Search

English

چگونه هوش هیجانی خود را تقویت کنیم و انسان بالغ‌تری باشیم

مسئولیت‌پذیر باشید!

تمرین کنید بدون هیچ عذر و بهانه‌ای مسئولیت کارهایی که انجام می‌دهید و تصمیم‌هایی که می‌گیرید بپذیرید. قبل از هر گونه تصمیم‌گیری خوب تامل کنید؛ چراکه پذیرفتن عواقب تصمیم‌های غلط آسان نیست. بنابراین سعی کنید خود را در شرایط و موقعیت‌هایی که منجر به تصمیم‌گیری غلط می‌شوند قرار ندهید؛ مثلا بعد از نوشیدن الکل رانندگی نکنید یا زمانی که عصبانی هستید تصمیم‌گیری نکنید!

احساسات خود را بشناسید و مدیریت کنید!

رفتارهایی که بدون تفکر، آنی و بر اساس احساسات هستند می‌توانند به زندگی فردی و اجتماعی شما آسیب برسانند. مدیریت احساسات به معنی نادیده‌گرفتن و سرکوب احساسات نیست، بلکه معنای آن این است که احساسات خود را در زمان مناسب و به صورت مناسب بروز دهید. کنترل احساسات یک استعداد ذاتی نیست، بلکه امری آموختنی است و بر اثر تمرین مداوم در فرد ایجاد می‌شود.

با دیگران همدلی کنید و زمانی را برای کمک به سایرین اختصاص بدهید!

کمک‌کردن به انسان‌ها و حیوانات، اهمیت‌دادن به محیط زیست و تلاش در راستای بهسازی محیط زندگی از نشانه‌های مهم رشد هیجانی و سلامت روانی است. از سوی دیگر توجه صرف به امور خود و بی‌تفاوتی به اطرافیان و جامعه از نشانه‌های کم‌هوشی هیجانی است. به جای قضاوت‌کردن دیگران سعی کنید به شرایط و مشکلات آن‌ها از دریچه چشم آن‌ها نگاه کنید!

نقاط ضعف و قوت خود را بشناسید!

گام اول برای تغییر و رشد هیجانی این است که نقاط کمال و کاستی خود را بشناسید تا اولی را تقویت کنید و به دنبال یافتن راه حل و گرفتن کمک تخصصی برای ازبین‌بردن دومی باشید.

به سلامت و کیفیت ارتباطات خود اهمیت بدهید!

رابطه نیاز به مراقبت و رسیدگی دارد. صرف گذراندن وقت با دیگران به معنای داشتن رابطه نیست. رابطه سالم موجب رشد فردی و بهداشت روانی فرد می‌شود. اگر رابطه‌ای دارید که موجب تنش می‌شود، موجب اختلال در رشد شما می‌شود و احساس خوبی نسبت به آن ندارید یا در پی اصلاح آن باشید یا از آن خارج بشوید. رابطه مسموم، دشمن بهداشت روانی است.

زمانی را به تنهابودن با خود اختصاص بدهید!

زندگی و آینده همیشه قابل پیش‌بینی نیست و همه ما ممکن است مجبور باشیم در دوره‌ای از زندگی خود تنها باشیم. علایق متنوع و جدیدی را برای خود بسازید تا افق‌های تازه‌ای به روی شما باز شود. تمرین کنید بدون حضور دیگران و در تنهایی از زندگی لذت ببرید و زمان پرباری برای خود بسازید.

اهداف دست‌یافتنی داشته باشید!

داشتن هدف کیفیت زندگی را بالا می‌برد. اهداف خود را به دو دسته بلندمدت و کوتاه‌مدت تقسیم کنید! فراموش نکنید که اهداف و امیال شما هم‌سو باشند و اهداف کوتاه‌مدت شما پله‌های رسیدنتان به هدف اصلی. در مسیر رسیدن به هدف صبور باشید و با برنامه‌ریزی حرکت کنید.

مطالعه کنید!

همان‌طور که به سلامتی جسمی خود اهمیت می‌دهید به سلامت مغز و بهداشت روانی خود نیز بها بدهید. مطالعه‌کردن علاوه بر گسترش دانش، جهان‌بینی شما را وسعت می‌بخشد و به شما دنیای میانسالی و پیری لذت‌بخش‌تری می‌دهد. کتاب خوب بخوانید، فیلم ببینید، موسیقی را فراموش نکنید و این‌گونه دنیای زیباتر و شادتری برای خود و دیگران بسازید!

انتشارات بیشتر ...