Search

English

وزیر اوقاف بشار اسد، تندروی و اعتدال اسلامی

وزیر اوقاف سوریه در روز چهارشنبه یکم آذر ۱۳۹۶ گفته است: «اصطلاح تندروهای اسلامی یا اسلام‌گرایان تندرو، ساخته آمریکا است. تندروی هیچ ارتباطی با اسلام ندارد و محدود به مسلمانان نیز، نیست». همزمان با آغاز ماه ربیع‌الاول و در آستانه سالروز تولد محمد بن عبدالله، محمد عبدالستار السید، وزیر اوقاف سوریه، از سفیر و رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی در سوریه دعوت کرده است تا همراه با جمعی از روحانیان در سالن اجتماعات امام خمینی نمایندگی فرهنگی ایران گرد هم آیند و روش اعتدالی تفسیر قرآن را در برابر روش تندرو مورد بحث و بررسی قرار دهند. صالحی‌نیا، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی در سوریه، در این جلسه به ضرورت وحدت و همدلی بین مسلمانان جهان اشاره کرده و گفته است که پیامبر اسلام در کلام و سیره‌اش هدف از بعثت انبیاء را اتمام اخلاق اعلام کرده است.

با این‌که در تبلیغات نظام دینی ایران و دیگر پشتیبانان بشار اسد همواره رژیم سوریه یک نظام سکولار معرفی شده است اما حقیقت حکمرانی خاندان اسد چیز دیگری بوده است. نمونه‌اش عدم برابری اهالی دیانت در کشور سوریه و یهودستیزی آشکار خاندان اسد بوده است که با وضع قوانینی به روشنی تبعیض‌آمیز و تحقیرکننده علیه یهودیان ساکن سوریه تبلور یافته است. با چنین پیشینه و پس از جنایات گسترده شش سال اخیر، وزیر اوقاف سوریه مدعی شده است که اصطلاح تندروهای اسلامی یا اسلام‌گرایان تندرو، ساخته آمریکا است و تندروی هیچ ارتباطی با اسلام ندارد و فقط هم مسلمانان نیستند که ممکن است تندروی کنند. او همچنین افزوده است: «آنان که به نام اسلام و اجرای شریعت اسلامی جنایت می‌کنند، اعمال خود را به قرآن کریم و سیره پیامبر منصوب می‌کنند، ولی در واقع آن‌ها خوارج هستند».

جمهوری اسلامی و جناح های مختلف آن سال هاست که از حامیان نظام بشار اسد هستند

پشتیبانی از اسلام اعتدالی توسط وزیر دولتی که به جنایت علیه بشریت متهم است و روابط پنهانی‌اش با گروه‌های جهادی روزبروز بیش‌تر مشخص می‌شود، از خلاف‌آمدهای رخدادهای روزگار معاصر است. برای فهم معنای اسلام رحمانی و اعتدالی در سخنان وزیر اوقاف بشار اسد هیچ چیز روشنگرتر از پایان سخنان او نیست؛ آنجا که تاکید کرده است که پیمانی که امروز به عنوان جبهه مقاومت متشکل از سوریه، جمهوری اسلامی ایران و حزب الله وجود دارد، استمرار همان محوری است که در زمان پیامبر اسلام شکل گرفت و نماد آن محمد بن عبدالله، امام علی و سلمان فارسی هستند. در واقع اسلام مسالمت‌جو همان است که در رفتار بشار اسد، علی خامنه‌ای و حسن نصرالله دیده می‌شود.

جنگ داخلی سوریه که از پنج سال پیش آغاز شده تا کنون نزدیک به نیم میلیون قربانی گرفته است و میلیون‌ها شهروند سوری نیز بر اثر آن آواره شده‌اند. بر اساس تمامی آمار و گزارش‌ها، نیروهای دولتی سوریه بیش‌ترین نقش را در کشتار مردم بی‌دفاع و غیرنظامی داشته‌اند؛ نیروهایی که هم از حمایت مالی و تسلیحاتی جمهوری اسلامی سود برده‌اند و هم از آغاز، اعضای سپاه و بسیج جمهوری اسلامی و شبه‌نظامیان حزب‌الله را در میدان جنگ خودساخته بشار اسد به همراه داشته‌اند.

منابع مرتبط:

خاندان اسدها؛ حکومتی که سکولار نبود

https://tavaana.org/fa/Syria_Jews

مواضع و رویکرد اقلیت‌ها در بحران سوریه

https://goo.gl/1uYhku.

 

لینک خبر:

https://goo.gl/UoadUJ

 

انتشارات بیشتر ...