Search

English

کنش‌های کوچک ایستادگی، بخش دوم (کتاب صوتی)

کتاب صوتی «کنش‌های کوچک ایستادگی» از ترجمه اختصاصی توانا، نویسندگی استیو کراشاو و جان جکسن و با مقدمه واتسلاو هاول تولید شده است. این کتاب داستان‌هایی از سراسر جهان درباره روش‌های ابتکاری و الهام‌بخش برای مقاومت در برابر رژیم‌های سرکوبگر را جمع‌آوری کرده است.

این داستان‌ها حکایت کسانی است که سکوت را نپذیرفته‌اند؛ حکایتی که نشان می‌دهد می‌توان دیکتاتورها را سرنگون کرد؛ قوانین ناعادلانه را تغییر داد و حتی به مردم حس جدیدی از انسانیت خود بخشید؛ علی‌رغم این که دیکتاتورها آن را انکار کنند.

در بسیاری از رویدادهای این کتاب، اعمال قهرمانانه به صورت آشکار و پنهان، کوچک و بزرگ نقش دارند. آن‌ها که دست به این «کنش‌های کوچک» زدند، خطر آزار، بازداشت و حتی مرگ را پذیرا شده‌اند.

این کتاب صوتی توسط آموزشکده توانا در چهار قسمت تولید شده است. در این قسمت بخش دوم آن را با هم می‌شنویم.

موضوعات برجسته‌ای که در بخش دوم این کتاب صوتی خواهیم شنید:

– امتناع، به خاطر صلح؛ جنبش صلح لیبریا: روایت زنانی که برای حق دیده‌شدن، شنیده‌شدن و به‌حساب‌آمدن، مبارزه می‌کردند.

– مخالفت تکان‌دهنده؛ داستان مطالعه تحقیقاتی جان رنسالیر، مهندس صنایع ، در شهر «نیوهیون» ایالت «کانتیکات» آمریکا داوطلب شده بود. این آزمایش تحت تأثیر هولوکاست، به دنبال این بود که رفتار مردم معمولی را وقتی برای آزار یا کشتن دیگران مختار می‌شوند، مورد مطالعه قرار دهد.

– نجات دسته‌جمعی؛ داستان کنش‌ها و عملیات قهرمانانه فردی بی‌شماری که در طول جنگ جهانی دوم در اروپا به وقوع پیوست.

– آن‌ها پیروز شدند؛ روایت مبارزات رزا پارک علیه تبعیض نژادی علیه سیاه‌پوستان در مونتگمری آلاباما و پیروزی چشمگیر او و حامیانش.

– بسیار شجاع؛ داستان کنش‌های شجاعانه فریتز کلب، دیپلمات دون‌پایه و بی‌ادعای آلمانی که از نازی‌ها نفرت داشت. او بارها زندگی خود را به خطر انداخت، تا اسناد بسیار مهم هیتلر را به متفقین برساند. کنش‌های شجاعانه او سبب شد که روند جنگ جهانی دوم تغییر کند.

– زندگی‌های شخصی؛ اثرهای عمومی: روایت زندگی افرادی که هر کدام در گوشه‌ای از جهان دست به کنش‌های قهرمانانه زده‌اند و بر افشای ظلمی پافشاری کرده‌اند و پیروزی‌هایی علیه حاکمان دیکتاتور به دست آورده‌اند.

– از روزنامه در مترو تا جنبش جهانی؛ ماجرای کنش‌های مبارزاتی پیتر بنسون، وکیل انگلیسی در اعتراض به محکوم‌شدن دو دانشجوی پرتغالی به هفت سال زندان آن هم تنها به جرم اینکه در کافه‌ای در لیسبون، در مخالفت با دیکتاتور پرتغال، آنتونیو سالازار، گیلاس‌های خود را بالا برده و به سلامتی آزادی نوشیده بودند.

و چندین تجربه مبارزاتی موفق دیگر در سراسر جهان.

لینک نسخه نوشتاری کتاب

تاریخ

برچسب‌ها

دوره‌های آموزشی ...