Search

English

نارضایتی کاظم صدیقی از عدم حمایت از البسه اسلامی

از ویژگی‌های روحانیت حاکم پس از انقلاب اسلامی، آن است که از تجربه‌های ناکام خود هیچ نیاموزد و با تکیه بر پول نفت و زور سرنیزه اصرار بازگشت‌ناپذیری بر مسلط‌کردن ایدئولوژی خود بر جامعه داشته باشد. پس از چهار دهه سیاست حجاب اجباری و سرکوب زنان، سخنگویان و چهره‌های ریز و درشت روحانیت حکومتی همچنان از این‌که نتوانسته‌اند میلیون‌ها نفر را تماما به ‌سبک و سیاق مورد پسند خود مسلمان کنند، اظهار ناخرسندی می‌کنند. یکی از این چهره‌ها کاظم صدیقی است. او که اکنون رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر است، در نشست هیئت رئیسه نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، گفت: «ما روزانه می‌بینیم درباره بی‌حجابی‌ها، فسادها، هنجارشکنی در ابعاد مختلف فشار می‌آورند. یک شبکه قوی هم این کار را می‌کنند و متاسفانه برخی مسئولان هم گویا خوششان نمی‌آید که ما تلاشی در تحقق اسلام داشته باشیم و سکولاریسم دارد در حوزه‌ها هم اثرش را می‌گذارد و می‌بینیم برخی به حکومت و ولایت کاری ندارند و راه خودشان را می‌روند.»

گلایه‌های این روحانی در حالی است که همانند بسیاری از نهادهای ایدئولوژیک تاسیس‌‌شده پس از انقلاب اسلامی، بنیادی نیز با نام «بنیاد ملی مُد و لباس ایرانی-اسلامی» برای اسلامی‌سازی پوشاک ملت ایران بنیان‌گذاری شده که کارگروه ویژه‌ای نیز با نام «کارگروه ساماندهی مُد و لباس کشور» همراه با جلسات رسمی و مصوبه و غیره دارد. این بنیاد هم شورای راهبری علمی-دانشگاهی دارد و هم شورای راهبری تولید و فروش. یعنی هم قرار است «شناسایی ظرفیت‌ها و توانایی‌های بخش صنعت در رابطه با اهداف کلان مد و لباس ایرانی اسلامی» را انجام دهد و هم قرار است شمشیر داموکلس بالای سر اتحادیه صنف تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک کشور باشد. این تنها یکی از نهادهای مسئول در سرکوب سبک پوشش ایرانیان است.

جمهوری اسلامی ضمن حمایت از پوشش مورد پسند خود، همواره با ابزارهایی همچون گشت ارشاد عرصه را بر زنان ایرانی تنگ‌تر و تنگ‌تر می‌کند

روحانیت حاکم که از بودجه ملت می‌گیرد و صرف آزار همان ملت در امور خصوصی و عمومی می‌کند، چگونه است که با دراختیارداشتن مطلق چنین سرزمین پهناوری همچنان از عملکرد خودش در مسلمان‌کردن دوباره ایرانیان رضایت ندارد؟ در همین راستا، صدیقی گلایه کرده است که به تازگی نشستی در دفتر دادستان کل در جریان بوده و مسئولان مؤثر و نماینده‌هایی از نهادهای مختلف نیز حضور داشته‌اند. به روایت صدیقی، در این جلسه از وزارت صنعت در امر پوشاک گزارشی ارائه می‌شود که نشان می‌دهد نه تنها به تولیدکنندگانی که مشوق حوزه عفاف و حجابند کمک نشده، بلکه وزارتخانه در کار عفاف‌سازان و حجاب‌پردازان سنگ‌اندازی هم کرده است.

این‌همه نارضایتی در حالی است که ابزارهای محدودکردن زنان در جمهوری اسلامی از سرکوب پلیس گشت‌های ارشاد تا تحریک هدفمند متعصبان مذهبی به اسیدپاشی بر چهره دختران را در بر می‌‌گیرد و نیز تا معاونت‌های کوچک و بزرگ در هر وزارتخانه که وظیفه‌اش ترویج پوشش اسلامی است. به عنوان نمونه سمیه طوسی، مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری مازندران، در نشستی خبری در سالن اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان وعده داد که هفته اول تیر ماه ۱۳۹۸ نمایشگاه مد و لباس اسلامی در مازندران برپا خواهد شد. خانم طوسی تاکید کرد که این نمایشگاه در چهل غرفه و با هدف ترویج عفاف و حجاب در جامعه «با توجه به نیاز خانواده‌های متدین و بانوان علاقه‌مند به پوشش زیبا و اسلامی» برگزار می‌شود. در اسفند سال ۹۷ نیز نمایشگاهی با عنوان «مد و لباس اسلامی‌-ایرانی سماء» دایر شد. زینب دولتی، دبیر این همایش، می‌گوید که دبیرخانه این نمایشگاه در تلاش برای پیشروی در مسیری است «که بتوانیم تولیدات عفاف و حجاب را با بهره‌گیری از مواد با کیفیت ایرانی ارائه دهیم». از جمله طرح‌های این نمایشگاه در آستانه عید نوروز، طرح تعویض چادر کهنه با چادر نو بود که طبق گفته خانم دولتی «با شرایطی مناسب و تخفیفات ویژه» عرضه شده است. زینب دولتی تاکید دارد که لزوم برگزاری این ‌قبیل نمایشگاه‌ها همانا محوریت ترویج فرهنگ عفاف و حجاب در جامعه است و دبیرخانه‌های مختلف کوشش دارند تا با جذب طراحان و تولیدکنندگان اندک‌‌اندک کاری کنند تا زنان ایرانی جز کالای اسلامی چیزی در بازار نیابند.

ولی اکنون کاظم صدیقی از این‌همه بودجه، معاونت، دبیرخانه، پلیس، جریمه و زندان همچنان رضایت کامل ندارد و فریاد برآورده است که ما در برابر خون شهدا مسئول هستیم و مسئولان نهاد رهبری در دانشگاه‌ها باید طوری برخورد کنند که انگار در جبهه‌های جنگ هشت ساله حضور دارند و باید فکری به حال پوشش غیر اسلامی جوانانی کرد که در همین نظام اسلامیِ حجت‌الاسلام صدیقی پا به عرصه گیتی نهاده‌اند.

 

منابع مرتبط

تمدن صفوی، بن‌بست انقلاب اسلامی و انتظار تحول

توهم توسعه؛ رویای الگوی پایه اسلامی-‌ایرانی، عرفان کسرایی

چرا جمهوری‌ اسلامی از حجاب ‌اجباری کوتاه نمی‌آید؟

 

تلگرام توانا را دنبال کنید:

https://t.me/Tavaana_TavaanaTech

انتشارات بیشتر ...