Search

English

کنش‌های کوچک ایستادگی، بخش سوم (کتاب صوتی)

کتاب صوتی «کنش‌های کوچک ایستادگی» از ترجمه اختصاصی توانا، نویسندگی استیو کراشاو و جان جکسن و با مقدمه واتسلاو هاول تولید شده است.
این کتاب داستان‌هایی از سراسر جهان درباره روش‌های ابتکاری و الهام‌بخش برای مقاومت در برابر رژیم‌های سرکوبگر را جمع‌آوری کرده است. این داستان‌ها حکایت کسانی است که سکوت را نپذیرفته‌اند؛ حکایتی که نشان می‌دهد می‌توان دیکتاتورها را سرنگون کرد؛ قوانین ناعادلانه را تغییر داد و حتی به مردم حس جدیدی از انسانیت خود بخشید؛ علی‌رغم این که دیکتاتورها آن را انکار کنند. در بسیاری از رویدادهای این کتاب، اعمال قهرمانانه به صورت آشکار و پنهان، کوچک و بزرگ نقش دارند.
آن‌ها که دست به این «کنش‌های کوچک» زدند، خطر آزار، بازداشت و حتی مرگ را پذیرا شده‌اند.
این کتاب صوتی توسط آموزشکده توانا در چهار قسمت تولید شده است.
در این قسمت بخش سوم آن را با هم می‌شنویم.
موضوعات برجسته‌ای که در این بخش از کتاب صوتی خواهیم شنید:
– قدرت شلوار: ماجرای مبارزات لوبنا حسین، زن روزنامه‌نگار سودانی، که به اتهام «پوشیدن شلوار نامناسب» در یک کافه اعلام جرم شده بود . او و حامیانش توانستند در نهایت با سروصدا و تبلیغات علیه این پرونده، موجب شرمسارکردن دادگاه مربوطه شوند.
– ستاره جهنده: داستان مبارزات ستاره حسین‌زاده، دختر ۲۲ساله افغانستانی، که با شرکت در مسابقات ستاره افغانستان، پیش از آوازخواندن روی صحنه رقصید و در حین رقصیدن روسری از سرش افتاد. او علی‌رغم اینکه تهدید به مرگ شد، هرگز از عقیده خود که اعتراض به فشار و عقب‌نشاندن زنان بود، عقب‌نشینی نکرد.
– لباس‌های امپراطور: مبارزات مردم بلژیک علیه دیکتاتوری لئوپولد دوم، پادشاه بلژیک در اواخر قرن نوزدهم که موجب ایجاد یک رسوایی قانونی از جنایاتی که همراه با عواقب غیرقابل تصور آن‌ها، سبب نابودی زندگی تعداد بی‌شماری از انسانها شده بود، شدند.
– فهرست آزارها: ماجرای انتشار کتاب «برزیل، دوباره هرگز» در سال ۱۹۸۵ و افشاگری‌ها درباره شکنجه‌هایی بود که توسط نظامیان برزیل طی سال‌های گذشته انجام شده بود. که پس از کشمکش‌های بسیار و شنیده شدن صدای معترضان در جهان، برزیل مجبور شد در سپتامبر ۱۹۸۹ معاهده سازمان مل در خصوص منع شکنجه را امضا کند.
– روزهای رادیو: داستان خیزش انقلابی مردم صربستان علیه دیکتاتوری اسلوبودان میلوسوویچ، رهبر صرب‌ها، که تلاش می‌کرد رادیو «بی۹۲» که رادیوی بسیار پرشنونده‌ای بود و از بلگراد اخبار و موسیقی پخش می‌کرد را به کل تعطیل کند. – نوای آزادی: ماجرای سال‌ها محرومیت کار هنری گوگوش، خواننده پرآوازه ایرانی و محرومیت از داشتن گذرنامه توسط جمهوری اسلامی که در نهایت با اعتراضات مردمی به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در جولای ۲۰۰۹ و مرگ ندا آقاسلطان، بار دیگر او را به صحنه سیاست کشاند.
– وچندین تجربه مبارزاتی موفق دیگر در سراسر جهان.

نسخه نوشتاری کتاب

تاریخ

برچسب‌ها

دوره‌های آموزشی ...