Search

English

جانبازان اعصاب و روان؛ فراموش‌شدگان در هیاهوی اختلاس‌ها

«در لابه‌لای شلوغی‌های ارز و سکه و سیاست، فراموش‌شدگانی در حال دست و پا زدن در وضعیت بدفرجامشان هستند. داستان یک جانبار مازندرانی که به مدت دو ماه جلوی چشم عابران بلوار کشاورز بود.» این آغاز گزارش خبرگزاری مهر است. بر اساس این گزارش بیش از ۴۰ هزار جانباز اعصاب و روان از هشت سال دفاع مقدس به‌ جا مانده‌اند که امروزه با مشکلات عدیده‌ای روبهرو هستند. جانبازانی که درصد ثبت‌شده جانبازی آنان ناچیز باشد، حتی اگر این آسیب‌ها مربوط به بخش اعصاب و روان باشد، به ‌میزان بسیار اندکی از تسهیلات بنیاد شهید برخوردار میشوند. این در حالی است که مشکلات اعصاب و روان، تشنج‌های گاه و بیگاه و داروهایی که سال‌ها ست به‌ دلیل عوارض موج انفجار مصرف می‌کنند، این جانبازان و خانواده‌هایشان را به‌شدت نیازمند توجه و رسیدگی درمانی، اجتماعی و خانوادگی کرده است.

بودجه پیشنهادی بنیاد شهید در سال ۱۳۹۷ با افزایش بیش از هزار میلیارد تومان نسبت به سال گذشته، مبلغی نزدیک به ۱۲ هزار میلیارد تومان بوده است. پرسش این است که با چنین بودجه‌ای چگونه ۴۰ هزار جانباز جنگ هشت ساله باید در تنگدستی و عدم رسیدگی مناسب پزشکی به‌ سر ببرند. بخشی از پاسخ را می‌بایست در فساد ریشه‌دار جمهوری اسلامی یافت که این بنیاد را نیز در بر گرفته است. خبرگزاری دویچه‌وله در ۱۸ خردادماه سال ۱۳۹۳ از قول غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی، رئیس کمیته تحقیق و تفحص مجلس از بنیاد شهید در آن سال، نوشت: «حجم فسادهای مالی آنقدر زیاد است که می‌ترسیم اگر آنها را افشا کنیم، مردم شوکه شوند.» او گفته بود که در جریان این تحقیق و تفحص یک پرونده جابه‌جایی مالی ۱۷۰ میلیارد تومانی کشف شده است،که برخلاف ادعاهای موجود، این پول قابل بازگشت نیست؛ چرا که از کشور خارج شده است.

گزارش تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۹۵ نیز خبر از فساد گسترده در بنیاد شهید و امور ایثارگران می‌داد. طبق این گزارش مبلغ هشت هزار میلیارد تومان وام، بدون هیچ تضمینی به افرادی خاص پرداخت شده است. همان زمان یک نماینده مجلس تاکید کرد که این اطلاعات تمام جزئیات پرونده را شامل نمی‌شود و او تنها قسمتی از نتایج تحقیق و تفحص مجلس را در آن مرحله بازگو کرده است. همین گزارش تصریح داشت که اسنادی مبنی بر هزار و ۳۳۰ میلیارد تومان تخلف مالی و اختلاس در این بنیاد وجود دارد و این به جز وام هشت هزار میلیاردی بدون تضمین بوده است.

جالب آنکه در همان سال معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید مدعی شد که در بودجه سال ۱۳۹۵ دو هزار میلیارد کسری دارند و به‌ همین دلیل اجرای بخشی از قانون جامع خدمات جانبازان و ایثارگران با مشکل روبهرو شده است. این بدان‌معنا ست که اگر مدیران بنیاد شهید در سال ۱۳۹۵ به وام بدون حساب و اختلاس مالی در حد پنج هزار میلیارد تومان رضایت نمی‌دادند، کسری بودجه رخ نمی‌داد.

خبرگزاری مهر تاکید کرده که برخی از جانبازان اعصاب و روان، به‌ خاطر ترک خانواده‌هایشان بی‌خانمان شدهاند و کسی را برای مراقبت و پرستاری ندارند. تنها امید این جانبازان رسیدگی‌های پزشکی بیمارستان‌های تحت نظر بنیاد شهید است، اما تعدادی از این بیمارستان‌ها نیز با قوانین سختی که برای جانبازان قائل شده‌اند، حاضر به پذیرش رایگان جانبازان با درصد پایین نیستند.

عبدالله مهدوی، جانباز مازندرانی، دو ماه روبهروی بیمارستان ساسان خوابید

عبدالله مهدوی جانباز ۲۰ درصد اعصاب و روان از شهرستان آمل در استان مازندران است که به گواه رهگذران مدت دو ماه مقابل بیمارستان ساسان روی یک نیمکت روزگار گذراند. او، که یکی از پاهایش نیز به دلیل بیماری دیابت مجروح شده است، با مصرف قرص‌های اعصاب و روان توانی برای پیگیری وضعیت درمان خود ندارد و حالا میگوید کادر بیمارستان ساسان نیز او را پذیرش نکرده‌اند.

نظر شما چیست؟ آیا مشکلات جانبازان اعصاب و روان ناشی از کسری بودجه بنیاد شهید است؟ آیا فساد گسترده در نظام اداری و سایر ارکان کشور، که بودجه آنان را دولت تعیین می‌کند، در دولت تدبیر و امید حسن روحانی کمتر شده است؟

 

نسخه ویدیویی این گزارش را این‌جا ببینید.

 

منابع مرتبط

درس آنلاین توانا درباره «نظارت بر فساد دولتی» / شاسکا بایرلی

فساد اقتصادی در ایران

اقتصاد دولتی:عامل اصلی فساد گسترده در اقتصاد ایران

 

تلگرام توانا را دنبال کنید:

https://t.me/Tavaana_TavaanaTech

انتشارات بیشتر ...