانی اش نسبت به تامین امنیت جانی خود اشاره کرد و نوشت:‌ «… بنده بخاطر تهدیدهای عوامل سلمان خدادادی از ترس جانم آواره و در به در شده ام. و از آخرین رسیدگی دادگاه ۳۵ روز میگذرد. ولی هنوز جوابی دریافت نکرده ام .حرف و درد دل بنده این هست… مدام از سلمان خدادادی بخاطر این کارش تقدیر و تشکر میگردد. هر روز پست و مقام جدید و قوی به ایشان واگذار می شود و اینجا بنده بدون پول کاملا بیکار و تنها و غریب آواره…. یعنی بنده هیچ حقی در این کشور ندارم.؟ کشور و شهری که نتواند امنیت و آسایش یک زن را فراهم کند، پس باید نابود شود. حتی یکی از نیروهای وزارت اطلاعات در جواب بنده گفت مجبوری یا با ما رابطه جنسی داشته باشی یا برو یک تابلو تهیه کن بنویس من ف… هستم و بچسبان به در خونه. اینطوری میتونی پول دربیاری. من دردم را به کجا به چه کسی بگویم. آیا این عدالت اسلامی هست؟»

آگهی درگذشت زهرا نویدپور +عکس

آگهی فوت زهرا نویدپور

پس از مرگ مشکوک زهرا نویدپور نیز برخی از  منابع محلی از دفن او بدون کالبدشکافی و با حضور نیروهای امنیتی سخن گفتند. خبری که «کیهان لندن» نیز آن را گزارش داد و گفت:‌ «پیکر زهرا بدون کالبدشکافی توسط نیروهای امنیتی در روستای تازه‌قلعه‌ ملکان به خاک سپرده شد. در حال حاضر خبری از متهم پرونده نیست. حتی دادستان کل کشور نیز از وضعیت سلمان خدادادی ابراز بی‌اطلاعی می‌کند».

وبسایت «دیده بان آزار» نیز پس از این اتفاق و طی گزارشی از گفتگو با ۱۰ نماینده مجلس شورای اسلامی خبر داد که اغلب آنان در پاسخ درباره این پرونده و مساله مرگ مشکوک زهرا نویدپور، تاکید کردند که در این باره حرف نخواهند زد، چون برایشان «دردسر» ایجاد می شود. اما همین نمایندگان بر «پر ابهام» و «مشکوک» بودن این پرونده تاکید کردند.

در این میان سایت «گوناز تی» که پیش از این ترتیب یک مصاحبه تصویری با زهرا نویدپور را نیز داده بود،‌ در گزارشی پس از مرگ مشکوک زهرا نویدپور، مدعی شد که این قتل نه توسط وزارت اطلاعات و عوامل سلمان خدادادی بلکه توسط عوامل سازمان اطلاعات سپاه پاسداران صورت گرفته است. استناد این سایت به فایل صوتی گفتگوهایی است که از مکالمه زهرا نویدپور با برخی از سپاهیان ملکان وجود دارد. به ادعای این وبسایت، آن ها در قالب کمک به زهرا نویدپور و درواقع برای ضربه زنی به سلمان خدادادی وارد ماجرا شده بودند.

تحلیل تفصیلی این سایت از این مرگ مشکوک چنین است: «هدف در اینجا تطهیر سلمان خدادادی نیست. وی با اینکه خانم نویدپور را بعد از بارها تجاوز تهدید به مرگ کرده بود ولی هیچ عقل سلیمی باور نمی کند که بعد از افشای این مکالمات تهدید آمیز، وی  و عواملش دست به چنین جنایتی زده باشند.

در فضای مجازی این تصویر به عنوان تصویر مقبره زهرا نویدپور دست به دست شد

با توجه به روند مکالمات تلفنی زهرا نویدپور با سلمان خدادادی، فرمانده سپاه و فرمانده سازمان اطلاعات سپاه ملکان می توان به این نتیجه رسید که عملیات ترور زهرا نویدپور در تهران توسط سازمان اطلاعات سپاه طرح ریزی و در ملکان توسط عوامل این سازمان تروریستی اجرا شده است. آنان می خواستند که با یک تیر دو نشان بزنند از یک طرف ظن و گمان افکار عمومی را در این قتل به سلمان خدادادی و وزارت اطلاعات متوجه سازند و از طرف دیگر مانع انتشار فایل های صوتی مکالمه فرماندهان خود با زهرا شوند که توطئه شان نقش بر آب شد».

حال اگرچه روشن نیست که مرگ زهرا نویدپور چگونه رخ داده است و دقیقا دست چه کسانی در کار بوده است، اما با توجه به چنین مستندات و تردیدهای متعاقب آن، چه اندازه قابل باور است که زهرا نویدپور خودکشی کرده باشد؟

 

 

 

 

 

 

 

 

انتشارات بیشتر ...